Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości IDC: Internet Rzeczy w Polsce wciąż we wczesnej fazie rozwoju

IDC: Internet Rzeczy w Polsce wciąż we wczesnej fazie rozwoju

sirmark 22 Czerwca 2015 08:58

0 1

Rozwiązania technologiczne obejmujące rozmaite formy łączenia się urządzeń między sobą poprzez sieć www (tzw. Internet Rzeczy) są w Polsce na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Teoretycznie mogą mieć jednak bardzo szerokie zastosowanie: od monitoringu funkcji ludzkiego organizmu, przez nadzorowanie sprzętów gospodarstwa domowego, aż po kontrolę warunków w jakich odbywa się transport. Według firmy IDC Polska w 2018 roku krajowy rynek tego rodzaju rozwiązań będzie wart ponad 3 mld dol.

Polski rynek Internetu Rzeczy (IoT) na razie jest w początkowym stadium rozwoju, ale rośnie dynamicznie. Według najnowszego raportu IDC wartość krajowego rynku podwoi się z 1,5 mld dolarów w 2014 r. do 3,1 mld dolarów w 2018 r.

To bardzo wczesny etap rozwoju nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Nową rzeczą jest to, że same urządzenia autonomicznie, bez ingerencji człowieka, komunikują się ze sobą i wymieniają informacjami. - precyzuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jarosław Smulski, analityk IDC Polska.

Poszczególne branże w ramach IoT mają mieć jednak własną dynamikę wzrostu. Według IDC Polska największą kategorią będzie rynek rozwiązań do monitoringu floty, którego wartość za trzy lata w Polsce sięgnie 379 mln dolarów. Kolejne znaczące kategorie to inteligentne sieci energetyczne, działalność wytwórcza oraz zarządzanie zasobami produkcyjnymi.
Najszybciej zainteresowanie Internetem Rzeczy będzie rosło, jak twierdzi analityk IDC Polska, w logistyce. Już teraz powstają czujniki stosowane w fazie wytwarzania produktu oraz sensory, w które są wyposażane ciężarówki rozwożące towary. Umieszczane losowo w wybranych miejscach rejestrują temperaturę, wstrząsy czy wilgotność. Gdy ładunek dojeżdża na miejsce, odbiorca może pobrać dane i sprawdzić, czy odpowiednie warunki usługi logistycznej zostały zachowane. W taki sam sposób mogą być monitorowane terminale oraz magazyny.

Wśród najszybciej rozwijających się w najbliższych latach obszarów zastosowań IoT będą również, zdaniem analityków IDC, inteligentne urządzenia domowe i produkty osobistego użytku. Wdrażania tej technologii podjęły się bowiem nie tylko dysponujące ogromnym budżetem na prace badawczo-rozwojowe potęgi, takie jak Apple, Samsung czy Huawei, lecz także młode, innowacyjne firmy. Przykładem może być zegarek Pebble czy monitorujące stan organizmu, zintegrowane m.in. z biżuterią produkty Misfit. Jak wynika z cyklicznego raportu IDC "Worldwide Quarterly Wearable Device Tracker", w 2014 r. powstało na świecie 19,6 mln inteligentnych produktów. W 2015 r. ma ich być ponad dwa razy więcej (45,7 mln), a do 2019 roku - 126 mln. Bardzo szybko rozwijać się ma obszar inteligentnych samochodów, budynków oraz cyfrowych ofert sklepowych.

Różnego rodzaju przedmioty noszone codziennie mogą jednocześnie przesyłać do odpowiedniej aplikacji dane dotyczące stanu zdrowia użytkownika, wykonanych treningów itp. Rzecz dotyczy także podłączonych do internetu samochodów. I wcale nie mówimy tu o pojazdach autonomicznych, tylko normalnych, które w dalszym ciągu prowadzi człowiek. One także mogą korzystać z różnego rodzaju czujników montowanych zarówno wewnątrz, jak i na przykład w drodze. Wymiana informacji między nimi spowoduje, że jazda stanie się łatwiejsza i bezpieczniejsza. - - tłumaczy Jarosław Smulski. Jego zdaniem trudno sobie w dziś wyobrazić dziedzinę życia, która nie mogłaby zostać zmieniona przez IoT.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: iot | internet rzeczy | idc

w sumie: 2
  • 0

    1. ~  2015-06-22 10:02:18  host: user-46-113-26-196.play-internet.pl

    Z niecierpliwością czekam na smart-odzież, smart-obuwie i smart-bieliznę, które będą online sprawdzać pogodę i informować mnie, co mam rano założyć :D

  • 0

    2. ~sss  2015-06-22 10:44:32  host: 45-33-135-239.IP.cloudmosa.com

    @1 troche żartujesz, ale Google w swoich newsach juz podaje info, żeby ogladac nowe video w nowej technologii, trzeba miec nowe ubiory. Zapisz sie Newslettera od Google

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-170-149.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet