Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ile kosztuje wyprodukowanie Kindle Fire?

Ile kosztuje wyprodukowanie Kindle Fire?

Q! 30 Września 2011 22:51

0 0

IHS iSuppli oszacował koszt wyprodukowania pierwszego tabletu Amazonu, Kindle Fire. Jest on wyższy niż cena, za którą będzie sprzedawany.

Koszt części niezbędnych do wyprodukowania tabletu Kindle Fire ma się zamykać w kwocie 191,65 dolarów. Jednak kolejne 17,98 dolarów to koszt złożenia ich w jeden produkt. Daje to sumę wynoszącą 209,63 dolarów.

Najbardziej kosztownymi elementami są ekran wraz z panelem dotykowym (87 dolarów), pamięć wewnętrzna (25) oraz inne elementy płyty głównej poza pamięcią, procesorem i modułem WiFi (24,40). Dwurdzeniowy procesor produkcji ARM wyceniony został na 15 dolarów.




Dla przypomnienia, Kindle Fire sprzedawany będzie w cenie 199 dolarów. Różnicę wynoszącą około 10 dolarów na każdej sprzedanej sztuce Amazon zamierza rekompensować sobie usługami dodanymi, z których część ma być dodatkowo płatna.

Czy taki model biznesowy będzie mieć rację bytu? Zdecydowanie tak. Pokazały to m.in. wyniki finansowe Amazonu za 2010 rok, w którym firma zanotowała przychody na poziomie 34,2 mld dolarów oraz zysk netto 1,15 mld dolarów.

Wcześniej IHS iSuppli podjął się wyceny części oraz kosztów produkcji takich tabletów jak Apple iPad, HP TouchPad oraz Samsung Galaxy Tab.

Źródło tekstu: ihs isuppli, wł     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 1

    4.  2011-09-30 23:33:16

    @Szymon - zapewne dzięki kreatywnej księgowości nie będzie wyglądało jak sprzedaż poniżej kosztów. :-P A tak na poważnie, to to są tylko szacunki, więc nie ma podstaw do wyciągania zbyt daleko idących wniosków.

  • 1

    5. ~Robert  2011-10-01 00:49:25  host: 85-222-26-148.home.aster.pl

    To nie są ceny hurtowe.

  • 0

    6. ~  2011-10-01 06:17:50  host: 77-253-195-70.adsl.inetia.pl

    Po pierwsze, jak się kupuje podzespoły ilomaś kontenerami, to ceny są inne. Po drugie, nawet gdyby jakimś cudem (w co nie wierzę) cena wyprodukowania była zbliżona do ceny sprzedaży, to to jak najbardziej ma sens. Amazon miałby przychody ze sprzedaży książek, czasopism, muzyki itd. Przy takim założeniu dają "po kosztach" bramę do wejścia do ich ekosystemu produktów i na sprzedaży tych właśnie produktów będą zarabiać.

  • 0

    7. ~@6  2011-10-01 06:51:11  host: 77-255-103-116.adsl.inetia.pl

    Myślę, że firma, która profesjonalnie się zajmuje takimi wycenami bierze pod uwagę to, że zakupy hurtowe premiowane są odpowiednim rabatem i już to uwzględnili w tych cenach podzespołów :P

  • 0

    8. ~  2011-10-01 06:59:04  host: drf226.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @3, nie można odsprzedawać poniżej ceny zakupu gotowego produktu, ale i to można obejść.

  • 0

    9. ~as  2011-10-01 07:14:36  host: 77-255-88-168.adsl.inetia.pl

    #8 opy sprzedają telefony po 1PLN i na pewno kupują je drożej. To są transakcje wiązane (sprzęt + usługa) dlatego nie ma problemów.

  • 0

    10.  2011-10-01 08:31:42

    To sa ceny jakie podaje producent przed przystapieniem do negocjacji. Co jest potem juz jest tajemnica i znaja ja tylko te dwie strony a nie jakis serwis internetowy. A jezeli kontrakt obejmuje miliony sztuk i kilka lat produkcji to mysle ze jest z czego schodzic. Dodatkowo z roku na rok ceny komponentow beda napewno obnizane i tymsamym juz za rok kolo 10% spadnie koszt czesci.

  • 0

    11. ~ja  2011-10-01 08:48:49  host: 77-255-54-225.adsl.inetia.pl

    Realne koszty sa o 30-50% nizsze, niz podaje iSupply. Z jakiegos powodu biora oni do kalkulacji ceny wyjsciowe, jakie dostalby KAZDY Z NAS na poczatku rozmowy z dostawcami. Czyli nijak sie to ma do cen, jakie placa odbiorcy wielu milionow sztuk.

  • 0

    12. ~  2011-10-01 09:46:11  host: public-gprs71598.centertel.pl

    Po pierwsze ISuply nie ma dojścia do umów Amazona i producentów części - to TYLKO spekulacje (umowy są utajnione). Po drugie nie jedt to dumping, ale strategia podobna do stosowanej np przy sprzedaży X360 albo PS3 w pierwszych latach produkcji (potem rzeczywiście koszt sprzętu jest mniejszy niż cena przy sprzedaży)

  • -1

    13. ~  2011-10-01 10:10:54  host: user-188-33-230-52.play-internet.pl

    skad ci debile biora takie kwoty? i dlaczego tak bezkrytycznie telepolis je przepisuje???? przeciez chińczycy - niezalezni - produkuja podobne tablety za tak niską cene, że sprzedaja je z ZYSKIM juz nawet po 56 dolców! A dla przypomnienia nawiedzonych, którym staja włosy dęba na głowie jak słysza 'Chiny' - markowe telefony czy tablety tez są tam produkowane. I teraz można się tylko domyslac jak koncerny DOJĄ swoich 'klientów'

  • -1

    14.  2011-10-01 10:26:02

    @13 - IHS iSuppli to jedna z najbardziej wiarygodnych firm na rynku, tak więc w ich liczby można wierzyć. Jeśli proponujesz jakiś inny ciekawy przelicznik, to pisz tutaj. Ba! Napisz do IHS i przedstaw im swoją metodologię liczenia. Jeśli ich przekonasz, to na pewno nie zabraknie dla Ciebie miejsca u nich. A jeśli masz coś do naszej pracy, to podaj argumenty - inaczej na dialog nie masz co liczyć.

  • 0

    15. ~  2011-10-01 10:59:15  host: user-188-33-230-52.play-internet.pl

    do 14 - chyba żartujesz - jak słysze te kwoty - telefon 200$ - tablet 300$ - WYPRODUKOWANIE nie cena ostateczna, to nie wiem śmiac się czy płakać??? Znowu wszyscy dopłacaja? jak nasi rolnicy? Nie interesuje mnie twoja opinia - nie interesuje mnie opinia jakiejś firmy, która uzasadnia wysokie ceny w Europie (i nizsze w USA). Piszę, że tego typu wyliczenia mają sie NIJAK do rzeczywistosci - o czym swiadczą ceny DETALICZNE sprzetu tej jakości w internecie. No ale według ciebie pewnie ci też charytatywnie dopalcają? I piszę także o tym, ze podawanie tego typu wyliczeń przez telepolis, bez jakiegokolwiek krytycznego komentarza, jest woda na młyn 'stanu umysłu konsumentów Apple' - gdzie uzasadnia się wlaśnie cene MARKI a nie samego sprzetu!

  • 0

    16. ~  2011-10-01 11:01:10  host: user-188-33-230-52.play-internet.pl

    jeszcze przypomne takiego wąłsnie 'specjaliste' od informatyki, doradce ministerstwa, który twierdził, ze laptop dla ucznia MUSI kosztować co najmniej 2400PLN... śmiać się czy płakać - powtarzam???

  • 0

    17.  2011-10-01 11:16:26

    @15 - "tylko ja jestem piękny, tylko ja wszystko wiem i tylko ja tak sądzę"? Można i tak. Skoro to są zawyżone ceny, to powtarzam - zaproponuj inną metodologię liczenia, przebij się do mediów i udowodnij, że IHS iSuppli nie ma racji. Tylko pamiętaj - między "wydaje mi się, że tak powinno być" a "tak jest, to fakt" jest _spora_ różnica. A jeśli chodzi o laptopa dla ucznia, to do gołej ceny sprzętu dodaj jeszcze kilka innych składowych, np. obsługa całego systemu, zamówień, instalacja sprzętu itd.

  • 0

    18. ~  2011-10-01 11:44:57  host: 31.41.144.41

    @15. Tej jakości? Chłopie najwyraźniej nie wiesz o czym piszesz. Po pierwsze nie widziałeś Kinde Fire, a po drugie nie znasz nawet specyfikacji technicznej tego urządzenia. Chińskie tablety za 56 dolarów to zlepek najtańszych i najbardziej wadliwych części na rynku. Często to są odrzuty po produkcyjne, ale z przykładowo obniżonym taktowaniem, aby jakoś działały. Już nie mówiąc o tym, że często specyfikacja techniczna takiego urządzenia podawana przez sprzedawce nijak ma się do rzeczywistości.

  • 0

    19.  2011-10-01 12:50:57

    Nie zapominajcie, że musicie dodać koszt reklamy, opłacenie patentów, dystrybucję i transport + podatki... Więc już wyższe marże za sprzedaż sprzętu są uzasadnione. Tutaj akurat Amazon działa wbrew prawom rynku. Zobaczymy, czy taki eksperyment się sprzeda poz USA. U nas bez 3G się nie przyjmie. Poza tym Polacy wolą open source/piracki soft niż płacić za książki czy inny stuff z amazona.

  • 0

    20. ~  2011-10-01 14:26:47  host: drf226.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @19, a czemu sie tu dziwić. W kraju gdzie choćby ze względu na przelicznik walut wszystko jest średnio 4x droższe dokładając ok. 30% cła zrozumiale jest że open/piracki soft kwitnie. Amazon, Apple to są firmy które swój rynek maja w USA , a reszta świata to margines.

  • 0

    21. ~ja  2011-10-01 15:46:46  host: 089-100-084069.ntlworld.ie

    amazon nie zarabia na marży tylko obracajac pieniedzmi

  • 0

    22. ~  2011-10-01 17:50:25  host: user-188-33-230-52.play-internet.pl

    17 - wybacz ale kompromitujesz się na całego z 'laptopem' - kazdy przeciętnie rozgarniety człowiek wie po ile sa notebooki w sklepach - 800PLN - uczniowi NIC wiecej nie jest potrzebnne, nawet mniej - oczywiscie nie słyszałes o czyms takim jak cena jednostkowa w sklepie i cena hurtowa, a jeszcze przy zamówieniach idacych w dziesiatki tysiecy mówimy o cenie negocjowanej bezposrednio u producenta - i co sie dziwic, ze przy takiej mentalnosci mamy autostrady drozsze niz w Niemczech...

  • 0

    23.  2011-10-01 18:25:10

    @22 - wygląda na to, że każdy pozostanie przy swoim zdaniu.

Dodaj swoją opinię