Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Haker chce okupu od Plus Banku

Haker chce okupu od Plus Banku

LuiN 11 Czerwca 2015 08:23

20 1

Nieznany haker twierdzi, że przez kilka tygodni miał dostęp do serwerów Plus Banku i wykradł wrażliwe dane. Do piątku oczekuje za nie 200 tys. zł okupu.



Włamania dokonano na początku roku, a haker podpisujący się jako Razor, szukał pomocy w mediacjach w serwisie Niebezpiecznik.pl. Początkowo nie było wiadomo o jaki bank chodzi, jednak w dalszej korespondencji stało się pewne, że to Plus Bank. Sprawca twierdzi, że ma kopię całego serwera Plus Banku oraz dużej bazy klientów, w tym historię transakcji wraz tytułami, numerami kont i kwotami, a do tego do około 15 tys. kont login i hasło.




Jako jeden z wielu dowodów, ujawnione zostały m.in. zapisy z konta Tobiasa Solorza, z danymi osobowymi oraz szczegółami rachunków i transakcji. Pojawiła się też informacja o przelaniu przeszło 1 mln zł na konta zewnętrzne. Jako pierwszy informacje o włamaniu opublikował w końcu serwis zaufanatrzeciastrona.pl, pomimo wezwań ze strony prawników Plus Banku. Serwis nie ujawnił wtedy jeszcze o jaki chodzi bank i nawet komentarz ze strony banku upublicznił nie podając jego nazwy:

W pierwszym kwartale br., [tu nazwa banku] zidentyfikował próby ataków hackerskich. Dzięki systemom bezpieczeństwa oraz działaniom służb bezpieczeństwa Banku, ataki zostały wykryte, a co najważniejsze wszystkie środki pieniężne klientów Banku były i są w pełni bezpieczne. W związku z nielegalnymi działaniami przestępców, Bank zawiadomił i intensywnie współpracuje z właściwymi organami ścigania, w tym z odpowiednimi jednostkami Policji oraz Prokuraturą.

Z bankiem próbował się rzekomo skontaktować i sam haker, podobnie jak z szeregiem instytucji chroniących konsumentów, takimi jak Komisja Nadzoru Finansowego, Związek Banków Polskich, GIODO, CERT czy UOKIK, a także z Mastercard, któremu przesłał dokumentację 150 kart płatniczych - ponoć bez efektu. Ostatecznie haker zażądał okupu w wysokości 200 tys. zł do najbliższego piątku lub 400 tys. zł, w przypadku spłaty w ratach. W przeciwnym razie posiadane dane upubliczni lub sprzeda innym zainteresowanym.

Źródło tekstu: zaufanatrzeciastrona.pl, Niebezpiecznik.pl     

Dodaj do:

Tagi: włamanie | haker | plus bank | dane osobowe

w sumie: 71
  • -2

    61.  2015-06-12 16:05:14

    misk - który bank ma takie procedury?

  • 1

    62. ~Anonymous  2015-06-12 16:24:42  host: 81.219.84.18

    Chociażby Alior Sync tzn teraz T-Mobile Bankowe.
    Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że mBank również daje możliwość zweryfikowania konta w taki sposób.
    Natomiast co do TMB to jestem tego pewien, gdyż sam z takowej weryfikacji skorzystałem.
    Pozdrawiam.

  • 1

    63. ~pabloki  2015-06-12 16:38:53  host: 46.205.195.121.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    wlo mbank. tmobile UB, alior bank, ing bank, bz wbk, pekao sa . dalej nie chciało mi sie szukac.

  • -1

    64.  2015-06-12 17:32:29

    Czyli wygląda to na standard? Nie otwieram często nowych rachunków, a tam gdzie otwierałem nigdy takiej weryfikacji nie wymagali.

  • 1

    65. ~Anonymous  2015-06-12 17:44:27  host: 81.219.84.18

    Wymagać nie wymagają, ale jest to jedna z akceptowalnych form potwierdzenia tożsamości.
    W moim przypadku chodziło o czas, więc była to forma wygodniejsza od weryfikacji za pomocą kuriera czy tymbardziej korespondencji listownej.

  • -1

    66.  2015-06-13 05:25:09

    No i gdzie są teraz wszyscy zarozumialcy, na czele z jednym takim, co lubi sobie kpić ze wszystkiego i z wszystkich? Haker ujawnił część danych klientów Plus Banku. Zarozumialstwo zostało ukarane. Ale tacy nigdy niczego się nie nauczą, bo " na chorobę pyszałka nie ma lekarstwa": http://tlp.is/6m0

  • 0

    67. ~  2015-06-13 08:22:08  host: n06-06-02.opera-mini.net

    ujawnil to ujawnil. Niech martwi sie bank i klienci tego banku.

  • 1

    68. ~Szabo  2015-06-13 08:55:38  host: n06-06-02.opera-mini.net

    Goscia i tak namierza i zlapia. Bank zapewnia, pieniadze klientow sa bezpieczne wiec pewnie pokryja im straty nie przyznajac sie do faktu kradzierzy. Tak dzialaja inne banki wiec nic dziwnego w tym nie ma. Z terrorystami w tym cyber nie negocjuje sie. Bank odniesie straty ktore ma wkalkulowane w dzialalnosc ale Razor trafi na sale sadowa, czego mu zycze.

  • 0

    69.  2015-06-13 11:03:18

    No dokładnie. Ujawnił to ujawnił. Ja nie wiem gdzie to jest, nie widziałem, mimo, ze próbowałem znaleźć... Pewnie ci, którym zależy na tych danych już je powielają? No to będą tym bardziej łatwo dostępne a bank szybko straci klientów ;-)
    Ale toms - ciesz się! Poprzez tego typu akcje, inne banki tym bardziej sprawdzają zabezpieczenia i zwiększają ich poziom.
    Internet - świetna sprawa ;-) Wolność Internetu ponad wszystko! Precz z kontrolą!

  • 0

    70. ~  2015-06-13 11:17:59  host: n28-02-12.opera-mini.net

    Niewatpliwie bledem bylo zaprzeczanie, ze taki wyciek nastapil. Jednak inne banki tak samo postepuja, zaden nie przyzna sie ze ma dziurawy system, pokryja straty w wyniku kradzierzy ale beda zaprzeczac, ze pieniadze klientow zostaly ukradzione. Co najwyzej mala czesc bazy ale nigdy pieniadze.
    Sprawa jest jednak powazna i nie mozna z niej dowcipkowac jak to robi wlo. KNF czy GIODO musi podjac dzialania wobec banku.

  • 0

    71.  2015-06-13 11:19:18

    Ad. 1 - mało chce... I to już nie dla siebie. Wzór wolontariusza i dobroczyńcy ;-) Jest zdaje się taki konkurs - dobroczyńca roku? Nominuję już gościa...

  • 0

    72. ~antyhaker  2015-06-13 14:10:15  host: n24-05-05.opera-mini.net

    "Nieznany haker twierdzi, że przez kilka tygodni miał dostęp do serwerów Plus Banku i wykradł wrażliwe dane. Do piątku oczekuje za nie 200 tys. zł okupu." Jak to nieznany? Przecież to Polsilver z Torepublic. Nigdy nie byliście na ty forum? Jeśli nie podam linka http://tlp.is/6m4

  • 0

    73. ~  2015-06-13 19:16:50  host: n07-05-08.opera-mini.net

    71, ale ty pusty jesteś aż ci szkoda. On może i nic nie chcieć dla siebie, bo oni kasę niezłą zarabiają w inny sposób np. na lewych kontach, na chwilówkach i robia to hurtem. No ale ty dziadek i tak tego nie ogarniesz, bo biologii nie oszukasz i twój mózg nie pojmie pewnych rzeczy

  • 0

    74.  2015-06-13 20:09:47

    73 - mnie nie obchodzi jak kto zarabia... Mnie obchodzi czy ktoś mnie nie okrada ;-) Jak nie okrada - nie ma problemu. Jak okrada - idę z tym do właściwych organów. Tu mówię o gościu, który najpierw 200 tysięcy chciał dla siebie (400 tysięcy jeśli miałoby być w ratach "wynagrodzenie" za bystrość młodego umysłu wypłacone), a teraz już dom dziecka... No gość jaj nie ma...

  • 0

    75. ~  2015-06-13 20:23:40  host: n07-05-08.opera-mini.net

    74, jak cie nie obchodzi, to nie pisz durnowato, że mało chce. Kim jesteś żeby to oceniać? Nie komentuj jak nie masz nic sensownego do napisania, bo idi.otę z siebie robić, to potrafisz i to jedyna rzecz, ktora ci wychodzi. Niestety do sukcesów trudno to zaliczyć

  • 0

    76.  2015-06-13 20:34:36

    75 - nie rozumiem... Sam gość miał napisać, ze to niewielka kwota? Więc mało. Oceniaj mnie jak chcesz - mam to w d... Ale może być wyraził swoją opinię zamiast bez sensu komentować moje komentarze?

  • 0

    77.  2015-06-13 20:37:10

    Dla mnie gość jest zwykłym bandytą. Nic w jego działaniach z szlachetności nie ma. Byłoby, gdyby inaczej działał. Działa jak zwykły bandyta, więc jak bandytę należy go potraktować. I tyle.
    Dodam - monitoruję moje konto w Plus Banku... Ciągle mnie nie okradziono. Niestety nie potrafię dotrzeć do tej listy opublikowanych danych... Ktoś z popierających bandytę wie gdzie znaleźć te dane?

  • 0

    78. ~pabloki  2015-06-13 21:46:01  host: 213.158.221.197

    niewątpliwie haker działał pro publico bono. skoro sie włamał to znaczy że bank nie było stać na wykrycie luk a on je za darmo wykrył i jeszcze jaki ma szczytny cel, pieniądze na dom dziecka. no przeciez to każdy sędzia zauważy że to włamanie to działanie pomocowe pro publico bono.ha ha ha

  • 0

    79. ~wyciek- włamanie  2015-06-15 12:22:29  host: user-94-254-193-176.play-internet.pl

    2011 terazpraza.pl
    2012 Pekao
    2013 Play, PKO, Netia,Orange
    2014 Gmail, iClaud, PKW, DropBox...
    to jedynie świadczy otym że nie ma całkowicie bezpiecznych danych. Większość zwaśnione dobrowolnie je rozdaje na lewo i prawo. Konkursy, sms o treści POMAGAM itp... gdy jest włam, systemy są zmieniane.

  • 0

    80. ~Ktoś  2015-06-20 08:16:23  host: 37.31.20.202.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ktoś nie lubi Solorza za jego TV lub inne banki chcą wyciąć konkurencję. Ale wy naiwni i dopatrujecie się prawdziwego hakera he he

Dodaj swoją opinię