Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Hawe bliskie podpisania umów na korzystanie ze światłowodów wschód-zachód

Hawe bliskie podpisania umów na korzystanie ze światłowodów wschód-zachód

sirmark 3 Czerwca 2014 08:48

2 0

Hawe kończy budowę odcinka Sochaczew-Biała Podlaska, dzięki któremu będzie mogła zaoferować najkrótsze połączenie światłowodowe między wschodnią, a zachodnią granicą kraju. Według prezesa spółki niedługo powinny zostać podpisane umowy z trzema operatorami. Obok rozwoju własnej infrastruktury, spółka kontynuuje także budowę sieci dystrybucyjnej na obszarach, gdzie występuje wykluczenie cyfrowe.

Spółka jest bliska ukończenia inwestycji, która zapewni najkrótsze połączenie światłowodowe między wschodnią i zachodnią częścią Polski. Według prezesa telekomu, jest już trzech potencjalnych klientów, którzy są zainteresowani korzystaniem z tej infrastruktury i niedługo powinno nastąpić podpisanie umów.

Odcinek Biała Podlaska-Sochaczew oddajemy lada chwila. To da nam możliwość przekazania oferty tym, którzy oczekiwali tej inwestycji, czyli operatorom reprezentującym wschodnie obszary: Białoruś, Ukrainę, Rosję, ale także zachodnim operatorom. Na przykład dla białoruskiego Beltelecomu jest to najkrótsza droga do Frankfurtu, tam, gdzie ruch głosowy rozchodzi się po całym świecie. Co ciekawe, oferta, którą budujemy, nie tylko odnosi się do transmisji, lecz także do zakończenia ruchu głosowego, tego międzynarodowego i krajowego, w Warszawie - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Krzysztof Witoń, prezes zarządu Hawe.

Budowanie własnej infrastruktury to część z projektów realizowanych przez firmę. Drugą część stanowią inwestycje jako podwykonawcy dla samorządów.

Realizujemy je dla urzędu marszałkowskiego Warmii i Mazur oraz urzędu marszałkowskiego Podkarpacia. Oba te projekty są na poziomie 0,5 mld zł netto i dotyczą budowy 2 tys. kilometrów sieci światłowodowej i dystrybucyjnej. Jest także później możliwość realizacji przyłączeń na tych terenach, które objęte są interwencją - mówi Krzysztof Witoń.
Inwestycje dla urzędów marszałkowskich są finansowane w 85% przez Unię Europejską, 10% wykłada Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a pozostałą część zapewnia dane województwo. Finansowanie publiczne zdaniem prezes Hawe jest potrzebne, bo na niektórych obszarach budowa infrastruktury jest nieopłacalna dla przedsiębiorców. UE wspiera rozwój sieci światłowodowych na obszarach interwencji, ponieważ ma to służyć zwiększeniu spójności terytorialnej i społecznej.

Według zagranicznych analiz wzrost penetracji sieci szerokopasmowych w ostatniej mili (FTTH - Fiber To The Home) o 10 punktów procentowych przekłada się na dodatkowy 1 punkt procentowy wzrostu PKB. Z tego względu budowa sieci dostępowej jest obecnie priorytetem w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Realizowane przez Hawe projekty dla Warmii i Mazur oraz Podkarpacia w systemie zaprojektuj-wybuduj-operuj mają być oddane do użytku w 2015 r.

W ramach projektu sieci szerokopasmowych Warmii i Mazur jest to projekt wholesale'owy, czyli hurt. To oznacza, że my będziemy podłączać do naszych punktów dystrybucyjnych operatorów lokalnych, a oni z kolei w tej drugiej turze dofinansowania z Unii Europejskiej będą budować tzw. "ostatnią milę", czyli infrastrukturę do klienta końcowego, na obszarach białych plam i tam, gdzie te inwestycje się nie opłacają - mówi Krzysztof Witoń.

Hawe również buduje sieci FTTH, jednak w przeciwieństwie do projektów dla województw nie mają one współfinansowania ze strony UE.

W ten sposób może paradoksalnie być taka sytuacja, że do tych miejscowości małych, oddalonych od dużych miast, FTTH trafi wcześniej niż do niektórych większych miast -podkreśla Witoń.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: hawe

w sumie: 12
 • 0

  1. ~Adam M  2014-06-03 09:21:05  host: h4-52.net.euron.pl

  " ...będzie mogła zaoferować najkrótsze połączenie światłowodowe między wschodnią, a zachodnią granicą kraju" - czy cokolwiek z tego wynika? Fotony będą szybciej latać w tych włóknach. :)

 • 0

  2.  2014-06-03 09:48:32

  "Finansowanie publiczne zdaniem prezes Hawe jest potrzebne, bo na niektórych obszarach budowa infrastruktury jest nieopłacalna dla przedsiębiorców. UE wspiera rozwój sieci światłowodowych na obszarach interwencji, ponieważ ma to służyć zwiększeniu spójności terytorialnej i społecznej. " Czytaj finansowanie publiczne jest dobre, bo możemy sobie ukraść trochę kasy. Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, że tam gdzie koszt budowy infrastruktury jest większy cena dostępu do internetu zwyczajnie powinna być wyższa? Dlaczego za moje pieniądze prywatna firma ma budować sobie szkielet światłowodowy, który i tak będzie wynajmować innym firmom i zarabiać na tym kasę?

 • 2

  3.  2014-06-03 09:48:53

  @1: Tak. Ping będzie mniejszy.

 • 0

  4. ~Red  2014-06-03 09:55:15  host: staticline18294.toya.net.pl

  @3 Myślisz że w przypadku światłowodu będzie to aż taka różnic ;)

 • 2

  5. ~  2014-06-03 10:01:49  host: 156.etlink.pl

  @4 w świecie finansowym milisekundy oznaczają miliony dolarów zysku lub straty

 • 2

  6.  2014-06-03 10:08:18

  @4: Do USA masz światłowód pod wodą i zobacz jakie pingi są do ich serwerów. Nawet do UK są już pingi rzędu minimum 50 ms. Wystarczy sobie policzyć. Przy założeniu że światło porusza się w próżni to na 1000 km tracisz (w jedną stronę) 3,3 ms. A światło w światłowodzie porusza się wolniej niż w próżni. Dlatego im krócej tym lepiej.

 • 0

  7. ~Adam M  2014-06-03 10:14:57  host: h6-52.net.euron.pl

  @6 - tylko oni będą mieli różnicę nie przekraczającą kilkudziesięciu kilometrów. Taka różnica jest kompletnie nieistna, to tylko marketingowy bełkot jest.

 • 2

  8. ~  2014-06-03 10:17:27  host: 77-253-134-49.adsl.inetia.pl

  Pierdu, pierdu, a i tak decyduje kwestia routingu... Kable już są, blokadą są ceny ruchu. Przykład - strona hostowana w Kijowie, pakiet sobie leci Warszawa-Frankfurt-Kijów :-). Bo taniej.

 • 0

  9.  2014-06-03 10:34:14

  @8: Albo ktoś skopał konfigurację BGP. Tak jest np. u mnie na uczelni. Ping z uczelni do mnie do domu leci przez Frankfurt, a w drugą stronę przez PLIX. I oczywiście sieć PIONIER, z której korzysta uczelnia, jest wpięta do PLIX.

 • 0

  10. ~  2014-06-03 11:38:45  host: 94.42.201.114

  Tylko po grzyba skoro wzdłuż Nordstream ruskie położyły sobie własny światłowód bez łaski i opłat tranzytowych ...

 • 0

  11. ~  2014-06-03 17:25:10  host: ip-78-30-85-16.free.aero2.net.pl

  Czy ktoś pamięta jak w latach 90tych poszło info ze ma być kładziony światłowód wzdłuż rurociągu przyjaźń? Od razy wyszło na jaw ze wschód będzie się szybko komunikował z zachodem pod nosem polaków. Więc ci trzej klienci to pewnie kgb, stasi i abw - do dostarczania informacji pierwszym dwom klientom. Co do ostatniego zdania to prawda. Są miejsca gdzie w centrum stolicy województwa można mieć co najwyżej neostrade 2 mega podczas gdy na wsi na styku województw w gospodarstwie obok kupy obornika jest drewniany (!) słup a na nim druty elenktyczne, światłowody i mufa z której trzecie włókno idzie do chaty pokrytej strzechą (!).

 • 0

  12. ~Trszula  2014-06-03 17:46:07  host: nat16.gress.pl

  @11 Nie rozumiem co cię tak dziwi. Nie można mieć dachu pokrytego strzechą czy może nie możemy używać drewnianych słupów?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-128-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet