Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości HD Voice u 132 operatorów

HD Voice u 132 operatorów

LuiN 12 Maja 2015 10:36

7 0

Z danych Stowarzyszenia GSA (Global mobile Suppliers Association) wynika, że usługa HD Voice komercyjnie uruchomiona jest u 132 operatorów w 81 krajach. Korzysta z niej 300 mln ludzi.



Technologia HD Voice oparta jest na kodeku AMR-WB (przy słabym zasięgu 8,85 kb/s lub 6,6 kb/s, a przy dobrym 12,65 kb/s i więcej), istotnie poprawiającym jakość dźwięku. Na świecie jest obecnie 120 wdrożeń HD Voice działających w sieciach 3G/HSPA, 14 opartych na sieciach 2G/GSM i 16 w ramach sieci LTE (VoLTE).




HD Voice w Polsce

Sieć

2G

3G

LTE

Wdrożenie

T-Mobile

Tak

Tak

Nie

17.08.2011

Orange

Tak

Tak

Nie

28.07.2014

Play

w roamingu krajowym

Tak

Nie

10.07.2012

Plus

Tak

Tak

Zaprezentowane

22.12.2014



Póki co VoLTE dostępny jest komercyjnie wyłącznie w USA, Korei Południowej, Singapurze, Japonii i Hongkongu oraz w Niemczech. W Polsce usługę testował Polkomtel. 20 kwietnia na rynku dostępne były 192 urządzenia wspierające VoLTE.

Źródło tekstu: gsacom, wł     

Dodaj do:

Tagi: t-mobile | orange | plus | play | hd voice | volte

w sumie: 32
  • -3

    13. ~  2015-05-12 11:51:33  host: 77-253-148-131.adsl.inetia.pl

    a że Play na własnym zasięgu 2G nie ma HD Voice to też nie jest zaskoczenie, bo sobie dobrowolnie wzięli mało pasma, to mają co mają.

  • 3

    14.  2015-05-12 11:53:28

    Ostatnio mam wrażenie że połączenia między Play a T-Mobile są w HD Voice.

  • -1

    15. ~nik  2015-05-12 11:56:29  host: Host-193.29.207.98.citimedia.pl

    @up to tylko wrażenie. Jakość się poprawiła, ale to nadal zwykły kodek, a nie HD.

  • 2

    16.  2015-05-12 12:01:52

    9, Ścigamy już Marcina Gruszkę by potwierdzić jak się sprawy mają.

  • 0

    17. ~nik  2015-05-12 12:19:10  host: Host-193.29.207.98.citimedia.pl

    śmieszne jest to minusowanie komentarzy przez fanbojów play. Nie pisałem, że play jest be. Napisałem tylko, że połączenia między Play a T-mobile nie są w HD. To przecież słychać. Sprawdziłem to również w menu serwisowym telefonu - był podczas połączenia zwykły kodek. Ale fanboj plej lub opłacony przez nich klikacz z agencji PR władował mi minusa. Super to świadczy.

  • -4

    18. ~  2015-05-12 12:25:13  host: 178-37-138-172.adsl.inetia.pl

    @17. ~nik - im juz inic innego nie pozostalo. Wydaje mi sie, ze jada tylko na reklamach i granicy oplacalnosci. Czekam na chocby jedna zmiane ekopolityczna (jak np. wyjscie Anglii z UE), a pol roku pozniej Play oglasza plajte.

  • -1

    20.  2015-05-12 12:29:25

    @17 każda agencja reklamowa ma na to cennik - to korzystają, pewnie żniżki maja na to nawet bo biorą w ilościach hurtowych :) A dzieciarnia dorobi na wakacje.

  • 4

    22.  2015-05-12 12:30:43

    Droga Redakcjo, proponuję podręczyć krajowych operatorów czy i kiedy planują wymianę ruchu w HD Voice.

  • 1

    23. ~ciekawy  2015-05-12 12:39:46  host: dynamic-78-8-70-153.ssp.dialog.net.pl

    A jak to ma się do operatorów MVNO?

  • -1

    24. ~  2015-05-12 12:51:13  host: user-94-254-209-78.play-internet.pl

    T-Mobile jako pierwsze wprowadziło HD Voice. Widac, jaka sieć ceni jakość.

  • 4

    25. ~Lukas  2015-05-12 12:58:01  host: host-94-251-245-164.dynamic.mm.pl

    @22 zgadzam się, dręczyć by wprowadzili między operatorskie!

  • 3

    26. ~  2015-05-12 13:02:32  host: 212.109.132.194

    @12
    a może "Plejowi" łatwiej było dogadać się z innym krajem o wymianę HD Voice niż z pozostałą trójką w Polsce? A Może Play chciał, a Orange, T-mobile i Plus nie chcieli? Ale oczywiście winny jest Play, bo jakżeby inaczej.

  • 2

    27. ~  2015-05-12 13:08:08  host: 212.109.132.194

    @23
    co do MVNO to zależy w jakim modelu pracują. Czy pracuje na systemie operatora MNO, czy ma własny system billingowy, albo czy pracuje w modelu Full MVNO, czyli z własną infrastrukturą bez sieci radiowej (czyt. stacje bazowe). W przypadku pierwszych dwóch działanie HD Voice zależy od operatora na sieci którego pracują. W przypadku Full MVNO działanie HD Voice zależy od obsługi kodeka w jego infrastrukturze.

  • 3

    28.  2015-05-12 13:12:59

    Potrzeba HD Voice miedzy operatorami to by zmieniło standard rozmów.

  • -3

    29.  2015-05-12 13:26:33

    24 - dlatego każą sobie płacić... Za jakoś informacji o stanie konta ;-)
    Naprawdę nie przesadzajcie z tym szanowaniem i cenieniem klientów... Komu to potrzebne jak nie ma międzyoperatorskiego ruchu w HD? Chyba tylko dzieciom, które na 2 numery - rodziców - dzwonią ;-) Że jakiś procent rozmów lepiej słychać? I co z tego jak większość po staremu?

  • -3

    30.  2015-05-12 14:28:13

    Przy przepływności 12,5kbps to na pewno... będzie takie "HD" jak parametry CD 20Hz-20kHz przy dynamice > 90dB ;)
    Marketing nazewnictwa, gdzie g... nazywa się tortem poraża... Co najwyżej ciut lepsza słyszalność, ale na pewno nie przypomina to nawet transmisji radiofonii UKF.

  • 3

    31.  2015-05-12 15:01:16

    Każda z polskich sieci stosuje transmisję 12,65 kb/s? Czy są jakieś różnice? Jak to jest z tym Play i roamingiem krajowym? Oficjalnie? I ciekawe kiedy będzie między-operatorskie HD Voice.

  • 0

    32. ~pabloki  2015-05-12 15:17:23  host: 213.158.221.107

    telepolisie wydaje mi się że dodałem dzis komentarz z opery mini bo takiej używam w telefonie ale chyba gdzieś zniknął. czy z opery mini mozna komentować? wybaczcie pozornie głupie pytanie ale coś ostatnio czytałem chyba na forum że postulowano nawet komentowanie tylko dla zalogowanych.

  • 1

    33. ~Jarko  2015-05-12 15:49:18  host: 31-178-104-25.dynamic.chello.pl

    Co oznacza dla Play "w roamingu krajowym"? Będąc abonentem Play (korzystającym z roamingu T-Mobile) będę miał HD Voice rozmawiając z abonentem Play na sieci Play?

  • 1

    34. ~  2015-05-12 15:59:24  host: 212.109.132.194

    @33
    nie do końca. Rozmówca może też być w roamingu T-mobile. Z tym, że jakości HD Voice w roamingu T-mobile w sieci 2G nikt nie uświadczył, ale podobnież trwają nad tym prace i będzie także w 3G.

Dodaj swoją opinię