Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Hawe buduje sieć w oparciu o sprzęt Huawei

Hawe buduje sieć w oparciu o sprzęt Huawei

WitekT 13 Listopada 2008 21:05

0 0

hawemPBT Hawe, spółka zależna giełdowej spółki Hawe, podpisała umowę z Huawei Polska dotyczącą dostawy i instalacji urządzeń transmisyjnych o dużej przepływowości w technologii DWDM.

Jak podano w komunikacie, PBT Hawe zakłada, że wartość umowy w zakresie podstawowego wyposażenia bazowej sieci optycznej na wschodniej części sieci (II etap) wyniesie około 1,5 mln dolarów. Kwotę tę powiększać będą nakłady na wyposażenie systemu w przyłącza operatorskie - łączne nakłady mogą przekroczyć 5 mln dolarów. Zawarta umowa jest kluczowa, dla uruchomienia usługi transmisji danych w kończonym II etapie budowy szkieletowej sieci światłowodowej.

System przeznaczony będzie do wyposażenia aktualnie oddawanych do eksploatacji odcinków sieci światłowodowej, wykonanych w ramach realizacji II etapu budowy ogólnopolskiej sieci teletransmisyjnej.

Większość z nakładów raportowanych w komunikacie giełdowym spółka poniesie do 2012 roku, co związane jest z oddawanych kolejnych etapów rozbudowy systemu transmisyjnego wynikających przede wszystkim z oczekiwanego wzrostu zapotrzebowania na transfer danych przez naszych klientów - mówi Jarosław Janiszewski, prezes Hawe.

Zawarta umowa jest kontynuacją i rozwinięciem współpracy między oboma spółkami w wyniku której w 2007 roku zainstalowano system DWDM na zachodniej części sieci Hawe (I etap). Jednocześnie uregulowany zostanie szereg aspektów eksploatacji wcześniej zakupionego sprzętu, w tym m.in. zasady rozbudowy sieci o nowe usługi i węzły, rozszerzenie gwarancji, zasady świadczenia serwisu pogwarancyjnego - czytamy w komunikacie.

Dotychczasowe doświadczenia ze współpracy z firmą Huawei są bardzo dobre i nie mamy wątpliwości, że dostarczony sprzęt będzie najwyższej jakości, zaś oferta cenowa atrakcyjna. Do dotychczasowej współpracy nie mamy żadnych zastrzeżeń, zaś Huawei dał się poznać jako sprawdzony i solidny partner biznesowy - mówi prezes PBT Hawe, Wiesław Baług.
Urządzenia przeznaczone do budowy szkieletowej sieci transmisyjnej DWDM, jakich dotyczy umowa pozwalają w maksymalnej konfiguracji na transmisję danych z przepływnością 400 Gb/s na pojedynczej parze włókien światłowodowych pomiędzy węzłami sieci. System umożliwia przesyłanie jednocześnie do 40 fal optycznych o przepływności 10 Gb/s każda. Możliwe jest także oferowanie mniejszych przepływności - 1 lub 2,5 Gb/s.

Technologie optyczne, takie jak DWDM (ang. Dense Wavelength Division Multiplexing), pozwalają firmom telekomunikacyjnym na zwiększenie przepływności, dzięki czemu mogą one skokowo zwiększać swoją rentowność. System DWDM pozwala na zastosowanie wielu fal optycznych (o różnych długościach) w jednym włóknie światłowodowym.

Zastosowanie systemu DWDM pozwala m.in. na dzierżawę pojedynczej fali świetlnej (tzw. lambda), w oparciu o którą klient instaluje własny sprzęt transmisyjny dostosowując parametry transmisji ściśle do własnych potrzeb. Jednocześnie system umożliwia dynamiczne zarządzanie pasmem transmisyjnym, dzięki czemu możliwe jest realizowanie nawet krótkotrwałego zapotrzebowania użytkownika na zwiększone usługi transmisyjne, pojawiające się w ściśle określonym momencie czasu.

Hawe konsekwentnie realizuje plan budowy sieci światłowodowej, z wykorzystaniem której zamierza realizować strategię "operatora dla operatorów". Aktualnie realizowany jest drugi etap inwestycji, który obejmuje budowę linii światłowodowej na całej tzw. "ścianie wschodniej" Polski, w relacji Gdańsk - Olsztyn - Suwałki - Białystok - Biała Podlaska - Lublin - Zamość - Tarnów - Kraków.

Zakończenie całości projektu (budowa dwóch pierścieni światłowodowych) przewidziane jest w 2011 roku. PBT Hawe już teraz dysponuje odcinkiem 1,3 tys. km działającego światłowodu. W najbliższym czasie ma zostać dokończony kolejny etap (około 1,45 tys. km), a docelowo o długości blisko 4.000 km. Będzie ona przechodzić przez największe polskie aglomeracje i dochodzić do przejść granicznych na granicach Państwa. Umożliwi to realizację transferu ruchu teleinformatycznego wschód - zachód i północ - południe.

Źródło tekstu: Hawe     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2008-11-13 21:15:39  host: oo6.ipartners.pl

  Przy budowie to sie operac mozna o lopate ;-P a Huawei chyba lopat nie oferuje Hawe .... ;-)

 • 0

  2.  2008-11-13 21:20:49

  no jak dla mnie to najpierw powinni zrobić odcinek Sochaczew - Warszawa tak żeby chociaż stolica mogła już korzystać z tego bo tam pewnie jest to bardziej potrzebne niż na wschodzie :)

 • 0

  3.  2008-11-13 22:03:01

  Konsekwentnie rozbudowuja to co zaplanowali a Warszawe omijaja bo tam jest za duza konkurencja za to na wschodzie takich laczy brakuje i tutaj znajda pewny zysk, bo zainteresowanych pewnie nie zabraknie

 • 0

  4. ~  2008-11-13 22:15:38  host: f96-020.opera-mini.net

  Kurcze, wszyscy korzystaja z Huawei. Dlaczego?!

 • 0

  5. ~inwest-or  2008-11-13 22:32:21  host: eeh134.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dlaczego - pewnie z powodu ceny :) . Chinszczyzna pewnie ze 3x tańsza niż coś porządnego Alcatel-Lucent albo inne :)

 • 0

  6. ~kikulo  2008-11-13 22:47:54  host: chello089078123017.chello.pl

  inwest-or, pewnie byś się zdziwił, ale Huawei stosuje tą samą politykę jak Japończycy w latach 60-tych. Zerżnąć od najlepszych i jeszcze to udoskonalić. Klient końcowy dostaje wbrew pozorom, bardzo dobry technologicznie produkt w dobrej (a nawet bardzo dobrej) cenie.

 • 0

  7. ~Johny11  2008-11-13 23:00:48  host: ip-89-174-125-172.multimo.gtsenergis.pl

  @4 - Bo Nokia-Siemens jest za drobie a Huawei wygrało przetarg :/

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet