Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ile Internetu mamy w roamingu? Uczy Marcin Gruszka

Ile Internetu mamy w roamingu? Uczy Marcin Gruszka

orson_dzi 22 Stycznia 2018 12:45

4 6

play roaming wide

W nowym vlogu rzecznik prasowy Play Marcin Gruszka, pokazuje jak w prosty sposób wyliczyć ile Internetu przysługuje nam w roamingu.

Jak wiadomo, od czerwca 2017 roku nie ma już roamingu, bo roaming został zniesiony(!) zniesione zostały opłaty roamingowe. Zmiany w przepisach dodatkowo gwarantują nam z roku na rok coraz większą pulę danych do wykorzystania w roamingu. Nie wszyscy jednak wiedzą, skąd się bierze ta ilość danych.

Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia





Jak dowiedzieć się, ile danych mamy do wykorzystania w roamingu? Za każde 5 zł kwoty abonamentu brutto przysługują nam 323 MB danych. Czyli mając abonament za 50 zł brutto, do wykorzystania mamy 3230 MB Internetu w roamingu, miesięcznie. Jeśli interesują nas bardziej dokładne wyliczenia, to wzór wygląda następując - kwotę swojego abonamentu netto dzielimy przez 6,14 euro (4,2088 zł), a wynik mnożymy przez 2.

Warto zaznaczyć, że w 2017 roku za każde 5 zł brutto kwoty abonamentu przysługiwało nam mniej Internetu, bo 257 MB.

Zobacz: Nie znosimy roamingu UE

Źródło tekstu: Rzecznik Play; wł     

Dodaj do:

Tagi: marcin gruszka | play | internet | roaming | roaming 2018

w sumie: 55
  • -1

    36.  2018-01-22 20:29:20

    @pabloki ja nie odpowiadam za twoje wrażenia, ale @34 dość trafnie podsumował, to, co próbowałem ci wytłumaczyć. Trochę tam pomylił rozliczenia między francuskimi operatorami, pewnie szybko pisał i tak wyszło, generalnie można zrozumieć o co chodzi. Po prostu Francuzki operator zarabia w euro, więc może płacić za swoich użytkowników w euro, bo go na to stać.

  • 1

    37. ~pindol pindolneski  2018-01-22 21:18:33  host: apn-31-0-66-32.dynamic.gprs.plus.pl

    @36 pomponie gimnazjalny nie dość ze kompromitujesz sie nie znajomością języka polskiego używając różnych form "FrancuZki" , to jeszcze piszesz glupoty. Pabloki ma rację. Poza tym prawo unijne obowiązuje wszystkie państwa. Nawet te bez waluty euro. Taki mamy klimat.

  • 0

    38. ~  2018-01-22 21:39:42  host: apn-37-248-138-103.dynamic.gprs.plus.pl

    @35 Napisałem o dwóch operatorach, a miało być rozliczenie między francuskim klientem a francuskim operatorem. Jednak biorąc pod uwagę MTR myśl była poprawna, ale kwestia drugorzędna.

  • 0

    39. ~  2018-01-22 21:56:42  host: apn-37-248-138-103.dynamic.gprs.plus.pl

    @37 Nie z rzeczownikami piszemy łącznie. Zanim skrytykujesz innych, sam sięgnij po słownik. W kwestii obowiązywania prawa unijnego we wszystkich krajach członkowskich masz rację. Europosłowie chcieli zrobić ludom europejskim dobrze, lecz wyszło średnio.

  • 0

    40.  2018-01-22 22:06:50

    @37 Zanim zaczniesz kogoś pouczać w kwestiach pisowni sam się jej naucz. O kulturze wypowiedzi pozwól, że nie wspomnę.

  • 0

    41. ~pabloki  2018-01-22 23:04:17  host: user-188-33-29-216.play-internet.pl

    36 to znaczy że protestujesz i postulujesz jednolitość monetarną? ja wprost chcę powiedzieć że mimo papierowych stawek w KAŻDYM kraju z RLAH stawki te mają inna wartość a także istnieje szereg czynników powodujących dysproporcje bilansowe w rozliczeniach RLAH . zwracam uwage by zmniejszyć tą dysproporcję zasotsowano mechanizm dopłat , zarówno wynikajacych z polityki FUP, jak i rozliczeń strat( te dopłaty za zgoda UKE)

    38 a tego to nie rozumiem. logiczne że francuski klient płaci francuskiemu operatorowi. ale co z tego ? waluta euro nie obowiazuje we wszystkich państwach członkowskich UE. rozliczenia w euro stanowią wspólny mianownik. a wiesz w jakiej walucie rozliczają sie operatorzy za lokacje masztów?a wiesz że w transakcjach międzynarodowych moga być stoswane inne waluty ? a nasi operatorzy kupują anteny nadawcze za złotówki?

    39 wtrące się i zauważę że co do równości prawa UE to poszerzenie podobnej konstrukcji jak w Polsce. tak mi się przynajmniej wydaje. prawo unii jest nadrzędne nad krajowym .

  • -1

    42. ~Flej  2018-01-22 23:17:17  host: cca238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Playu Internetu mamy tyle co kot napłakał czyli 1,5Mbit/s...

  • 0

    43. ~Chłop  2018-01-22 23:52:09  host: a26-01-01.opera-mini.net

    @Panowie, przeciętny Polak siedzi na d.pie przed telewizorem i ma gdzieś - kto komu ile i w jakiej walucie płaci. Tylko jakiś procent ludzi się tą sprawą interesuje (ja nie)

  • 0

    44. ~Bart  2018-01-23 07:27:14  host: 178.43.228.252.ipv4.supernova.orange.pl

    Ja tam mam teraz więcej neta w UE niż w Polsce - kochane Orange love.

  • -1

    45.  2018-01-23 08:16:06

    39 - wyszło bardzo dobrze. Także z punktu widzenia typowego Polaka, który i tak będzie narzekał, nawet jesłi za darmo dostanie. A już kiedy Francuz a tym bardziej Niemiec zapłaci mniej (biorąc pod uwagę mityczną siłę nabywczą) swojemu operatorowi, to już w ogóle ;-)

  • 0

    46. ~Flej_plej_gej  2018-01-23 10:05:29  host: apn-31-0-33-167.dynamic.gprs.plus.pl

    Iphoneski nie musi myśleć, on ma ajfona.

  • 0

    47. ~  2018-01-23 10:42:32  host: apn-37-248-138-98.dynamic.gprs.plus.pl

    @45 Uważam, że wprowadzenie jednolitych regulacji na odmiennych rynkach jest pomysłem średnim. W Polsce zmiany prowadzą do ograniczenia rynku ponieważ operatorzy wirtualni praktycznie nie mają już szans na rozwinięcie skrzydeł. Moim zdaniem roaming powinien być regulowany, ale jednak jako odrębna usługa płatny. Wolę proste zasady - kupuję usługę lub pakiet i korzystam zgodnie z zawartą umową, bez względu na to, czy mam potrzebę wyjechać za granicę na tydzień, miesiąc czy rok. Obecnie muszę się zastanawiać, ile, za co i kiedy będę musiał dopłacić. Natomiast jeśli coś jest mi niepotrzebne, to ja tego nie chcę, nawet za darmo.

  • -1

    48.  2018-01-23 11:45:16

    47 - niech rozwijają skrzydła w kraju ;-) Zagraniczni MVNO też nie mają łatwo.
    Co do drugiej części... Jeśli się założenia zrozumie, to i nie będzie problemem zrozumienie zasad dopłat (czy ich braku dla NORMALNEGO użytkownika, przewidzianego w tym systemie). Polak natomiast zaraz o potrzebie wyjazdu na rok... A może na 10 lat - bo wolno? Tak to sensu nie ma rozmowa na ten temat nawet ;-)

  • 0

    49. ~  2018-01-23 15:05:19  host: apn-31-0-23-103.dynamic.gprs.plus.pl

    @48 Faktycznie - statystyczny Polak siedzi z piwem przed telewizorem ;-) Normalny użytkownik jeździ za granicę na dwutygodniowe wakacje. Jest jeszcze kilka procent społeczeństwa, które jeździ za granicę do pracy na okres dłuższy niż tydzień, czy miesiąc. Ale to przecież taka fanaberia, o której nie warto rozmawiać?

  • -1

    50.  2018-01-23 15:06:30

    49 - zgodnie z przepisami (europejskimi) taki ktoś niestey podlega przepisom FUP ;-)
    O tym właśnie mówię... Czytajcie więcej! Ze zrozumieniem ;-)

  • -1

    51.  2018-01-23 15:10:21

    A jeśli to mało, to jest europoseł Czarnecki, który z takim (negatywnym) upodobaniem pełne obcobrzmiące nazwisko polskiej europosłanki (do tego z liberalnej partii), dzięki której m.in, o ile nie głównie, macie praktycznie bezpłatny roaming w UE. Z pewnością zadziała - i w kwestii dłuższych wyjazdów i w kwestii cen połączeń międzynarodowych - pałeczkę od swojej koleżanki "ulubienicy" z von w nazwisku, przejmie?

  • 0

    52. ~  2018-01-23 15:47:04  host: apn-31-0-23-103.dynamic.gprs.plus.pl

    @51 :-) Jak się europoseł Czarnecki zabierze za to zadanie, to nas Europejczycy (z innych krajów) będą błagali, żebyśmy do nich nie przyjeżdżali :-)

  • 0

    53.  2018-01-23 16:30:39

    Pakiety roamingowe danych to kosztują nas tyle co Niemca internet w telefonie ? Zarabiają z 5 razy więcej ale akurat usługi telekomunikacyjne to mają z 10 razy droższe. Połączenia międzynarodowe można, od kiedy pamiętam, wykonywać nie przez naszego operatora tylko przez aplikacje w telefonie. Przykładowo w Skype nielimitowane do Niemiec 63,96 zł czy 98,40 zł za nielimitowane do 25 krajów Europy. Pewnie da się znaleźć taniej. Chyba biadolicie że w roamingu nie ma za darmo jak w kraju ;) ?

  • 0

    54. ~Magda  2018-01-23 22:40:16  host: c8-45.icpnet.pl

    Droga redakcjo A co ma do tego abonament. Ważna jest opłata, może być na kartę

  • 0

    55.  2018-01-24 10:03:58

    54 - może być, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach - tj. w przypadku płacenia "abonamentu" za pakiety ;-)

Dodaj swoją opinię