Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości HTC zbiera dane ze swoich telefonów. Dużo danych

HTC zbiera dane ze swoich telefonów. Dużo danych

Q! 3 Października 2011 09:05

0 0

Trzech programistów odkryło, że nowe wersje systemu Google Android dla wybranych telefonów HTC mogą gromadzić oraz przetwarzać wiele danych użytkownika oraz treści w nich zawartych - informuje serwis Android Police. Możliwy jest również dostęp do nich bez dodatkowych uprawnień.

Artem Russakowvskii, Trevor Eckhart oraz Justin Case poinformowali, że aplikacje żądające dostępu jedynie do Internetu (podaplikacja android.permission.INTERNET) mogą gromadzić bardzo dużo informacji pochodzących z telefonu użytkownika. Należą do nich m.in.:
lista kont użytkownika wraz z adresami email i statusem synchronizacji,
nazwa ostatniej sieci, do której telefon był zalogowany, lokalizacja GPS oraz określona liczba jej historii,
numery telefonów z listy ostatnich połączeń,
dane dotyczące wiadomości SMS wraz numerami i treścią w postaci zaszyfrowanej (jak twierdzą programiści najprawdopodobniej możliwe do odszyfrowania),
logi systemowe wraz z prywatnymi danymi.

Wszystkie te dane, w przypadku telefonu HTC Evo 3D, miały wielkość 3,5 MB. Oprócz tego, wspomniana wyżej podaplikacja zbiera dane na temat szeregu innych mniejszych zmiennych z telefonu, wśród których znajdują się te dotyczące m.in. położenia czy ustawień systemowych.

Jakby tego było mało, dzięki podaplikacji HtcLoggers możliwe jest zebranie wszystkich wymienionych wyżej danych oraz… zdalny do nich dostęp bez żadnych ograniczeń. W tym celu wystarczy tylko otworzyć w telefonie konkretny, lokalny port. Sama podaplikacja ma posiadać swój oddzielny interfejs z licznymi komendami, dzięki czemu jej obsługa ma być znacznie łatwiejsza.




Jak informują programiści, usunięcie takich możliwości oprogramowania nie jest możliwe bez jego aktualizacji lub zrootowania urządzenia. Jedynymi osobami, które mogą czuć się bezpieczne, są te, które… nie pobierały żadnych dodatkowych aplikacji na swój telefon.

Dziury w oprogramowaniu dotyczyły głównie telefonów HTC dostępnych na amerykańskim rynku, a więc na pewno modeli Evo 4G, Evo 3D, Thunderbolt oraz najprawdopodobniej Shift 4G oraz MyTouch 4G Slide. Programiści nie wykluczają jednak, że znalezione luki mogą dotyczyć również innych modeli.

Na zgłoszenie programistów odnośnie możliwości nowych wersji oprogramowania, pomimo upłynięcia 5 dni roboczych, HTC wciąż nie odpowiedziało.

Źródło tekstu: android police     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7. ~  2011-10-03 09:49:15  host: user-31-175-108-220.play-internet.pl

    Oczywiście miało być: mylisz się

  • 0

    8.  2011-10-03 09:51:46

    Eeee... Znowu jakaś chamska akcja propagandowa nieuczciwej konkurencji mająca na celu dyskredytację najlepszego na świecie systemu... ;-)

  • 0

    10. ~gt  2011-10-03 10:38:28  host: 212.38.193.178

    @6: Z tym WP7 to bym się nie rozpędzał, że zbiera. Konkurencja o tym krzyczy, ale nikt żadnego zbierania danych użytkownika nigdy nie pokazał. Jeżeli chodzi o BB, to oni po prostu mają wszystko u siebie, więc nawet zbierać nie muszą ;)

  • 0

    11.  2011-10-03 10:48:40

    anonimowość upadła, kiedy powstał internet... Teraz to nawet przez satelitę mogą popatrzeć co robisz w domu i nawet się nie zorientujesz... My jako normalni ludzie mamy jakąś tam wolność daną przez prawo a tak naprawdę to to wszystko jest *** warte i gorsze od państwa policyjnego...

  • -1

    12.  2011-10-03 10:56:24

    Nie dość, że to fatalnie zoptymalizowana, nie do końca stabilna dystrybucja Linuxa, która obsługuje tylko aplikacje *.apk w języku Java, to jeszcze wyprowadza do Google i producentów mnóstwo danych o użytkowniku. Jakim cudem to łajno zdobyło taką popularność i tak szeroką sektę wyznawców??

  • -1

    13.  2011-10-03 11:06:29

    @12 1. System darmowy 2. Google na dużo pieniędzy. Cała reszta wynika z dwóch pierwszych punktów.

  • 0

    14. ~hrhr  2011-10-03 11:19:35  host: irn202.internetdsl.tpnet.pl

    13. mylisz sie :) popularnosc wynika z masowej produkcji szmelcu np. spica i wciskanie masie, ze to smartphone.

  • -1

    15.  2011-10-03 11:24:44

    @14 tak, bo jakby to był płatny system to ktoś by takie spicie z androidem produkował mimo, że (jak na tamte czasy) miał do wyboru o wiele lepsze Symbian i WM...

  • 0

    16. ~hrhr  2011-10-03 11:58:14  host: irn202.internetdsl.tpnet.pl

    15. sam androdi jest za free, ale dostep do wiekszosci aplikacji jest palatny, wiec spika majac market kosztowala kilka $ za os...

  • -1

    17.  2011-10-03 12:12:40

    @16 jest, faktycznie. Ale czy zawsze był? I jak sprawa pieniędzy wyglądała wcześniej? To wiedzą tylko producenci i google.

  • 0

    18. ~Kamil_K  2011-10-03 12:19:58  host: dynamic-78-8-152-243.ssp.dialog.net.pl

    A zdajesz sobie sprawę że każde zdanie Twojego posta mija się z prawdą? :) Kup jakiś porządny smartfon z andkiem to zauważasz że w rzeczywistości optymalizacja i stabilność jest wzorcowa (zaawansowany ultrapłynny interfejs 3D bez najmniejszych przycięć na procku 600mhz? Cudo :) Kilkomiesięczna praca bez żadnej konieczności restartu, żadnych przycięć, zwiech - miód :) ), oprócz Javy jest jeszcze C++, a udostępnianie danych jeżeli tego nie chcesz - nie jest konieczne :)

  • 0

    19. ~vaxeiro  2011-10-03 12:25:13  host: dynamic-78-8-152-243.ssp.dialog.net.pl

    a jakim cudem zdobyło taką popularność? Bo drugiego systemu tak świetnie działającego, płynnego, niezawodnego i dającego tak wielkie możliwości personalizacji oraz praktyczno-użytkowe - po prostu nie ma :) A dla porównania posiadam Modele Nokii (poste i zaawansowane), starszego Iphone i modele na Windowsie starym i nowym :)

  • 0

    20. ~  2011-10-03 12:37:34  host: z41-10.opera-mini.net

    To nie wina Androida ze niektorzy producenci dodaja jakis szpiegujące programiki. Uzywam Cyanogena ktory takich rzeczy nie zawiera.

  • 0

    21.  2011-10-03 14:06:42

    @18 czy Ty piszesz na pewno o Androidzie? Telefony z prockiem 600MHz i wzwyż chodzą tak płynnie jak ośmiokąt się toczy. Przykład? GT 540, X8. Zoptymalizowany świetnie? W takim razie Cyanogen nie ma prawa istnieć bo to poprawiona wersja systemu a rzeczy niemal idealnych nikt hobbistycznie nie był by w stanie poprawić. Nawet Galaxy S miewa przywiechy (co nie jest byt uciążliwe i częste ale ma miejsce). @19 A ja dla porównania posiadam wszystkie modele na androidzie. Udowodnij mi, że tak nie jest;)

  • 0

    22. ~  2011-10-03 14:12:30  host: dcv60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Znajomej wSsamsungu kilka razy musiałem wyciągać baterię, bo się system powiesił. A system to Android, więc nie jest taki niezawodny jak piszecie.

  • 0

    23. ~  2011-10-03 14:20:40  host: host-46-151-186-13.interduo.pl

    wm5 pewnie nic nie zbiera ;)

  • 1

    24. ~zbyszek  2011-10-03 14:52:37  host: host-33.ip.emouse.pl

    @10: akurat WP7 jest koronnym przykładem tego typu praktyk, przecież jakiś czas temu wystosowano przeciwko USA pozew zbiorowy w tej kwestii który trwa, z kolei Apple po prostu zapłacić odszkodowania żeby sprawę uciszyć i powiedział że zmienił "błąd" który szpiegował swoich klientów. Google od dawna w wielu miejscach pokazuje jak można gromadzić dane klientów niby dla ich dobra:-)

  • 0

    25. ~zbyszek  2011-10-03 15:15:34  host: host-33.ip.emouse.pl

    chociaż przed chwilą Telepolis napisało że WP7 już nie śledzi swoich użytkowników:-)

  • 0

    26.  2011-10-03 15:45:32

    .. w sposób dający się łatwo zauważyć ;)

  • 0

    27.  2011-10-04 08:44:13

    ~Kamil_K - nie wiem co ma za znaczenie argument o nieresetowaniu? Ja już z pół roku mam włączoną Nokię (symbianową) i nie zauważyłem żadnych problemów z tego powodu...

Dodaj swoją opinię