Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GUS o liczbie kart SIM po 4Q2012

GUS o liczbie kart SIM po 4Q2012

WitekT 24 Stycznia 2013 14:57

3 0
Na koniec IV kwartału polscy operatorzy mieli 54,2671 mln aktywnych kart SIM. Oznacza to, że bazy operatorów powiększyły się w IV kwartale o 1,168 mln kart, a w całym 2012 roku o 3,572 mln.

Penetracja kart SIM w Polsce na koniec 2012 roku wyniosła 140,8%, czyli o 3 pkt. proc. więcej niż na koniec III kwartału i o 9,2 pkt. proc. więcej niż na koniec 2011 roku.


Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: gus | sim

w sumie: 34
  • 0

    15. ~LORD  2013-01-24 18:23:11  host: 205.217-171-48.tkchopin.pl

    mam 4 :) 1 używam a 3 leżą na szafce tv :)

  • 2

    16.  2013-01-24 18:44:33

    DanielR - a do tej pory był zakaz kupowania dowlnych w dowolnej ilości starterów? Oczywiście, zę to rozna ważność konta - su mnie przybyło po tym z 5 numerów... Są zasilone raz i służą do odbierania połączeń od znajmoych, którzy mają darmo dzwoniąc na konkretny numer ;-) Sam nie korzystam a jeśli już to żeby kupić audiobooka w dziale rozrywka u operatorów. Matko jak muli mi komputer w tym nowym serwisie... Muszę w końcu zmienić sprzęt ;-)

  • -2

    19.  2013-01-24 18:59:59

    wlo (16), no nie było zakazu, ... i? Masz pięć SIM-ów, ok - i więcej już nie, bo rzeczywiście więcej nie potrzebujesz/nie używasz. Do tej pory nie było RWK, teraz jest i jak jej nie będzie niczego to nie zmieni w kwestii rosnącej bazy martwych numerów, bo w dalszym ciągu znajdą się skoczki, którzy dla jednorazowej promocji kupią nowy starter z nowym numerem. Niezależnie czy będzie on ważny jeszcze rok czy godzinę, zostaną kupnie setki kolejnych starterów - dopóki (może dla niektórych niestety, wracamy do starego tematu), nie wprowadzi się jakichś - rozsądnych, odgórnych ograniczeń ilości SIM-ów na jednego użytkownika. Jak ktoś będzie chciał więcej, to powinien to rzeczowo uzasadnić. Wolność, ale nie za wszelką cenę. Może to też wreszcie zmusiłoby operatorów, do tworzenia bardziej przemyślanych promocji w swoich sieciach, a nie do promowania zakupów coraz to nowszych starterów, taj jak np. ostatnio Orange. Ileś tam SMS-ów... przy zakupie nowego startera. Samo wyłączenie RWK niewiele moim zdaniem zmieni.

  • 2

    20. ~zenon  2013-01-24 19:10:15  host: 89.174.8.28

    @DanielR Dlaczego chcesz administracyjnie czegos zabraniac? Z jednej strony twierdzisz, ze te nadmiarowe karty leza w szufladach, czyli nie blokoja ruchu a z drugiej mierzi cie ze ktos ma 5 kart i chcesz tego administracyjnie zabronic. Dlaczego? Tak sie martwisz o statystyki operatorow? Poslowie mysla podobnie jak Ty, dlatego mamy taka biegunke legislacyjna.

  • -1

    21.  2013-01-24 19:19:04

    zenon (20), twierdzę po prostu, że to byłby lepszy sposób na wykształcenie się rzeczywistej bazy abonentów, a przynajmniej znacznie bardziej przybliżonej niż to ma miejsce obecnie. I w tym kontekscie jest to moim zdaniem lepsza metoda, aniżeli likwidacja RWK. To propozycja, wyraziłem swoje zdanie. Ruchu może nie blokują, ale pewnie jakieś tam koszty utrzymania takiej aktywnej (a w ogóle nie używanej) karty SIM generują. Poza tym są przyczyną powstawania takich wiadomości, jak powyższa o "absurdalnym", blisko 150% penetracji. A "martwię", a właściwie irytują mnie niby dorosłe/dojrzałe osoby, krótre co nowy miesiąc, to kolejny numer telefonu. To ani poważne i ani też ułatwiające życie dzwoniącym do takiej osoby.

  • 1

    22. ~mkkot  2013-01-24 19:25:56  host: ip-94-42-225-16.multimo.pl

    "za zawyżony wskaźnik penetracji odpowiadają głównie użytkownicy telepolis" ;p

  • 0

    23. ~omena  2013-01-24 19:35:41  host: ip-37-209-150-140.free.aero2.net.pl

    Eh, chyba każdy z tego wyrasta.. sama się obudziłam z 8 kartami płatniczymi i 14 sim... Ale operatorzy sami sobie winni - nie umieją połączyć usług w jedno, tylko ciągle nowy numer bo promocja... Obecnie pewnie "mocno" aktywne są ponad 33 dniowe karty Orange :)

  • 0

    24. ~Słoneczny  2013-01-24 19:52:45  host: 89-78-26-69.dynamic.chello.pl

    Mnie te wskaźniki wcale nie dziwią, wystarczy mieć jeden tel. służbowy, drugi prywatny i już statystycznie wychodzi penetracja 200 % A przecież można mieć jeszcze tablet z internetem mobilnym. ;) Nie wiem czy roczna ważność konta odgrywa tu tak wielką rolę. Tym bardziej, że jakoś operatorzy głośno się tym faktem nie chwalą. Owszem, zrobili kilka spotów reklamowych o tym, ale tak jak szybko weszły, tak tez szybko wyszły. W salonach Orange nikt głośno klientowi nie doradzi, że można włączyć RWK. :)

  • 1

    25.  2013-01-24 20:10:28

    DanielR - te "martwe" też różnie można pojmować... Moje są martwe z punktu widzenia przychodu - bo i ole całkiem sporo przez nie rozmawiam, to nie wykonuję miesiącami żadnych połaczeń - bo chodzi tylko i wyłacznie o aktywny numer ;-) W zabawy typu wykorzystanie startera i wyrzucenie się nie bawię - to nie dla mnie - niech dzieciaki się bawią w zdobywanie każdego grosza w ten sposób. Ale t też niestety powiększa odsetek kart przypadaących na Polaka ;D Chociaż też uważam, że powinni szybciej wyłączać takie nieaktywne karty - bo szkoda blokowanych przez nie zasobów.

  • 1

    26.  2013-01-24 23:12:32

    sam systematycznie korzystam z kilku kart SIM w prepaidzie a ostatnio i tak się ograniczyłem o połowę ;p wszystkie numery mam zarejestrowane i ważne do początku 2014 roku... dwie SIMki w plusie na karte, trzy w play freshu, (dwie czekają na przeniesienie tam gdzie pojawi się jakaś interesująca oferta), jedna w taktaku do połączeń w roamingu i jedna lycamobile też do połączeń zagranicznych, no i SIMki do interentu: play online, orange free i aero... najmniejsza ilość kart jaką mógłbym posiadać, aby nie poczuć zwiększenia wydatków przeznaczanych na połączenia telefoniczne i internetowe to 5 SIMek

  • 0

    27. ~  2013-01-25 06:53:42  host: 89-69-51-112.dynamic.chello.pl

    Niektórzy to chyba maja amnezję. Jak T-Mobile w krótkim czasie zdobył oszałamiającą ilość abonentów, to wszyscy zgodnie twierdzili, że to rozdawnictwo starterów i roczna ważność konta to ułatwiła. Teraz juz niektórzy twierdzą, że roczna ważność nie ma wpływu na ogólną ilość aktywnych kart SIM. Nie można ograniczać czegoś urzędowo. Uważasz, że potrzebujesz 10 kart SIM i stać cie na ich utrzymanie, to miej 10 kart. To tak jakby ktoś zabronił mi posiadania 4 telewizorów w domu. Płacę, korzystam więc dlaczego ktoś ma mi tego zabronić? Zgadzam się, że operatorzy powinni szybciej wyłączać nieaktywne karty żeby nie blokować zasobów numeracji. Roczna ważność jest moim zdaniem większośći niepotrzebna. Mówiłem to nawet wtedy, kiedy pojawił sie Fresh i byłem wtedy mocno zakrzyczany przez grupę zwolenników. Owszem jest to wygoda ale jak dzisiaj widzimy te same osoby zachwalają taryfy Play z krótszą ważnością konta i juz im to nie przeszkadza.

  • 0

    28. ~zlotowinfo  2013-01-25 09:25:08  host: 77-45-37-171.sta.asta-net.com.pl

    mam 150 uzywam 2

  • -2

    29.  2013-01-25 12:28:26

    Co za "wszyscy"? To, że roczna ważnosc konta UŁATWIA budowanie wirtualnej bazy klientów, to niekoniecznie oznacza, że jest to GŁÓWNY powód takiej sytuacji. Rocznej ważności konta nie było przez wiele lat, a wirtualna baza martwych dusz jak rosła wcześniej taki i teraz rośnie. Zasoby numerów blokują PRZEDE WSZYSTKIM osoby skaczące z promocji na promocje w pre-paid, a nie posiadacze rocznej ważności konta. Można mieć roczna ważność konta i cały czas jeden i ten sam numer i to od lat. To przez "skoczków" operatorzy są zmuszeni do wprowadzania do obiegu różnych dziwacznych prefiksów, bo jeden z drugim w ciągu roku kupi sobie setkę niezarejestrowanych numerów i nabija statystyki. "Nie można ograniczać czegoś urzędowo. (...) Płacę, korzystam więc dlaczego ktoś ma mi tego zabronić?" Zdajesz osobie sprawę, że tym stwierdzeniem właśnie strzeliłeś sobie samobója? ;-) "Nie można urzędowo ograniczać czasu ważności konta, chcę mieć rok od ostatniego doładowania i mam do tego prawo, płacę korzystam!" ;-D

  • 1

    30.  2013-01-25 17:54:57

    @27 - czy stać... nie chodzi o to czy stać, tylko czy warto bardziej, chociaż jeśli ktoś o 5 zł roznie "aferę" robi to można mówić o "stać" ;-) Ja nie trzymałbym tylu numerów gdybym muisął doładowywać co kwartał czy pół roku - bo po co? Żeby gromadzić pieniądze? Są lepsze sposoby i możłiwości ich wykorzystania - z konta prepaid nie bardzo można wykorzystać inaczej niż drogie usługi opłacić ;-) Jeśłi ntomiast za 5 zł rocznie mogę mieć aktywny numer - to w tej chwili mam w zasięgu ręki 5 numerów w 4 telefonach ;-) Z czego z dwóch tylko dzwonię, przy czym z jednego tylko sporadzycznie,kiegy wyłaczam ten "główny", żeby mieć spokój w weekend czy gdzieś na wyjeździe wypoczynkowym. DanielR - ja uważam, ze jet to główna przyczyna. Bo jaka niby inna? Że tanio jest i ludzie po kilka numerów mają? Ja mam nielimitowaną taryfę, wieć praktycznie nie potrzebuję innego numeru - bo po co? Ale mam - bo tanio i długo aktywny jest - dla wygody znamomych, mających tanio. Mój teść też ostatnio kupił starter - tylko do darmowego dzwonienia na jeden numer! Gdyby miał darmo ale musiałby co kwartał za 50 zł zasilić, to pozostałby przy dotychczasowym rozwiązaniu z minutą za 5 groszy bodaj... Bo po co mu skarbonka z możliwością wybrania tylko na drogie połączenia do Play? ;-)

  • 0

    31.  2013-01-25 21:01:21

    Zasadnicze pytanie, to czemu ma w ogóle służyć ten wskaźnik GUS i o co ta cała dyskusja? ;-)

  • -1

    32.  2013-01-25 21:17:26

    Naszej wspólnej satysfakcji. ;-P

  • 1

    33.  2013-01-26 15:11:31

    za wzrost bazy odpowiedzialny jest segment M2M, nie jakieś mityczne ilości starterów u geeków ;) niechby nawet 100 użytkowników telepolis miało po 10 różnych starterów, to nie zbliżą się nawet do Euronetu, który zmigrował do M2M 5k bankomatów.

  • 0

    34. ~  2013-01-26 15:41:13  host: v25-15.opera-mini.net

    M2M tez ma wplyw duzy ale roczna wanosc konta wcale nie mniejszy. Najlepszy przyklad, to wspomniany wyzej przyklad TM, kiedy zdobyli w jednym polroczu ogromna ilosc 'abonentow'. Startery rozdawane na mase na stadinach, ulicach, w gazetach. Wystarczy odpalic i juz taka karta ma min rok zycia i blokuje numer a jak otrzyma sms nawet spam, to jeszcze dluzej. Tak samo kiedys rozdawal startery Play zeby moc sie chwalic mln abonentow. Powinni operatorzy wylaczac karty jak numer nie wykonal albo nie odebral polaczenia np 6mcy.

  • 0

    35.  2013-01-26 19:02:03

    Hmm, moja motywacja nabywania nowych numerów, odbiegała, jak zwykle, od przedstawionych powyżej. Początkowo traktowałem to jako zabawę w testowanie poszczególnych sieci, ich niuansów ofertowych, wreszcie możliwości technicznych i tzw. przyjaznej polityki względem klienta. Poświęciłem na to kilkadziesiąt kart sim, na przestrzeni 9 lat. Później, zacząłem wyszukiwać ładne numery, zakupione zawsze w nominalnej cenie - nie mam aż takiej fantazji, żeby pozwalać sobie na wydanie grubszej gotówki na łady numer - to nie sztuka. O wiele trudniej upolować coś ładnego w normalnej sprzedaży detalicznej. Co do wygody moich znajomych - na krótko w to wszedłem, ale szybko stwierdziłem, że musiałbym chodzić z 3-5 telefonami jednocześnie, co kwalifikowałoby się jako przypadek nieuleczalny ;-))). W ten sposób ograniczyłem pulę numerów do dwóch + Aero2 do internetu. Jeden noszę ze sobą i jest to niestety Fresz. Drugi TT Hot, z dość sporą skarbonką z minionych normalnych podwojeń, używam jako awaryjny. I myślę - jak się nic w tej taryfie nie zmieni, że po opróżnieniu konta, numer TT pójdzie do kasacji. Kiedyś trzeba dorosnąć. ;-))

  • 0

    36.  2013-01-27 15:07:18

    34, właśnie - sedno! Nie sama roczna ważność konta, a MASOWO ROZDAWANE PRZEZ OPERATORÓW startery PLUS roczna ważność konta. Po ch***j rozdają startery?! Gdyby nie rozdawnictwo, a tym samym celowe nabijanie statystyk, gdyby nie jednorazowe kupowanie starterów dla jednorazowych promocji, nie byłoby żadnego problemu z RWK.

Dodaj swoją opinię