DAJ CYNK

Ile kosztuje wyprodukowanie iPada?

Q!

Wydarzenia

Firma analityczna iSuppli po raz kolejny podjęła się oszacowania kosztów wyprodukowania najbardziej popularnej elektroniki użytkowej. Tym razem na czynniki pierwsze rozebrany i wyceniony został iPad.

Firma analityczna iSuppli po raz kolejny podjęła się oszacowania kosztów wyprodukowania najbardziej popularnej elektroniki użytkowej. Tym razem na czynniki pierwsze rozebrany i wyceniony został iPad.

Według iSuppli, koszt części potrzebnych do wyprodukowania najprostszej wersji iPada (16 GB, bez 3G) zamyka się w kwocie 250,60 dolarów. Kolejne 9 dolarów pochłania zmontowanie całego urządzenia. Dla przypomnienia - ta wersja produktu Apple sprzedawana jest w cenie 499 dolarów za sztukę.

Najbardziej kosztownymi podzespołami iPada są elementy składające się na interfejs użytkownika. Prym wiedzie tu wyświetlacz urządzenia o przekątnej 9,7 cala i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, wykonany w technologii IPS. Jego koszt to około 65 dolarów.

IPS (ulepszony TN TFT) to technologia, która znana jest również pod nazwą Super TFT. Rozwiązanie stworzone przez Hitachi, a dostarczane m.in. przez LG, oferuje zwiększony do 170 stopni kąt widzenia, co odbywa się kosztem zwiększonego czasu reakcji. Kontrast pozostaje na niezmienionym, względem technologii TFT, poziomie.

Drugim najcenniejszym elementem składającym się na interfejs użytkownika jest ekran dotykowy, który wyceniony został na 30 dolarów. Został on wykonany w technologii pojemnościowej, a jego dostawcą jest firma Wintek.

Na trzecim miejscu pod względem kosztów znalazła się pamięć wewnętrzna produkcji Samsunga, której kość o pojemności 16 GB została wyceniona na 29,50 dolarów. Zaraz za nią znalazła się bateria litowo-polimerowa o wartości 21 dolarów, która jest wspólnym dziełem firm Amperex Technology oraz Dynapack.

Pozostałe miejsca zajęły procesor główny A4 oraz graficzny (19,50 dolarów), zestaw modułów WLAN, Bluetooth oraz FM (8,05), kontroler ekranu dotykowego (2,30). Najtańszymi elementami okazały się chip odpowiedzialny za zarządzanie energią (2,10) oraz sterownik ekranu dotykowego (1,80 dolara).

Warto zauważyć, że oszacowane przez iSuppli ceny dotyczą jedynie części wykorzystanych do produkcji iPada. Nie zawierają się w nich koszty oprogramowania czy licencyjne.

iSuppli to firma, która ma na koncie szacowanie kosztów produkcji wielu topowych urządzeń. Wśród nich znalazły się iPhone 2G, iPhone 3GS, BlackBerry Storm czy telefon z Androidem na pokładzie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: isuppli, wł