Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Hawe wnosi Hawe Telekom za 527 mln zł do Mediatela

Hawe wnosi Hawe Telekom za 527 mln zł do Mediatela

LuiN 5 Grudnia 2013 08:21

1 0

Hawe wniesie do notowanego na rynku głównym GPW Mediatela spółkę Hawe Telekom, której wartość jest szacowana na ponad pół miliarda złotych. Mediatel pozostanie na giełdzie i będzie służył Grupie jako platforma dla finansowania i realizacji projektu budowy sieci FTTH (Fiber to the Home), który ma zrewolucjonizować polski rynek telekomunikacyjny.

Spółka Hawe obejmie akcje serii M wyemitowane dla niej przez Mediatel. W efekcie zwiększy swój udział w kapitale i głosach na Walnym Zgromadzeniu tej spółki z około 66% do blisko 100%. W związku z tym, zgodnie z przepisami, będzie musiało ogłosić wezwanie na pozostałe w wolnym obrocie akcje Mediatela. Jednak intencją Hawe jest pozostawienie akcji Mediatela na giełdzie.

Dzięki tej transakcji porządkujemy Grupę, łączymy nasze aktywa i kompetencje operatorskie. Fakt, że Mediatel jest spółką publiczną ma dla nas duże znaczenie. Chcemy, żeby nadal pozostał notowany na giełdzie i służył całej Grupie jako platforma do realizacji kluczowego projektu FTTH i pozyskania dla niego kapitał - powiedział prezes Hawe Krzysztof Witoń.

W czerwcu tego roku Hawe przedstawiło strategię, która zakłada m.in. że będzie ono największym w Polsce otwartym operatorem infrastruktury światłowodowej. Od tego czasu spółka zrealizowała wiele zapowiedzi zawartych w dokumencie. Podpisano m.in. umowy dotyczące strategicznego partnerstwa z Huawei oraz Alcatel-Lucent a na warszawskim Ursynowie Hawe uruchomi pilotaż przy współpracy z Grupą Orange.

Na Ursynowie tworzymy otwartą platformę, z której będą mogli korzystać różni operatorzy konkurując nie tylko cenami, ale też jakością oraz innowacyjnością swoich usług. Koszty wykorzystania tej infrastruktury będą pokrywać operatorzy dostarczający usługę końcową. Ten model powtórzymy w wielu miejscach kraju - udziałem w nim, w tym jego finansowaniem, są poważnie zainteresowane zarówno instytucje finansowe, jak również dostawcy sprzętu - podkreślił prezes Witoń.
Działania wielkich europejskich graczy potwierdzają strategię Hawe. Na początku września gigantyczny plan inwestycji infrastrukturalnych przedstawił Deutsche Telekom - wartość jego wydatków w ciągu pięciu lat sięgnie 23 mld euro. Gigant będzie inwestować zarówno w sieć mobilną, jak i stacjonarną. Zgodnie z planami tej firmy do końca 2016 roku około 24 mln gospodarstw domowych w Niemczech będzie podłączonych do sieci światłowodowej, a usługa o prędkości 100 Mb/s będzie dostępna na szeroką skalę. Aby zrealizować cel firma wybuduje m.in. 10 tys. km światłowodów.

W Holandii, model biznesowy zbliżony do tego który w Polsce będzie realizować Hawe, z sukcesem wykorzystuje firma Reggefiber w której głównym akcjonariuszem jest koncern KPN. Technologia FTTH, która umożliwia świadczenie wielu innowacyjnych usług i zapewnia najszybszy, symetryczny dostęp do internetu - tymczasem jest w Polsce praktycznie nieobecna. Wskaźnik penetracji światłowodowych sieci szerokopasmowych FTTH wynosi w naszym kraju zaledwie 0,5%, czyli znacznie poniżej europejskich standardów. Światowe i europejskie przykłady jasno dowodzą, że sieci szerokopasmowe wspomagają gospodarkę i zwiększają jej konkurencyjność.

Strategia Hawezakłada, że do 2017 roku spółka zbuduje i będzie zarządzała 700 tys. linii w technologii FTTH. Nie będzie przy tym konkurować z operatorami działającymi na polskim rynku, ale udostępniać swoją sieć wszystkim zainteresowanym firmom.

Zobacz: Polskie łącza jednymi z najwolniejszych w Europie

Źródło tekstu: Hawe     

Dodaj do:

Tagi: hawe | mediatel

w sumie: 1
  • 0

    1. ~  2013-12-05 09:45:37  host: 77-253-132-84.adsl.inetia.pl

    Takie podeście ma sens. Będą mogli ściągać pieniądze z giełdy kolejnymi emisjami, jednocześnie będąc "neutralnym" dostawcą będzie im łatwo dostawać fundusze z programów wojewódzkich, czy też unijnych na rozwój infrastruktury, a tych będzie tylko więcej - warto przypomnieć o celu Komisji Europejskiej, łącze 30Mbps w gospodarstwach do 2020 roku (nierealne, ale piniędzy w to pójdzie sporo). Tylko taka sprawa, czy Hawe wyczyścił się już z niedojd z politycznego nadania? Bo był przecież przechowalnią dla takich anansów jak chociażby Kwiatkowski z TVP...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-20-25-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet