Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ikony Nokii według... Nokii [ankieta]

Ikony Nokii według... Nokii [ankieta]

Q! 1 Września 2011 13:43

0 0

Nokia opublikowała krótką listę telefonów, które stały się ikonami nie tylko w jej portfolio, ale również na całym świecie. Co ciekawe, w zestawieniu zabrakło…

nokia top5 3210Zanim napiszemy którego telefonu zabrakło w zestawieniu, przedstawmy tytułową piątkę. Na pierwszym miejscu znalazł się model 3210, który miał swoją premierę w 1999 roku. Charakteryzował się on legendarną wręcz wytrzymałością, nowatorskim jak na tamte czasy wzornictwem oraz wymiennymi obudowami. No i oczywiście równie legendarną grą Snake. ;-)

nokia top5 9300Zaprezentowany w 2005 roku model 9300 Communicator łączył w sobie cechy telefonu i komputera. Panoramiczny ekran, sprzętowa klawiatura QWERTY oraz kompaktowe wymiary sprawiały, że w swoim czasie był on ozdobą niejednego kierowniczego czy dyrektorskiego biurka.

nokia top5 n95Zapowiedziana w 2006, a wprowadzona na rynek w 2007 roku Nokia N95 zapoczątkowała erę rozrywkową w telefonach komórkowych. Kompaktowe wymiary oraz mechanizm slidera był, jak na tamte czasy, równie innowacyjny, co dla wielu nieosiągalny.




nokia top5 e71Nokia E71 (czerwiec 2008), mimo iż była następcą dwóch modeli o podobnej konstrukcji (E61 oraz E61i), stała się prawdziwym hitem w ofercie fińskiego producenta. Oferując pełną klawiaturę QWERTY, poziomo zorientowany ekran oraz ponadprzeciętną wydajność skradła serca milionów użytkowników na całym świecie. Przez wielu do tej pory uznawana za najlepszy jednobryłowiec Eseries z pełną klawiaturą QWERTY i metalową obudową.

nokia top5 n9Ostatnie miejsce w zestawieniu przypadło modelowi… N9. Mimo że wciąż jeszcze niewydany i borykający się z wieloma problemami natury egzystencjonalnej, został uznany przez Nokię warty odnotowania. Czym wyróżnia się ten model? Przede wszystkim ciekawym wzornictwem, brakiem klawiszy sprzętowych oraz zaokrąglonym ekranem. Czym jeszcze? O tym przekonamy się po premierze urządzenia, które nastąpi… Tego Nokia wciąż nie podała oficjalnie.

Jakich telefonów zabrakło w zestawieniu? Na pewno legendarnego modelu 6310(i), jednego z najlepszych telefonów biznesowych tego producenta oraz N8, posiadającego jeden z najlepszych obecnie na rynku aparatów forograficznych. A według Ciebie - którego modelu zabrakło?

Czy zgadzasz się z rankingiem kultowych Nokii?

Tak
10.77%
Nie
16.28%
Brakuje modelu 6310(i)
52.63%
Brakuje modelu N8
8.81%
Brakuje innego modelu (jakiego? napisz w komentarzu)
11.51%

Wszystkich głosujących: 817


Źródło tekstu: Nokia     

Dodaj do:
w sumie: 62
  • 0

    45. ~Juvenille  2011-09-01 16:58:39  host: host-5db0dbba.sileman.net.pl

    Nie ma 6300...

  • 0

    46. ~  2011-09-01 16:59:44  host: z27-09.opera-mini.net

    @40 alez oczywiscie ze zwlaszcza w biznesowym czy dla uczniow,studentow telefonie brak AF to kicha. Juz nie wymagam zeby jakas aplikacja przetwarzala sfotografowany tekst do np PDF chociaz byly pare lat temu w zlotych latach smartfonow jakies aplikacje chocby do skanowania wizytowek z wczytywaniem do kontaktow. Od siebie dodalbym telefony w swoim czasie i klasie kompletne funkcjonalnie z ciekawym designem i ergonomia: 3310, N70, N73, N93, N95, E51, E61, 9300. Dla smakoszy byl tez jakis kultowy sladowo wystepujacy w przyrodzie dotykowiec w kolorze bodajze bialym z serii 8xxx, n-Gage fony czy tablety. 9500 i E90 pominalem iz poniewaz z wygladu i wielkosci jakos tak ceglowato mi sie kojarza. :-)@40 alez oczywiscie ze zwlaszcza w biznesowym czy dla uczniow,studentow telefonie brak AF to kicha. Juz nie wymagam zeby jakas aplikacja przetwarzala sfotografowany tekst do np PDF chociaz byly pare lat temu w zlotych latach smartfonow jakies aplikacje chocby do skanowania wizytowek z wczytywaniem do kontaktow. Od siebie dodalbym telefony w swoim czasie i klasie kompletne funkcjonalnie z ciekawym designem i ergonomia: 3310, N70, N73, N93, N95, E51, E61, 9300. Dla smakoszy byl tez jakis kultowy sladowo wystepujacy w przyrodzie dotykowiec w kolorze bodajze bialym z serii 8xxx, n-Gage fony czy tablety. 9500 i E90 pominalem iz poniewaz z wygladu i wielkosci jakos tak ceglowato mi sie kojarza. :-)

  • 0

    47.  2011-09-01 17:03:52

    @46 design i ergonomia e61 byla PORAZAJACA! wspominasz o "zlych" e90 i 9500, ale juz 9300 byla ergonomiczna i ze wspanialym designem... aplikacje ze skanowaniem wizytowek? mialem fabrycznie na e71 i... nie nadawala sie do niczego, bo zle umiejscawiala szczegoly kontaktow i koniec koncow i tak trzeba bylo wszystko recznie wycinac i wklejac.

  • 0

    48. ~  2011-09-01 18:04:49  host: public90990.xdsl.centertel.pl

    a kultowy biznesowy E51 nastepca jak mawiali niektórzy 6310?

  • 0

    49. ~  2011-09-01 18:14:31  host: 212.160.172.70

    3210 < 8210 < N95 < 6300 < E52 oto złota piątka nokii.

  • 0

    50. ~DominikP  2011-09-01 18:30:51  host: c67-228.icpnet.pl

    E51 i 3510i brakuje... No i N-Gage

  • 0

    51.  2011-09-01 18:36:05

    oczywiście że 6310i, tydzień pomiędzy ładowaniami, uchwyt w samochodzie z anteną zewnętrzną i te śmieszne plakietki pod klawiaturą, które można było zamówić na stronie Nokii :)

  • 0

    52. ~quattro-SIM  2011-09-01 19:00:36  host: v05-15.opera-mini.net

    ad 46. kicha to jest wtedy jak ktoś nie znający tematyki zabiera się za ostrą krytykę jakiegoś zagadnienia! ;-) Po pierwsze to brak funkcji autofocus wcale nie oznacza, że jakimś aparatem nie da się zrobić wyraźnego, czytelnego i ostrego zdjęcia. Po drugie to we wspomnianej wcześniej Nokii E6 zamiast funkcji jest EDoF (Extended Depth of Field), czyli tak zwany "full focus". Jest to technologia umożliwiająca nawet kompletnym laikom w dziedzinie fotografii zrobienie dobrego zdjęcia i to zaraz po włączeniu funkcji aparatu w telefonie. Wystarczy nacisnąć przycisk i aparat robi wyraźne, dobrej jakości zdjęcie. Fotografując widoki i krajobrazy technologia EDoF pozwala zrobić zdjęcie nawet ostrzejsze niż w przypadku aparatów z autofocusem. Podczas gdy fotografowane obiektów znajdujących się około 5 m od obiektywu zdjęcie wyjdą tak samo ostre jak w przypadku aparatu z autofocusem. Identycznie sytuacja wygląda gdy fotografowane obiekty znajdują się w odległości około 1 metra od obiektywu. Jedynie przy fotografowaniu obiektów z odległości mniejszej niż 30 cm zdjęcie z aparatu z funkcją EDoF wyjdzie nieostre. Jednak wówczas wystarczy nieco oddalić obiektyw aparatu od fotografowanego obiektu i problem znika. Natomiast w aparacie ustawiamy wtedy niewielkie zbliżenie, a przy użytecznym zoomie cyfrowym jaki oferuje matryca o rozdzielczości 8 milionów pikseli użycie powiedzmy nawet połowy dostępnego zoomu cyfrowego praktycznie nie wpłynie negatywnie na jakość i szczegółowość zdjęć. I tym sposobem możemy aparatem zainstalowanym w Nokii E6 zrobić tak samo ostre i czytelne zdjęcie np. kartki z tekstem jak w przypadku komórkowego aparatu z autofocusem. Inny sposób to zrobić zdjęcie wspomnianej kartki z tekstem z większej odległości niż te 30 cm, a gdy będzie gotowe przybliżyć go sobie podczas przeglądania go w galerii telefonu lub na ekranie komputera i bez problemu możemy wtedy odczytać tekst z kartki - tak jakby był zrobiony w trybie makro jakimś aparatem z funkcją autofocu

  • 0

    53. ~  2011-09-01 20:08:51  host: apn-77-113-201-199.dynamic.gprs.plus.pl

    52: z Warszawy do Gdańska też możesz pojechać przez Białystok, tylko po co.

  • 0

    54. ~  2011-09-01 20:47:13  host: z42-04.opera-mini.net

    @47 ciesze sie ze zgadzasz sie ze mna w sprawie designu i ergonomii e61 :-) To juz tylko dorzuce ze 5letnia e61i (choc tu juz design wydal mi sie nijaki) chodzila jeszcze pare miesiecy temu zanim znikla po ok.1200 czyli mniej wiecej tyle co najnowsze dokonania roznych producentow z HSPA, GPSami, setkami MPx, Full HD, darmowymi nawigacjami, preinstalowanymi grami etc. Jak sie zrobi dobry telefon to trzyma cene. :-) Jesli chodzi o wizytowki nie twierdzisz chyba ze to wina autofokusa? Zmiana w pdf zreszta nie wymagalaby jakichs takich kombinacji. @52 Ciesze sie ze ktos mi wreszcie opisal jak prawa reka podrapac sie za lewym uchem. Kto wie moze skorzystam :-)

  • 0

    55.  2011-09-01 21:26:02

    1200zl to kosztowala mnie e71 jak ja kupowalem nowa we wrzesniu 2008 roku wiec nie pisz o jakichs e61 za tyle pieniedzy... co do samych e61 jak i e61i - ergonomia? przy telefonie, ktorego nie dalo sie uzywac w jednej rece? wybacz, ale w takim razie mamy inne pojecie ergonomii... o ich wygladzie tez nie warto pisac - nie bez powodu nazywano je paletkami.

  • 0

    56.  2011-09-01 21:58:44

    @55 miałem E61 i nie przypominam sobie wygodniejszego telefonu... oburęcznego. Mam olbrzymie łapska i mogłem pisać jedną ręką. Ale to było strasznie niewygodne.

  • 0

    57.  2011-09-01 23:48:20

    @56 zalana e61 lezy gdzies sobie w szafie - jedyna jej zaleta na tle innych to przerwy miedzy klawiszami ;)

  • 0

    58. ~OlimpOlimp  2011-09-02 00:50:10  host: z02-16.opera-mini.net

    @53. Jak ty widzisz jakąś analogię w twoim przykładzie w stosunku do tego co napisał ~quattro-SIM to chyba pojadłeś grzybów... i masz halucynacje :D Gość ma rację, w końcu po coś montują ten zoom w aparacie. No a jak zrobisz zdjęcie stronie z tekstem za pomocą aparatu uzbrojonego w AF to i tak musisz je później powiększyć na ekranie telefonu żeby odczytać ten tekst! Tak wiec nie wiem gdzie coniektórzy widzą tu jakiś problem, czy dodatkową komplikację? A może oni na siłę chcąc je zobaczyć?

  • 0

    59. ~  2011-09-02 11:01:34  host: z12-13.opera-mini.net

    @55 Dzentelmeni o faktach nie dyskutuja. Konkretnie bylo to bodajze 1160zet. Jeszcze w zeszlym roku wiec rozumiem ze jestes w lekkim szoku :-) Niestety nie zrobilem foto bo nie planowalem nikomu nic udowadniac. Rozumiem co Maniiek mial na mysli, telefo mogl byc 2-3mm wezszy zeby osoby o mniejszych rekach mogly bez napinki pisac jednorecznie po skrajnych rzedach ale wygoda tego fona dla mnie wlasnie polega na calkowicie jednorecznej obsludze wszystkich funkcji bez rozkladania, obracania, nawigowania dwurecznym multitaczem itp. Przy jednorecznym pisaniu lekka napinka przy 1 lub 3 skrajnych literach. Paletki? Mozna sie przerzucac inwektywami ale to malo interesujace. Pozdrawiam

  • 0

    60. ~Pan Sławek  2011-09-02 11:36:43  host: 89-73-206-124.dynamic.chello.pl

    brak 3510i

  • 0

    61. ~Sentymentalny  2011-09-02 14:19:14  host: gie222.internetdsl.tpnet.pl

    Ja nadal czasami używam 6310i i jakby pojawiła się znów u któregoś z operatorów to stanąłbym w kolejkę Bo to co teraz oferują to są zabawki :(

  • 0

    62. ~becet  2011-09-02 17:57:58  host: adti19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witam. Zabrakło, oczywiście, 5110. W nim również można było wymieniać obudowy. Niezła łączność i... nie do zdarcia. Pozdrawiam.

  • 0

    63. ~Tomzik  2011-09-02 20:48:20  host: 88.220.58.141

    Mi brakuje zarówno 6310i jak N8, ale przede wszystkim starego dobrego 6110, pierwszego telefonu na świecie z portem IR, chyba jednego z pierwszych z baterią litowo-jonową. Wydaje mi się, że ten telefon był prekursorem linii "biznesowej" Nokii, której kolejnymi przedstawicielami były jakże udane 6210 czy 6310(i).

  • 0

    64. ~mr97  2011-09-11 21:03:05  host: 46.205.119.63.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    3510 i 3310 brakuje

Dodaj swoją opinię