Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Huawei kontra Ericsson - wojna o 4G w Skandynawii

Huawei kontra Ericsson - wojna o 4G w Skandynawii

WitekT 21 Grudnia 2009 11:33

0 0

Huawei zbuduje ogólnokrajową sieci 4G w Szwecji dla operatora Net4mobility, join venture Tele2 i Telenora. Chińczycy pokonali Ericssona na jego domowym podwórku, który również startował w przetargu, ale nie był w stanie zaoferować tak atrakcyjnych warunków cenowych.

Net4mobility planuje objąć zasięgiem 99% populacji kraju do 2013 roku. Budowa sieci zacznie się od największych miast już w przyszłym roku. Kontrakt z Huawei obejmuje także rozbudowę sieci GSM o 30-50%.




Dwaj producenci pretendują także do bycia głównym dostawcą sieci 4G dla skandynawskiej TeliiSonery. Testy trwają w dwóch miastach - w szwedzkim Sztokholmie zainstalowano sprzęt Ericssona, a w norweskim Oslo - Huawei.

Źródło tekstu: Telecoms Europe, wł     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13.  2009-12-21 12:07:58

    zb.: no i? Co to ma do opublikowanego przeze mnie newsa? Bo ciągle nie rozumiem...

  • 0

    14. ~zb  2009-12-21 12:16:13  host: aasf35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przepraszam.Rozgadałem się ale komentaże typu ,że PLAY DAJE pupy powinny być skierowane do służb nadzoru technicznego.Pewne info Pan filtruje we właściwy sposób bez analizy wypowiedzi Panów nie posiadaących minimum wiadomości co do optymalizacji sieci.Jeszcze raz POZDRAWIAM i niech Pan nie czuję się urażony

  • 0

    15.  2009-12-21 12:23:14

    zb.: nie czuję się w żaden sposób urażony, tylko dopytuję się, bo nie rozumiałem intencji. :-) Komentarze nigdy u nas nie są cenzurowane, a czytać ich wszystkich nie zawsze mamy czas - a już tym bardziej odpowiadać. Czytelnicy sami się tutaj edukują, czego dowodem jest niniejsza rozmowa.

  • 0

    16. ~mirekb  2009-12-21 12:55:45  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    Daleki Wschód ostro inwestuje w UE..Dzieki nim bedziemy mieli siec 3g czyli za kilka lat minimalny standard transmisji danych

  • 0

    17. ~pisul  2009-12-21 13:06:35  host: kwiatkowskiego.res.pl

    "Huawei zbuduje ogólnokrajową sieci 4G w Szwecji"dziwny ten news.To tak jakby napisac -w himalajach slon powiesil sie na trombie i jajami drzewo rombie.Tylko co to ma do Polakow.Wiekszosc nawet niewie gdzie to dokladnie jest.Gdyby to jeszcze budowala polska spolka.Ale nie to kitajce.Juz wole jak piszecie o iphonie i aplikacji ipfart.

  • 0

    18.  2009-12-21 13:07:59

    Jezus Maria - geografię z podstawówki wycofano??? Bo że kaligrafię i matematykę z matury to wiem, a z ortografią ciężko...

  • 0

    19.  2009-12-21 14:27:21

    Niezły psztyczek w nos dla Ericssona. Biorac pod uwage ilosc jego kontraktow na calym swiecie to raczej kwestia honorowa niz duza strata finansowa. U nas bylo podobnie z HSPA+ we Wroclawiu, gdzie miesci sie glówna baza Nokia Siemens Network a siec dla Plusa przyspieszyl... Ericsson, chociaz wiekszosc sieci na dolnym slasku dla plusa stawiala Nokia do tej pory. Co do jakosci 3G Huaweia to jest w porzadku, z 2G to mam stycznosc tylko przez siec Playa ale przez mala ilosc kanalow i samo dziwne projektowanie sieci przez P4 trudno jest obiektywnie powiedziec czy ta slaba jakosc nawet rozmow to wina Huaweia. Zalozenie jest proste wg mnie - jezeli sieci Huawei i Ericssona czy NSN dzialaja rownie dobrze, to po co przeplacac... Zwlaszcza, ze takie sieci po 5-10 latach trzeba i tak wymienic na cos nowego

  • 0

    20. ~klafadaf  2009-12-21 15:29:58  host: public-gprs121484.centertel.pl

    Jeden gość w Chinach zrobił w 2 dni buty identyczne jak Adidasa, ale tańsze o połowę. Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać. A podoba się chińskie auto wyglądające jak BMW X5. No po przepłacać? Przecież za 5-10 lat wymienisz auto.

  • 0

    21. ~asd  2009-12-21 15:53:44  host: ipw100.internetdsl.tpnet.pl

    @20 porównanie butów z taką technologią mija się i to bardzo.

  • 0

    22. ~  2009-12-21 16:14:50  host: v12-10.opera-mini.net

    Ja rowniez chwale sobie siec Play i sprzet na jakim chodzi, czyli Huawei. Przez 2 miesiace testow mialem moze 5-6 krotkich przerw a speedy na Play Freshu z reguly 500-850 kbps w dzien i 900-1030 kbps w nocy. Jeszcze 3-4 miesiace temu na Plusie mialem zawsze 1500-2000 kbps a teraz z reguly 500-800 kbps. Era jak rok temu zalozyla w moim miescie 3G to srednio bylo to 1400-1900 kbps a teraz 800-1200 kbps. Tak wiec Huawei daje rade. rcicho

  • 0

    23. ~achilllles  2009-12-21 16:46:19  host: ipb122.internetdsl.tpnet.pl

    Tele2 było dobrym rozwiazaniem ale nikomu nie chcialo sie przeczytac warunkow umowy!! Jesli ktos zrozumial o co chodzi to placil abonament w tpsa i dzwonil za grosze na lokalne miedzymiastowe i na komorke!! Co z tego ze 2 rachunki?? Zsomujcie do kupy i przekalkulujcie co bardziej sie oplacalo!! Do sukcesu jeden warunek trzeba bylo pamietac o prefiksie !! :)

  • 0

    24. ~despera  2009-12-21 16:49:04  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    Panowie mobilny internet niech wyjdzie jak kablowy z dzieciństwa i zacznie DZIAŁAĆ a nie łącza kilku Mb/s do noda a usery by chciały po 21Mb/s KAŻDY..... Co do 4G u nas??? za 20 lat możę 3G zrobią na 900 aby za ścianą nie znikał....

  • 0

    25. ~  2009-12-21 16:59:33  host: v12-10.opera-mini.net

    Ktos ma w miare dokładne dane nt. jak szbkie i pojemne łącza podpinaja nasze opy pod swoje nodeB? rcicho

  • 0

    26.  2009-12-21 17:30:46

    Najczesciej opy podlaczaja 2xT2 czyli 4Mbit. I jest to taki standard minimum na jedno NodeB. W wiekszych miastach max do 16Mbit na NodeB ale to przy HSPA+

  • 0

    27.  2009-12-21 18:42:07

    No w Polsce Chińczycy nas biją np. na rynku czosnku ;-) O przemyśle lekkim już nie mówię - Łódź ze swomi tradycjami nie daje rady ;-) A propos... iPlus fajną promocję miesiączną robi... Jakby na amen zrobili, to konurencja leżyyyy ;-)

  • 0

    28. ~foks  2009-12-21 19:43:49  host: 213.134.165.30

    niektorzy dalej myla produkcje podkoszulkow z produkcja sprzetu elektronicznego z dziedziny najnowszych technologii. niektorzy myla tez pojecia: producent i projektant. procesory GPU produkuja praktycznie 2 firmy na swiecie ale dziwnym trafem nie potrafia zaprojektowac konkurencyjnego ukladu.

  • 0

    29.  2009-12-21 19:55:33

    ~zb. - maszyny do produkcji dzianin też zapewne produkuje niewielu producentów ;-) Insza inszość jakiej jakości produkt się na tych maszynach produkuje i z jakich surowcó (tyczy się tkanin na podkoszulki jak płyt do elektroniki albo wrecz już końcowego montażu).

  • 0

    30. ~  2009-12-21 20:00:26  host: v12-06.opera-mini.net

    GPU robi setki firm wbrew pozorom w tym taki Mediatek ktory robi tez CPU do komorek, wlasnie odkryli ARM 206MHz jakies 10lat po intelu/Decu Zauwaz ze nie zawsze trzeba najlepszych technologi. Chinski telefon z ukladem MT6235 o taktowaniu 206MHz kosztuje 350zl i bije na glowe wszystko w swojej klasie. Linka nie wysylam bo Luin bedzie krzyczal ale teraz wszystko za 130USd z Chin ma ten proc. Podobnie sciphone robi Androidowa sluchawke na Samsungu 400MHz i co z tego ze bez UMTS jak nowka kosztuje 470zl polowe ceny HTC Tattoo ktory ma taki sam ekran.

  • 0

    31. ~a_lex  2009-12-21 21:23:00  host: v02-15.opera-mini.net

    A jak się sprawują telefony Huawei jako modemy? Mam Plusfona ale zablokowanego, to jedyny mój telefon z 3G, ciekaw jestem czy opłaca się zdejmować loka?

  • 0

    32.  2009-12-23 00:07:14

    @2 a kiełbasę to kupujesz ze świni czy z psa? Bo ta druga będzie znacznie tańsza. To po co przepłacać? Prawda jest taka i biorę odpowiedzialność za moją wypowiedź, że firmy chińskie nie wypracowały samodzielnie żadnej sensownej technologii, żadnego sprzętu. Po prostu rozebrali to co produkowali dla Nokii i Ericssona i skopiowali. A mówiąc dokładniej ukradli. Więc nie musieli ponosić praktycznie żadnych kosztów na etapie badań i projektowania. A to jest ogromna kasa. Co do jaości tego sprzętu- ogromna część Orange`owego 3G jest oparta na sprzęcie Huawei, a co by nie pisać jest to najlepsze 3G w Polsce. Jeszcze.

Dodaj swoją opinię