Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości HSPA+ w P4 i szybszy Play Online

HSPA+ w P4 i szybszy Play Online

WitekT 15 Lipca 2010 12:57

0 0

W III kwartale P4 uruchomi standard HSPA+ 42 Mb/s w swojej sieci 3G. Wraz z tym powinna podskoczyć prędkość w usłudze Play Online, teraz wynosząc a 1 Mb/s.

Moglibyśmy powiedzieć, że będziemy pierwszym operatorem z komercyjnie uruchomionym HSPA+ 42 Mb/s w Polsce, ale nie o to chodzi - powiedział Jorgen Bang-Jensen, prezes P4.




Wraz z uruchomieniem HSPA+ 42 Mb/s, klienci Play Online mogą liczyć na wzrost maksymalnej prędkości transferu. Bang-Jensen nie powiedział, że wzrośnie ona do poziomu, który będzie w stanie osiągnąć 90% użytkowników, ale nie powiedział dokładnie do jakiego. Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że można oczekiwać wzrostu do 2-3 Mb/s.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 65
  • 0

    46. ~znawca  2010-07-15 23:36:44  host: chaos.tpnet.pl

    @37. tesla, HSDPA 7.2 Mbps to starczy jedynie dla ok. 4-5 użytkowników pobierających pliki z prędkością 1Mbps w danym sektorze Node-B. Teoretycznie HSDPA+ pomoże zwiększyć pojemność sieci, jeżeli ograniczeniem nie jest sieć szkieletowa i przyłącza, ale problemem pozostaje ograniczona ilość użytkowników z odpowiednio szybkimi modemami. A tak przy okazji wszyscy tak narzekający na ograniczenie 1Mbps w Play mogą się pochwalić jakie transfery osiągają w sieciach W3 w godzinach 19-21. Chyba, że szkoda im limitu ;(. Jedyny sensowny sposób przegonienia "zasysaczy" na godziny nocne zastosował Plus wprowadzając iPlusopobieracz.

  • 0

    47.  2010-07-16 00:42:30

    42 Mb a dostepne 3 Mb... to rzeczywiscie czysto marketingowy bełkot. Lepiej niech zwieksza lacza do stacji i dostawia sektory to na zwyklym HSDPA 7,2Mb bedzie to 3mega na usera. Jedyne co cieszy to zwiekszenie predkosci do 2-3Mb bo jezeli nawet podzielimy to w szczycie na 10 to mamy 300kB i stream pojdzie bo teraz jak czasami bylo 100kb ledwo to nawet 10GB limitu nie sposob wykorzystac.

  • 0

    48.  2010-07-16 08:10:07

    ja mam Cyfrowy Polsat na HSPA+ i nadajnikach Sferii UMTS900. W Rzeszowie wyciąga to ok 7-8Mb/s w odległości ok 1,5-2km od nadajnika (jedynego w mieście). Jako były tester jestem bardzo zadowolony z tej oferty (bo nic za nia nie płaciłem: modem+aktywacja gratis :) a 200mb free spokojnie wystarczy do sprawdzenia poczty w podróży

  • 0

    49. ~szalony  2010-07-16 09:33:29  host: apn-95-41-174-34.dynamic.gprs.plus.pl

    Niech lepiej Play zainteresuje sie jakoscia swojej sieci a nie mami cyferkami :/ Co oni plota za bzdury o hspa+ 42mb jak nie potrafia skonfigurowac poprawnie swojej sieci 2g-3g ? U mnie w slynnym Aleksandrowie ;) od lat sesje sa zrywane przy handoverze 3g-2g a parametry sily do jakosci sygnalu sa tragiczne np -70-90dBm EcNo -8-12 - mam wrazenie ze w Play nie wiedza ze w 3g wrecz jakosc sygnalu jest wazniejsza niz sila :/ Jestem obiektywny i powiem tak- dla Play brawa naleza sie za to ze ruszyli i jednak sa jakas konkurencja - natomiast kwestia jakosci technicznej sieci Play to normalnie tragedia :( Juz widze te hspa+ z EcNo -10-12 - jak ja w netmonitorze widze takie parametry to ciesze sie ze nie jestem juz w Play :) U mnie W3 potrafi nodeB poprawnie ustawic i miec EcNo - 2-3 nawet przy -105dBm a w Play to kto nad tym panuje ze taki burdel z siecia maja ?

  • 0

    50. ~Majki  2010-07-17 10:37:37  host: 77-254-85-144.adsl.inetia.pl

    A mi działa hspa+ 42mbit w Sopocie ;) tyle ze wyciagam tylko 11mbit :D i nei tylko Wroclaw ma dzialajacy ale bardzo duzo miast w polsce mozna zobaczyc na mapce zasiegu plusa

  • 0

    51. ~playowiec  2010-07-17 16:02:26  host: riviera.nat.student.pw.edu.pl

    Play bedzie miał HSPA+ już od początku sierpnia tego roku a jak to jest możliwe?? tak że 1/3 warszawy jest już na IP a nie E1 i do wielu stacji jest niecałe 100Mb podciągniete dalej RL więc predkości ok 10Mb są realnymi.... a jak bedzie działało w rzeczywistości zobaczymy...

  • 0

    52.  2010-07-18 22:13:27

    Jako że jetem prawowitym klientem tej że sieci, muszę z gorzkim żalem powiedzieć, że nie wierzę w takie rzeczy.Niech najpierw pokryją optymalnie luki w kraju.

  • 0

    53. ~Plus user  2010-07-19 12:54:33  host: apn-77-112-208-185.dynamic.gprs.plus.pl

    Mi się kończy właśnie umowa na iPlus i mam dylemat, czy przedłużyć w Plusie i wziąć modem HSPA+ (E1820), czy czekać na ofertę Play'a? Bo nie mam pojęcia, jaki sprzęt będzie oferował do HSPA+ (paranoją oczywiście będzie oferowanie sprzętu, który nie wspiera technologii)? Nie mam pojęcia jakie oferty (cenowo/limitowe) będą, może ktoś coś wie (chociaż z przecieków wewnętrznych w Play)?

  • 0

    54. ~Plus user  2010-07-19 13:05:34  host: apn-77-112-208-185.dynamic.gprs.plus.pl

    ...bo taka zapowiadana oferta Play'a; czyli wzrost w granicach 2-3 Mb/s to chyba właśnie sugeruje, że technologię wprowadzą, natomiast ze względu na sprzęt (dostpne modemy w Play) tylko taki wyrost. Mam nadzieję, że Play nie uważa, że klienci są tak ograniczeni i nie pojmą o co chodzi? I mam też nadzieję, że oprócz jakiegoś modemu (np. E1820) wprowadzą też jakiś router z modemem HSPA+. Może ktoś ma jakieś informacje w tej kwestii?

  • 0

    55. ~Plus user  2010-07-19 13:14:20  host: apn-77-112-208-185.dynamic.gprs.plus.pl

    ...nie wspomnę, że mogliby wrzucić ofertę jakiegoś dobrego netbooka, z większym ekranem i DVD (w przy okazji wiecie, że NetBook to zastrzeżona nazwa Psion'a?) z modemem HSPA+, bo zyskaliby wtedy gwałtowną przewagę ofertową na konkurencją, a klienci by skorzystali, ale obawiam się, że marketing Play'a tak daleko nie wybiega :(

  • 0

    56. ~  2010-07-20 12:40:37  host: dpn197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jeśli chodzi o netbooki to w bussines everywhwere dostępny jest HP MINI 210 3G, a biorąc pod uwagę zasięg w technologii CDMA to wydaje mi się ,że ma tle konkurencyjnych ofert, Orange zdecydowanie przoduje.

  • 0

    57. ~Plus user  2010-07-20 16:41:29  host: apn-77-112-78-73.dynamic.gprs.plus.pl

    do 56. - 1. pytałem o ofertę komputera w Play, a nie w Orange. 2. HSDPA to nie HSPA, czyli nie działa HSUPA :( 3. Nie ma napędu :( 4. Pozostaje z matrycą 1024x600 (to mało jak nowy wypust). Natomiast in plus; 1. Windows7, 2.Dobra klwiatura i ładny design. Ale to nie zmienia faktu, że brak oferty w Play.

  • 0

    58. ~xxx  2010-07-30 17:57:27  host: user-188-33-107-196.play-internet.pl

    minęło 15 dni od podania wiadomości i nie mogę znaleźć żadnych nowych na ten temat informacji, czy ktoś coś wie o zmianach, postępach itd. ?

  • 0

    59. ~w łodzi bez zmian  2010-08-20 09:28:05  host: user-109-243-223-135.play-internet.pl

    Może chwilami lepiej działa, ale to rezultat wakacji. Zero info od czasu tej wiadomości. Wie może ktoś czy prędkość będzie zwiększona też w play online na kartę?

  • 0

    60. ~n  2010-08-26 12:26:10  host: user-188-33-182-148.play-internet.pl

    mi tam wisi o ile podwyższą prędkość, jak dla mnie 1mb starczy, ale mam nadzieję że na HSPA+ znacznie zmniejszy się ping

  • 0

    61. ~smoking  2010-09-06 11:29:48  host: 83-238-165-244.ip.netia.com.pl

    nadal brak dalszych informacji na ten temat... Rzeczywiście 1Mb/s to dla mnie też jest wystarczający, ale jak ściągam jakiś plik bezpośrednio z serwera... Surfspeed inside jest na poziomie 150 - 200 kb/s, a ping w granicach 180 - 200 ms... TE parametry powinny być lepsze.... No cóż, pozostaje tylko czekać.... W moim regionie "coś" się dzieje z nadajnikami; mam nadzieję, że to właśnie ma iść w kierunku ulepszenia jakości :-D

  • 0

    62. ~.  2010-09-15 11:08:29  host: 212.2.126.227

    Owszem 1Mb jest wystarczający, ale po wakacjach to najczęściej jest 100Kb/s :(

  • 0

    63. ~  2010-09-15 11:16:21  host: t12-02.opera-mini.net

    Toż to 200kb/s mam na EDGE w Erze o każdej porze, o czym my tu mówimy panowie.

  • 0

    64.  2010-09-20 14:32:39

    Są jakieś informacje kiedy będzie to zapowiadane przyspieszenie? Miało być w III kwartale, do końca III kwartału zostało 10 dni, a informacji na ten temat nie ma.

  • 0

    65. ~artur  2010-11-13 10:25:18  host: inet20909nc-3s.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    ja odbieram internet na desce klozetowej,działa tak samo dobrze jak Play online tylko funkcjonalność dużo większa!Nie ma się co oszukiwać play to *** za niską cenę.Tylko za to co oferują płacić się nie powinno!

Dodaj swoją opinię