Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GUS: W 2014 roku sprzęt staniał, ale ceny abonamentów wzrosły

GUS: W 2014 roku sprzęt staniał, ale ceny abonamentów wzrosły

LuiN 15 Stycznia 2015 16:00

0 0
Opłaty związane z łącznością wzrosły w 2014 roku o 0,2%, wobec spadku o 8,3% w 2013 roku.

Ceny usług telekomunikacyjnych podwyższono w 2014 roku przeciętnie o 0,4%. W wyniku wprowadzanych nowych ofert odnotowano wzrost o 3% cen usług telefonii komórkowej i o 2,4% usług internetowych. O 11,4% niższe były natomiast niż w 2013 roku ceny sprzętu telekomunikacyjnego.

Zaoszczędzić można było w 2014 roku na pakietach usług, które były o 7,3% tańsze niż w roku poprzednim. O 2,3% spadły też ceny telefonii stacjonarnej. Usługi pocztowe podrożały o 2%.


Źródło tekstu: GUS     

Dodaj do:

Tagi: gus

w sumie: 16
  • 3

    1.  2015-01-15 16:24:23

    Czyli ludzie jednak płacą T-Mobile'owi te 5 zł więcej ;-)

  • 3

    2. ~X  2015-01-15 16:40:46  host: n06-06-04.opera-mini.net

    Ludzie chca jak najtaniej kupowac sluchawki to splacaja to potem w abonamencie. Zaden operator to nie firma charytatywna i nie da smartfona wartego 1tys za 1zl w abonamencie za 20zl.

  • -1

    3. ~  2015-01-15 19:07:28  host: n14-02-08.opera-mini.net

    potwierdzam to. najbardziej plej podniosl oplaty. Dlatego odchodze od nich

  • 0

    4. ~Calm7  2015-01-15 21:20:03  host: n10-02-01.opera-mini.net

    No mówiłem w tamtym roku, że jak pisaliście, że potaniało, że jednak zdrożało :-D

  • 0

    5. ~tollo  2015-01-15 21:57:11  host: user-94-254-192-20.play-internet.pl

    Kilka lat temu udalo mi sie kupic Toshibe G900 za 1zl w abonamencie 20 zl w Playu. To byl chyba 2008

  • 2

    6.  2015-01-15 21:59:50

    Wzrost w abonamentach to również wyniku wysypu ofert "no limit". Coś co kiedyś było poza abonamentem (opłaty za połączenia) są teraz w odpowiednio wyższych abonamentach no limit.

  • 0

    7.  2015-01-15 22:13:37

    PiotrM - myślisz? Nie jest to całkiem prawda. Ja do czasu kiedy wprowadzili te nielimitowane po 65 zł netto (79/80 zł brutto) miałem pakiety kwotowe - nie dopłacałem do abonamentu za żadne dodatkowe rzeczy, no chyba, ze przekroczyłem limit pakietu, co się raczej nie zdarzało przy przechodzeniu niewykorzystanych środków przez pół roku. Ale fakt - wtedy mi abonament wzrósł. Jednak potem, z roku na rok mniej płaciłem (inni też - bo przecież dzisiaj nielimitowane za 29 zł netto - wszystko - to nic nadzwyczajnego) kiedy obniżali cenę nielimitowanych, za te same pieniądze zwiększali pakiety internetowe...
    Wzrost cen jest niewielki i raczej wynika z tego co mówi X w 2. komentarzu ;-)

  • 1

    8.  2015-01-15 22:59:53

    @2 - nie wiem czy jest dokładnie tak jak mówisz. Przeniosłem numer do Orange, zakupiłem Sony Z1 compact za 1 zł i abo na dwa lata za 89,98 (w tym przez pół roku rabat na abo 0zł) więc całość kosztów to 1630zł. Taki smartfon da się kupić za 1200zł więc 1630-1200= 430 (tyle kosztują usługi) 430/ 24=18zł miesięcznie a w tym no-limit rozmów, smsów, mmsów, 2Gb transferu i 400 darmowych minut w roamingu, czy 18zł za taki pakiet to dużo?

  • 0

    9.  2015-01-16 08:17:05

    Hose - a myślisz, ze statystycy tak to liczą? ;-)

  • 0

    10.  2015-01-16 10:29:53

    Najlepsze abonamenty miał Play. Brałem abonament z liczbą minut którą na pewno wygadam. Jak zabrakło to były atrakcyjne pakiety minut np. 15 zł. 300 minut poza abonamentem. Do tego atrakcyjne rabaty na telefon. Teraz nielimitowane rozmowy są w bonusie a środki można wydać na największy pakiet danych czy każdą inną usługę. Nie zzuważyłem żebym więcej płacił.

  • 0

    11.  2015-01-16 11:35:19

    @7 chodzi bardziej o to, kiedy statystycznie najwięcej abonentów przesiadło się na droższe "nolimity".
    @10 o jakich środkach mówisz?

  • 0

    12.  2015-01-16 11:35:21

    @7 chodzi bardziej o to, kiedy statystycznie najwięcej abonentów przesiadło się na droższe "nolimity".
    @10 o jakich środkach mówisz?

  • 0

    13.  2015-01-16 13:07:22

    @11 mówie o środkach z konta głównego na dowolną usługę a bonus idzie na nielimitowane rozmowy, smsy i mmsy.

  • 0

    14.  2015-01-16 13:50:42

    Może i abonamenty zdrożały, ale ARPU spadło.. a tak de facto, to fajnie "podrożały", skoro wystarczy szybki rzut okiem na ofertę nju czy też virgina (ostatecznie też np. white'a) i można zobaczyć, jak no-limity poleciały w dół mocno...

  • 0

    15.  2015-01-16 14:10:04

    @13 środki z konta głównego w abonamentach - nic nie rozumiem. @14 to nie no-limity podrożały. Podrożały abonamenty po przestawieniu ofert wiodących na no-limity. koszty ogólne abonament+połączenia przeszły prawie w całości do abonamentu.

  • 0

    16.  2015-01-16 16:55:26

    o abonamencie mowa tylko w tytule. Kiedyś miałem abonament teraz prepaid. Dzisiaj to jedno i to samo.

Dodaj swoją opinię