Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości HSDPA w Erze dla każdego - już jest

HSDPA w Erze dla każdego - już jest

WitekT 23 Września 2006 21:08

0 0

Era sukcesywnie uruchamia HSDPA na swoich stacjach 3G. Co ciekawe – jest ona dostępna najprawdopodobniej od razu dla wszystkich.

Oczywiście, aby skorzystać z HSDPA trzeba mieć odpowiedni sprzęt. Najprościej będzie z kartami PCMCIA firmy Option, które najczęściej wymagają tylko zmiany oprogramowania.

Do tej pory obecność HSDPA udało nam się potwierdzić w praktyce w Warszawie i Trójmieście, choć zapewne technologia ta jest też dostępna w innych miastach – lub lada moment będzie.




Maksymalne prędkości, jakie udało się uzyskać na modemie Option GT Fusion+, to trochę ponad 900 kb/s, a czas transmisji pakietów do serwerów w Polsce wynosił około 120 ms.

HSDPA (ang. High Speed Downlink Packet Access) to technologia szybkiej, pakietowej transmisji danych w sieciach 3G, podobna do EDGE w GSM. Teoretycznie pozwala na uzyskanie prędkości do 14,4 Mb/s, jednak na rynku pojawiają się dopiero urządzenia pozwalające na rozwinięcie 3,6 Mb/s. Prędkości 1,8 Mb/s osiągają obecne na polskim rynku karty PCMCIA firmy Option.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 48
  • 0

    29. ~  2006-09-24 17:12:53  host: 212.2.99.41

    era nigdy nie będzie nr 1 jesli chodzi o bezprzewodowy internet,nawet w wielkich miastach.kazdy kto ma do wyboru 3 oferty abo;bc,i+,orange internet po przestudiowaniu regulamini cennika dojdzie do wniosku ze plus ma najlepsza oferte a to ze hsdpa nie ma nieznaczy ze nie będzie mial,ale sądze ze postawi na rozbudowe umts i to w 2007 priorytet,bo w plusie jak mi pisze ze edge osiaga do 240kb/s to tyle mam na gprs zadko mi lapie ale 50kb/s mamm zawsze,umts mi lapie niecale 300kb/s a jak kumpel z ekipy ptc pokazal mi raporty o stanie uslugi bc to zwątpilem a jka zobaczylem jakie ma predkosci..nieporozumienie.osobiscie mysle ze hsdpa nie zda w Polsce egzaminu(niech za rok opy podja ile osob korzysta z karty z hsdpa;-)).postawcie wszyscy na umts i powszechnosc i dostepnosc tej uslugi..telefony juz mamay a uslugi gdzie?

  • 0

    30. ~eryk  2006-09-24 17:56:14  host: inet20908-1.eranet.pl

    Witam - czy ktos moze podac gdzie pobrac soft do aktualizacji karty option na hsdpa?

  • 0

    31. ~jarekt  2006-09-24 17:57:03  host: ecb37.neoplus.adsl.tpnet.pl

    O tym pisalem - wszystkie uslugi transmisji danych zaleza bezposrednio od jakosci sieci - tj. maksymalne transfery dostepne sa wylacznie przy samych BTSach i pod warunkiem, ze nie sa przeciazone. Co mi z tego ze mam edge z ery jak co chwile trace zasieg a sila sygnalu skacze od 0 do minimum? Z jednej strony jest problem z priorytetami (afaik - jak ma wygladac transmisja danych jesli BTSy nie wyrabiaja z obsluga wazniejszych polaczen glosowych?) a z drugiej slabym zasiegiem (podobno zwieksza sie ilosc slotow na BTSie kosztem zasiegu). Reasumujac jesli mieszkacie w duzym miescie i nigdzie sie z niego nie ruszacie cieszcie sie tym HSDPA. My na zadupiach jeszcze dluuuugo bedziemy meczyc sie z brakami w podstawowych uslugach :)

  • 0

    32. ~wlo  2006-09-24 18:23:33  host: aoi78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    eryk - zapewne ze strony producenta? Przynajmniej wydaje mi się, że najbezpieczniej stamtąd ;-)

  • 0

    33. ~  2006-09-24 19:02:11  host: abbg216.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wlo: Masz całkowitą rację. Wydaje Ci się. Tak jak sugerujesz można zrobić pod warunkiem, że nie kupiłeś przypadkiem karty w kanale sprzedaży jakiegoś operatora pod jego brandem.

  • 0

    34.  2006-09-24 19:14:36

    33: Tobie też się trochę wydaje. ;) Bo soft ściągnął mi znajomy z pure-Optionem po wpisaniu swojego IMEI na stonie producenta, natomiast ja bez problemów załadowałem ten soft do swojej karty brandowanej przez blue connect. ;)

  • 0

    35.  2006-09-24 19:28:18

    taki trochę OT: wie ktos, co Era ma na urodziny dla swoich obecnych abonentow? Dotad byla to obnizka abonamentu, w tym roku ostatnio zadzwonil konsultant i zapytal, czy przyjmuje z okazji urodzin ery 800 punktow era premia. Przyjalem oczywiscie, ale to jest zamiast obnizki? Jak myslicie?

  • 0

    36. ~  2006-09-24 19:52:19  host: dqo239.neoplus.adsl.tpnet.pl

    eryk: google twoim friendem:
    http://www.bez-kabli.pl/ftopic990.html

  • 0

    37. ~venro  2006-09-24 22:23:12  host: ekk122.internetdsl.tpnet.pl

    120ms hmm w porownaniu do gprs 400-1000ms (w roznych miejscach) to imponujacy skok :) Pomysle nad ich oferta od razu jak pokryja moje miasto.

  • 0

    38. ~  2006-09-25 06:06:58  host: prosie23-1.aster.pl

    Szalony: www.mobile-internet.org

  • 0

    39. ~wlo  2006-09-25 09:14:15  host: anv57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    33. - chyba jednak się mylisz ;-) WitekT - to jest normalna soprawa - producenci po prostu w ten sposob jakby autoryzują osoby pobierające soft - dziesiątki takich przykłądów mogę podać - nap moj adapter bluetooth blutake'a - trzeba podać MAC adres adaptera... Po ściągnięciu oprogramowania (nie firmware) działa z każdym innym opartym na tym chipie - to nie jest dla konktretnego urządzenia przecież.

  • 0

    40.  2006-09-25 09:18:32

    wlo: uuu... akurat z BT to przypadek, bo każdy driver ma zaszyty w sobie VendorID i SID typowy dla danego modelu danego producenta. Wiem, bo sam kiedyś se drivery Widcomma przerabiałem pod jakiś swój badziewny BT kupiony ze 3 lata temu za ciężką kasę. ;)

  • 0

    41. ~wlo  2006-09-25 09:40:04  host: anv57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT - myślisz? Ja się nie znam na tym, wiem, że chodzi bez przerabiania... Teraz już nawet chyba na nowszych od faktycznego producenta adaptera ;-) Chociaż wydaje mi się, że tylko ci najwięksi producenci "blokują" swoje sterowniki dla swoich wyrobów. Reszta "jedzie" na referencyjnych...

  • 0

    42. ~wlo  2006-09-25 09:42:28  host: anv57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A wiesz po czym to widzę? po ty,że oprogramowanie (sterowniki) na płycie do adapterów dwóch róznych producentów jest identyczne :-) Może to przypadek, ale przypadek szczęśliwy dla użytkownika urządzenia.

  • 0

    43.  2006-09-25 09:42:32

    wlo: być może masz rację - ja mówię o swoich doświadczeniach gdzieś sprzed 2-3 lat. Teraz mam BT wbudowany w laptopa i firmowe sterowniki Widcomma, więc nie muszę kombinować. ;)

  • 0

    44.  2006-09-25 09:44:27

    Ogólnie VID i SID przerabia się w jednym z plików inf. Pamiętam, jak znalazłem jakąś niemiecką stronkę, na której były to ładnie ujęte w tabelce - jakie dla jakiego producenta i modelu. Bez poprawienia tych danych BT "nie widział" sterowników.

  • 0

    45. ~wlo  2006-09-25 09:53:08  host: anv57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak - coś tam widziałem... Jestnak nie znam się na tym jak mówiłem. Natomiast w tych ze strony Bluetake'a właśnie w jakimś pliku inf, jest kilkadziesiąt różnych adapterów wymienionych... Może instalator jest tak przygotowany, że potrafi rozpoznać i dobrać stosowne ustawienia dla konkretnego adaptera dlatego właśnie? Nie wiem...

  • 0

    46.  2006-09-25 13:35:22

    jeszcze nie dawno nastąpiła zmiana w rozliczaniu, z mniej dokładnego na bardziej, do jednego kb taktowania danych, a teraz prędkość powiększona. Czyli co raz lepiej jest.

  • 0

    47. ~KimdzonG  2006-09-26 11:57:39  host: dpa221.neoplus.adsl.tpnet.pl

    na pewno nie jest gorzej, rynek bezprzewodowego netu na rynku telefonii komórkowej się ulepsza, a BC nie zostaje w tyle.

  • 0

    48. ~kijek  2006-09-28 14:33:36  host: inet20907-1.eranet.pl

    Czy ktos wie która wersja firmware do Globetrotter Fusion+ umozliwia korzystanie z HSDPA? Na stronie Ery jest programik zmieniający firmware na wersje "3.15.0Wd 2006-02-06 12:53". Czy po zmianie firmware na te wersje będę mogl korzystac z HSDPA?

Dodaj swoją opinię