Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GUS: dane dotyczące rynku telekomunikacyjnego w 2016 roku

GUS: dane dotyczące rynku telekomunikacyjnego w 2016 roku

orson_dzi 31 Stycznia 2017 21:13

3 1

sim

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku było w Polsce 32,3 mln abonentów usług mobilnych.

Z zaprezentowanych przed kilkoma dniami informacji wiemy już, że w 2016 roku spadła liczba aktywnych kart SIM na polskim rynku z 56,2 mln, do 54,7 mln. Głównym winowajcom takiego stanu rzeczy jest konieczność obowiązkowej rejestracji kart SIM.




Zobacz: GUS: 54,7 mln aktywnych kart SIM na koniec 2016 roku

Z zaprezentowanych dzisiaj danych wynika, że w 2016 roku były w Polsce aktywne 32,273 mln karty SIM w ofertach abonamentowych (59% rynku), o 3,1 mln więcej niż w 2015 roku. Spadła z kolei liczba kart SIM w ofertach na kartę z 30,8 mln, do 22,427 mln (spadek o 8,373 mln). W 2016 roku na 100 mieszkańców przypadało 142,4 abonentów lub użytkowników numeru komórkowego (tzw. wskaźnik penetracji - 142,4%, przy 146,3% w 2015 roku).

Nikogo nie powinien dziwić stały spadek liczby aktywnych linii telefonii stacjonarnych. W 2016 roku było ich o 7% mniej niż rok wcześniej - 4,6 mln. Tutaj z kolei wskaźnik penetracji wyniósł 11,9% (12,9% w 2015 roku).

Źródło tekstu: GUS     

Dodaj do:

Tagi: gus | rynek telekomunikacyjny

w sumie: 19
  • -1

    1.  2017-01-31 21:19:35

    Abonament rośnie? Akurat... Przy takich ofertach prepaid tylko idiota kupuje abonament ;-)

  • 2

    2. ~tkubon  2017-01-31 21:23:08  host: public-gprs353138.centertel.pl

    Wlo: o sobie piszesz? Chwalisz się czy żalisz?

  • 0

    3.  2017-01-31 21:28:31

    To są dane z 2016, ale jeszcze bym dodał, że w ostatnim kwartale 2015 - T-Mobile szybko wyłączył 3,6 miliona kart prepaid. Czyli w 15 miesięcy wyparowało 12 milionów sim. Ciekawe jaka będzie łączna liczba dezaktywacji od 4k 2015 do końca tego roku? 25 milionów jest raczej osiągalne.

  • 0

    4. ~Przeciwny Calmowaniu  2017-01-31 21:34:43  host: afcd3.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Głównym winowajcom takiego stanu rzeczy jest konieczność obowiązkowej rejestracji kart SIM???
    A nie czasami czyszczenie bazy prepaid z martwych dusz przez T-Mobile w 2016r?

  • 0

    5. ~781  2017-01-31 21:35:12  host: apn-46-215-184-120.dynamic.gprs.plus.pl

    @3. 25mln...chyba troszkę przesadzasz.

  • 0

    7.  2017-01-31 21:42:49

    @5 Myślę, że jednak nie przesadzam. Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś moją wypowiedź. 25 mln od 4k 2015. Czyli 13 mln w tym roku do śmietnika.

  • 0

    10. ~r  2017-01-31 21:47:18  host: 89-77-34-35.dynamic.chello.pl

    A jak to może być? Przecież opy nie wyłączają kart niezarejestrowanych tylko blokują usługi. To jaki to ma wpływ na liczbę kart? Moze żaden? Zresztą termin mija jutro czy pojutrze, to jakim cudem już powyłączali?

  • 0

    13.  2017-01-31 21:52:48

    @10 Wyłączają. Krótkie kody, wybieranie numerów - nic nie działa. Karta nie będzie raportowana jako aktywna, bo ustawatego zabrania. To taka sama zasada jak karta sim w zapakowanym nowym starterze. Dopiero po rejestracji ożyje.

  • 0

    14. ~r  2017-01-31 22:19:39  host: 89-77-34-35.dynamic.chello.pl

    @13: Ale termin dopiero mija, dotychczas z tego powodu nic raczej nie wyłączali, nieprawdaż?

  • 0

    17.  2017-01-31 22:31:09

    @14 Tak

  • 0

    19. ~  2017-01-31 22:46:49  host: user-94-254-179-57.play-internet.pl

    to jak doładować niezarejestrowaną kartę po 2 lutego?

  • 0

    20.  2017-01-31 22:47:20

    18). Cieszę się, że żyjesz. Słodycze na me usta.

  • 0

    22. ~  2017-01-31 22:53:17  host: user-94-254-179-57.play-internet.pl

    czy utrudnianie doładowywania kart jest chociaż zgodne z tą ustawa terrorystyczną?

  • 0

    25.  2017-01-31 23:41:25

    Pełny obraz rynku wyłoni się za rok pewnie, ale po tym co się dziejeteraz można szacować ten drugi spadek.

  • 0

    26. ~.  2017-01-31 23:42:21  host: 8.37.225.68

    24). Ale cię swędzi, ale cię boli, tupiesz nóżkami, a żyć musisz z tym dalej!

  • 0

    27. ~  2017-02-01 08:49:30  host: user-94-254-227-16.play-internet.pl

    Czy w wiadomości nie powinno być "winowajcą" zamiast "winowajcom"? W końcu to liczba pojedyncza.

  • 0

    28.  2017-02-01 10:28:45

    operatorzy raportują zbliżone dane do faktycznego stanu posiadania kart sim, jak widać telekomy zyskują na operacji wymuszonej rejestracji kart pre-paid, wzrost umów na abonament świetna rekompensata strat z rynku ofert na kartę, ja zostaje na ofertach na kartę.

  • 0

    29.  2017-02-01 11:27:08

    @28 Tylko, że operatorzy używają tu pewnego haczyka, bo zazwyczaj mówią, że te szacunki dotyczą aktywnej bazy sim. Czyli sami przyznają, że mają karty leżaki, które jutro wygasną na dobre.

  • 0

    30.  2017-02-01 12:07:10

    Jakieś sygnały o rejestracji od operatorów są? Systemy się sypią? Czy może na ostatnią godzinę wszyscy czekają?
    Przed 10 parę minut włączyłem bonusową roczną ważność na 2 numerach w Plusie teściowi - w kilkanaście sekund potwierdzenie aktywacji promocji przyszło.

Dodaj swoją opinię