Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości HSPA zdobywa rynek

HSPA zdobywa rynek

Immortal 10 Października 2007 22:08

0 0

Jak wynika z danych GSM Assocation, operatorzy coraz chętniej wprowadzają technologię HSPA. Jest ona rozwinięciem sieci 3G i zapewnia dużą prędkość transmisji danych w obie strony.

HSPA (High Speed Packet Access, czyli szybka transmisja pakietowa) jest krokiem w rozwoju WCDMA (3G) i połączeniem technologii HSDPA (High Speed Downlink Packet Access, czyli szybka transmisja pakietowa do klienta) oraz HSUPA (High Speed Uplink Packet Access, czyli szybka transmisja pakietowa od klienta). Pozwala na znaczne podwyższenie prędkości transmisji danych, zmniejszenie opóźnienia oraz poprawę pojemność sieci. System HSDA pozwoli także na osiągniecie szybkości do 14,4 Mb/s w kierunku do abonenta oraz do 5,8 Mb/s w kierunku od abonenta do sieci.

Szybka transmisja pakietowa zaczyna podbijać rynki. W ciągu siedmiu miesięcy, operator KFT w Korei pozyskał 2 mln użytkowników HSPA. Telstra w Australii zdobyła miliona użytkowników urządzeń z HSPA w ciągu 10 miesięcy, a amerykański koncern AT&T ma ich już ponad 5 mln. Rosnącą popularność tej technologii, zapewnia również możliwość zastosowania jej jako medium do dostarczania szerokopasmowego internetu, co już teraz czyni np. skandynawski telekom TeliaSonera.

Z zebranych przez GSM Assocation danych wynika, że 210 operatorów w 85 państwach i terytoriach jest zaangażowanych w budowę sieci HSPA, a 128 sieci w 61 państwach już tę technologie komercyjnie udostępniło.




W Polsce operatorzy Orange, Plus i Era oficjalnie wprowadzili już HSDPA o prędkości 7,2 Mb/s, a prace nad uruchomieniem HSUPA trwają. Orange chce uruchomić HSUPA do końca roku w 17 największych miastach, Plus testuje w Gdyni HSUPA o prędkości do 1,9 Mb/s, natomiast Era testuje w Warszawie HSUPA 1,4 Mb/s.

Obecnie na rynku jest już ponad 130 różnych modeli telefonów komórkowych, 61 laptopów, 38 kart do transmisji i 25 modemów USB obsługujących technologię HSPA. Według prognoz w najbliższym okresie liczby te mają drastycznie wzrosnąć.

HSPA wciąż się rozwija. Następnym kokiem w rozwoju będzie pojawienie się tzw. HSPA Evolved. Nowością będzie tu zastosowanie m.in. techniki MIMO (Multiple Input Multiple Output) oraz wyższych stopni modulacji 64QAM. W efekcie HSPA Evolved umożliwi transmisję rzędu 42 Mb/s w kierunku do abonenta i 11 Mb/s w kierunku od abonenta do sieci.

Źródło tekstu: GSM Association, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1.  2007-10-10 22:15:37

    oo, ankieta.

  • 0

    2.  2007-10-10 22:30:48

    Zaraz zaraz - ponad 130 modeli telefonów obsługujących Hspa (hsdpa+hsupa) ??? No chyba że samo hsdpa to hspa to tak :-) Nie wiem czy czasem w łodzi Plus i Era także Hsupa nie dali :) bo dawniej w hsdpa miałem upload do 8kB/max a od dwóch miesięcy mam do 46kB/s i myślę że to nagłe przyspieszenie uploadu do hsupa...

  • 0

    3.  2007-10-10 22:32:58

    Modemy które mają sam umts nadal mają tylko upload do 8kB/s - a modemy które mają hsdpa upload wzrósł do tych 46kB/s.

  • 0

    4. ~Longman  2007-10-10 23:01:13  host: eua94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Myślę, że w Polsce transmisja danych może być określona nie jako HSDPA a jako HUCPA...

  • 0

    5.  2007-10-10 23:44:02

    Szalony: o ile sie orientuje, fakt HSDPA w modemie oprocz znacznie wiekszego downlinku zapewnia uplink do dokladnie max 384 kbps (czyli tyle, ile w przypadku 3G/WCDMA wynosil downlink) - nie musi natomiast byc obecne HSUPA w sieci, wystarczy zwykle 3G. Informacje o 64 kbps/8 kBps uplinku w zwyklym 3G/WCDMA takze sie nie do konca zgadzaja. Taka np. N73 (bez HSDPA) ma uplink 128 kbps... Czyli reasumujac: 3G/WCDMA/UMTS: max 384/128 kbps, HSDPA: 3,6+ Mpbs/384 kbps.

  • 0

    6.  2007-10-11 00:06:24

    Planet to wszystko jest masło maślane ;) bo używałem wielu telefonów jako modem między innymi N73 i E61 wiadomo że one mają tylko umts bez hsdpa i Powiem Ci że 128kbps to one mają upload ale w edge !!! W umts max to 64kbps na 100% - wiem co pisze bo nie raz miałem na tak niski upload nerwa w umts i wtedy jak wiedziałem że coś muszę wysłać większego to pomimo będąc w umts N73 przełączałem na edge :-)

  • 0

    7.  2007-10-11 00:13:00

    Moim zdaniem w zwykłym 3G max upload to 64kbps - i jeśli sieć nie ma hsupa a ma hsdpa to takze tylko 64kbps - przez prawie rok w łodzi pomimo hsdpa upload mialem do 64kbps w umts i wzrósł mi dopiero 2-3miesiące temu do 386kbps- sądzę że to dlatego że sieć zaimpletowała już obsługę hsupa .

  • 0

    8. ~abc  2007-10-11 00:59:29  host: eey34.neoplus.adsl.tpnet.pl

    HSPA górą! a obecne czyli HSDuPA oraz HSkUPA niech odchodzą do lamusa!

  • 0

    9.  2007-10-11 08:39:18

    ***szalony - ad.6 , nie masz racji jak pisal Planet , juz Ci kiedys robilem testy , zrzutki z umts Ery i uploadu na umts masz na edge.moblog.pl

  • 0

    10.  2007-10-11 08:43:36

    5 zrzutka od gory.

  • 0

    11.  2007-10-11 10:28:54

    Hmm Issa nie byłbym taki pewny że nie mam racji ;) Moje zrzuty uploadu w zwykłym umts i hsdpa -szalony.wen.su/1.jpg i 2.jpg Zaraz poszukam danych od noki .

  • 0

    12.  2007-10-11 11:06:11

    Ja wiem tylko ze na umtsowej e61 w Erze mam upload 16KB/s;)

  • 0

    13.  2007-10-11 11:18:14

    To ja już nic nie wiem ja w łodzi na tylko umts max mam 8kB/s :D

  • 0

    14. ~hose  2007-10-11 11:43:35  host: 194.39.141.10

    System HSDA pozwoli także na i Telstra w Australii zdobyła miliona użytkowników, dwie literóweczki ;-) Nawiasem mówiąc zdałby się test usług dostępu do mobilnego netu naszych operatorów, powyższe dyskusje powinny się wtedy skończyć :-)

  • 0

    15.  2007-10-11 11:54:32

    Prawdę mówiąc na porządny obiektywny test internetu naszych operatorów komórkowych chyba nie ma co liczyć :/ Wiadomo chodzi o kasę - ale jakby kasa na test była to jak najbardziej jest on wykonalny :)

  • 0

    16. ~SuperCOW  2007-11-27 18:00:39  host: p05-03.opera-mini.net

    A ja mam E61 w plusie i naprawde mam 384upload zmienilem z 6630 bo tam bylo 128kbs. W erze mam tylko tak taka wiec nie sprawdze wiarygodnie, bo tak tak tnie lacze!!!

Dodaj swoją opinię