Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości HSPA+ 21 Mb/s komercyjnie w Erze

HSPA+ 21 Mb/s komercyjnie w Erze

WitekT 15 Września 2009 17:11

0 0

Milan Zika, nowy dyrektor ds. eksploatacji sieci i członek zarządu PTC, zaprezentował technologię HSPA+, pozwalającą na transmisję danych z prędkością do 21 Mb/s w stronę do abonenta oraz 5,7 Mb/s od niego.

W pokazie wykorzystano sprzęt firmy Ericsson oraz najnowszy model modemu firmy Huawei przeznaczony do obsługi zarówno tej, jak i dotychczasowych technologii. Od 18. września PTC komercyjnie udostępni technologię HSPA+ z prędkością do 21 Mb/s w najwyższej taryfie blueconnect (16 GB za 149 zł) oraz wprowadzi modem Huawei E1820 (za 99 zł w tej taryfie). Nadal też będzie rozwijała dostęp do szerokopasmowego mobilnego Internetu w technologii HSDPA 7,2 Mb/s, a także działającego już komercyjnie 10,5 Mb/s i 14,4 Mb/s, co już wkrótce pozytywnie odczują użytkownicy.




W pierwszej kolejności stacje HSPA+ staną w Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Tychach, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Bydgoszczy, Toruniu, Olsztynie i Krynicy Zdroju. Pozostałe duże miasta takie, jak Warszawa, Poznań czy Wrocław będą musiały poczekać do przyszłego roku. Zika tłumaczył to cyklem życia infrastruktury - te, które HSPA+ będą miały później, w tej chwili mają nowoczesne sieci HSDPA, a nowszą technologię dostaną najprawdopodobniej w jeszcze szybszej wersji (42 Mb/s).

Przypomnijmy, że także Polkomtel testuje HSPA+. Testy jednak ograniczyły się do jednego miasta (Wrocławia), a w komercyjnej ofercie operator nie ma żadnego terminala wspierającego tę technologię. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Era, wł     

Dodaj do:
w sumie: 65
  • 0

    46.  2009-09-15 23:01:57

    Wszystko pięknie - wszystko cacy. Ja się tak tylko zastanawiam kiedy szanowny Pan Hartmann pomyśli o mojej "dziurze" i PTC postawi choć z jeden nadajnik UMTS wzbogacony o HSDPA.

  • 0

    47. ~Templariusz  2009-09-15 23:19:44  host: staticline23090.toya.net.pl

    WARSZAWA SUX !! I DLATEGO MACIE CZEKAĆ !!

  • 0

    48. ~tyson7  2009-09-15 23:47:10  host: dsv251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jojo- przecież ty masz w play, czemu się erą interesujesz ?

  • 0

    49.  2009-09-15 23:50:33

    A i-BOA Ery leży już 2 dzień.

  • 0

    50.  2009-09-16 00:16:56

    tyson7 (48) - a jest jakiś zakaz interesowania się innymi sieciami (jakby zapytał retorycznie wlo)? To, że TERAZ jestem w sieci Play (wcześniej w Erze) nie oznacza, że za czas jakiś ponownie nie zmienię usługodawcy. Być może powrócę do sieci Era. ;-)

  • 0

    51. ~sympatyczny  2009-09-16 04:05:06  host: 85-222-73-222.home.aster.pl

    @43, Szalony: a kiedy tak bedzie dla wszystkich z ulicy tak po prostu? co to za jakas polityka sztucznego ograniczania podazy, ze tylko przy retention. a sprzet od operatorow przy nizszych opcjach nie jest konieczny.

  • 0

    52.  2009-09-16 06:45:54

    do 42: I sam pewnie przyznasz że te 2 mbps z pingiem 11 ms działa szybciej niż 5 mbps na HSDPA z pingiem około 100 ms...

  • 0

    53. ~robbo2k  2009-09-16 07:09:08  host: 82.160.0.12

    Po pierwsze w HSPA+ mamy ping do 50ms dzieki zastosowaniu typowo burstowego układu ramek. Po drugie HSPA+ wystepuje w nastepujacych odmianach • 3.6 MBit/s : Baseline HSPA with 16QAM modulation • 7.2 MBit/s : 16 QAM, more simultaneous channels) •14.4 MBit/s : 16 QAM, even more simultaneous channels •21 MBit/s : 64 QAM modulation •28 MBit/s : MIMO (Multiple Input Multiple Output = 2 antennas) + 16 QAM, (3GPP Rel 7) •42 MBit/s : MIMO + 64QAM (3GPP Release 8) •42 MBit/s : 64QAM + Dual Carrier (3GPP Rel 8) •82 MBit/s : MIMO + 64QAM + Dual Carrier (i.e. 2 x 5MHz) (3GPP Release 9) •+ more in case 3GPP decides to increase the number of carriers that can be bundled in Rel 9 or beyond.

  • 0

    54. ~  2009-09-16 07:41:14  host: v01-10.opera-mini.net

    A nie wiecie czy Era do tego HSPA+ używa 3 nośnej? Czy nadal jest wolna

  • 0

    55.  2009-09-16 07:41:36

    Jak każdy będzie wykorzystywać prędkość w 100% to nie zdziwię się że ping skoczy do 200ms

  • 0

    56. ~  2009-09-16 08:01:58  host: v01-10.opera-mini.net

    CIEKAWOSTKĄ PLAY!!! Właśnie z kartą plusa wybrałem playa oczywiście nie możliwe wlogowanie ale FieldTEST pokazał mi nośne playa 10878, 10812, 10836 czyli pomiędzy 2 i 3 jest 24*0.05=1.2mhz czyli tną na mniejsze swoją koncesję. Ps. Foto na www.marcinnoga75.blogspot.com.

  • 0

    57. ~robbo2k  2009-09-16 08:17:11  host: 82.160.0.12

    @54 3GPP R9 dopiero przewiduje jednoczesne korzystanie z dwoch kanałów jednoczesnie. Co nei znaczy ze nie stoja dwie nosne na jednej stacji bazowej w celu rozladowania ruchu. Poki co zaden telefon nie ma obslugi dwoch kanalow jednoczesnie bo to wymaga praktycznie "dwoch telefonow" w jednej obudowie

  • 0

    58. ~  2009-09-16 08:50:13  host: v03-02.opera-mini.net

    @57 : Oczywiscie ale w Erze miałem na myśli nie MIMO tylko czy do HSPA+ nie wydziela 3 nośnej tylko dla zapewnienia pewnego pustego kanału radiowego dla mocniejszego kodowania. 2) A jak mogę zapytać co Myślisz o nośnych playa bo nawet jak by dali 1.6 CDMA to i tak się nachodza zboczami i to jest w całym Radomiu nie tylko jedna stacja FT 41.12-14 pokazuje po 2 i 3 nodeB.

  • 0

    59. ~mirekb  2009-09-16 09:05:00  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    kurcze.duzo sie mozna nauczyc czytajac powyzsze komenty.w koncu zawsze dobry stabilny zasieg to podstawa

  • 0

    60. ~  2009-09-16 09:50:06  host: v02-02.opera-mini.net

    Pytanie zasadnicze- taka prędkość internetu jest do przełknięcia przez telefony GSM i UMTS ? Chodzi na tym np Opera Mini ?

  • 0

    61. ~robbo2k  2009-09-16 10:00:22  host: 82.160.0.12

    @58 MIMO to jeszcze cos innego niz Dual-Carrier, MIMo z DC daje nawet 86Mb/s ale baterie full rano ładujesz na drugie sniadanie o 9:00. Z tym Playem to jakis dziwolag jest ale nie sadze by kanaly nie mialy 5MHz, zauwaz ze nie ma znaczenia ze sasiednie stacje na siebie zachodza bo do wizolowania wykorzystuje sie kody ortogonalne a nie czestotliwosc. Popytaj na forum technikalia moze ktos cos wie

  • 0

    62. ~robbo2k  2009-09-16 10:01:54  host: 82.160.0.12

    @60 Obawiam sie ze systemy operacyjne i procki/sterowniki moga miec problem z ruchem typu 20Mb/s streamowanych danych.

  • 0

    63. ~greg  2009-09-16 10:12:33  host: dof224.neoplus.adsl.tpnet.pl

    aż takim specem jak koledzy nie jestem, ale cieszę się z rozwoju technologii. do tego mają niezły pomysł na rozwój całej sieci, i znowu są prekursorami nowej technologii

  • 0

    64. ~SuperCOW  2009-09-16 13:23:24  host: 193.111.144.177

    @61: To ja tak z pośpiechu odejmowałem w pamięci i byłem via miniopera i popełniłem błąd: powinno być(10836-10812)*0.2= 4.8 mhz, ale tak realne 3.84mhz jest wykorzystywane reszta to pasmo ochronne a te brakujące 200khz chyba w niczym nie jest istotne. PS. Ale tylko Play w Radomiu wykorzystuje swoje 15mhz w całej swojej rozciągłości.

  • 0

    65.  2009-09-18 12:21:15

    A jakie łącza są doprowadzane do takiego nodeB co oferuje HSPA+ - światełko, czy znowu to 21 dzielimy na wszystkich bo na radiolini.... :D

Dodaj swoją opinię