Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Hutchinson o warunkach przetargu

Hutchinson o warunkach przetargu

WitekT 7 Lutego 2005 20:28

0 0

Hutchison uważa, iż polski rynek stanowi duże wyzwanie dla wiarygodnego i zaangażowanego czwartego operatora telefonii komórkowej.

W oparciu o nasze doświadczenia na innych rynkach europejskich jesteśmy głęboko przekonani, iż technologia trzeciej generacji jest dla polskiego rynku najlepszym rozwiązaniem, umożliwiającym bezprzewodowy dostęp do szerokopasmowego Internetu. Rozwój tej technologii związany będzie z dużymi inwestycjami w infrastrukturę, technologie informatyczne oraz zasoby ludzkie. Ponadto, wdrożenie systemu UMTS wpłynie bezpośrednio na wzrost konkurencji, politykę ustalania cen w oparciu o realną wartość usług oraz innowacyjność produktów. Korzyści z rozwoju tej technologii będą więc odczuwalne zarówno przez konsumentów jak i przedsiębiorców.

Jak informowaliśmy podczas spotkania Prezesem URTiP, nasze wątpliwości wzbudza aktualna wersja projektu dokumentacji przetargowej. Wątpliwości te dotyczą braku odpowiednich gwarancji, które zapewniłyby efektywne i zasadne ekonomicznie wejście na rynek czwartego operatora.
Wśród kwestii, które pragniemy zaakcentować oraz poddać pod rozwagę, znajdują się:
nie wyjaśnienie możliwości zapewnienia roamingu wewnętrznego: na podstawie dokumentów przetargowych brak jest pewności co do możliwości zapewnienia zawarcia umów o roamingu wewnętrznym w rozsądnym czasie. Bez tego typu umów rozpoczęcie działalności w Polsce przez wiarygodnego czwartego operatora może okazać się niemożliwe,
odrębne przetargi na częstotliwości GSM oraz UMTS: w ten sposób przydziału częstotliwości stwarza możliwość zaistnienia pięciu operatorów na polskim rynku. Taka sytuacja może spowodować, iż ubieganie się o rezerwacje częstotliwości UMTS będzie nieuzasadnione ekonomicznie.
odrębny przydział częstotliwości spowoduje długoterminowy brak równowagi pomiędzy nowym operatorem (który dysponowałby tylko częstotliwościami UMTS) i operatorami telefonii komórkowej obecnymi na rynku polskim (dysponującymi zarówno technologiami UMTS jak i GSM). Wiarygodny nowy podmiot będzie dążył do wykorzystania częstotliwości UMTS w pierwszej kolejności i tym samym zobowiązywanie uczestnika przetargu do rozbudowy sieci w którejkolwiek z częstotliwości nie jest zasadne,
sposób przydziału punktów w przetargu wskazuje na uprzywilejowanie kryterium kwoty zadeklarowanej za rezerwację częstotliwości w porównaniu z wiarygodnością finansową, i techniczną zaprezentowanej oferty, której wybór zagwarantowałby skuteczną konkurencję na rynku polskim. Wydaje się to stać w sprzeczności z dążeniem do przydziału rezerwacji częstotliwości oferentowi gwarantującemu najbardziej prokonkurencyjne i technicznie zaawansowane rozwiązania. Biorąc pod uwagę inne ryzyka, z którymi musiałby zmierzyć się nowy podmiot, operatorzy obecni na polskim rynku są wyraźnie uprzywilejowani, zważywszy na wartość utrwalonych stosunków ekonomicznych, których ochrony będą oni poszukiwali,
jednorazowa zapłata całości kwoty: zważywszy na brak pewności w podstawowych kwestiach, takich jak roaming wewnętrzny, interkonekt, dostęp do istniejącej infrastruktury - zaplata całej deklarowanej kwoty w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji Prezesa dotyczącej rezerwacji częstotliwości stanowi dodatkowe ryzyko dla nowego operatora.

Z powyższych powodów uważamy, że większy nacisk położny zostać powinien na wiarygodność finansową i rozwiązania techniczne oraz zachowanie warunków konkurencji, a mniejszy na czynniki finansowe. Taka proporcja kryteriów powinna umożliwić nowym podmiotom udział w przetargu na rozsądnych warunkach.

Źródło tekstu: Hutchinson     

Dodaj do:
w sumie: 2
 • 0

  1. ~LOBOsss  2005-02-07 23:39:00  host: dial-4261.wroclaw.dialog.net.pl

  i mamy klasyczny przyklad korupcji jesli wejdzie 4 operator na uprzywilejowanych warunakch (a to nastompi) sieci komorkowe beda mogly zaskarzyc wladze ze nie dotrzymaly waronkow umowy ze 4 operator jak wejdzie to nie na uprzywilejowanych warunkach , jak wejdzie 4 operator to wtedy panstwo zwroci 1,96.mld zl za przydzial czestotliwosci a to zaplacimy my znowu gdy panstwo podpisze umowe z 4 operatorem to gdzy sie zorjetuje ze naruszylo warunki wczesniejszej umowy to bedzie muslao zaplacic horedalna kare za nie dotrzymanie waronkow dla ktorejs ze stron albo naszych operatorow albo nowemu operatorowi i ciekawe jaki uzednik dostanie domek na hawajach za podpisy :P:P
  jak to spiewal kaziak:
  polska mieszkam w polsce mieszkam tu tu tu............:P:P

 • 0

  2. ~  2005-02-07 23:46:00  host: bcq84.neoplus.adsl.tpnet.pl

  chyba stary myslisz pojecia . Zajrzyj do slownika co znaczy slowo : korupcja .

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-169-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zakaz handlu w niedzielę to dobry pomysł?

Zakaz handlu w niedzielę? Kupujemy w Internecie!

 

Zobacz wynik | Opinie (22)

Archiwum Ankiet