Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GSMA walczy ze złodziejami

GSMA walczy ze złodziejami

sirmark 27 Lutego 2004 02:24

0 0

Organizacja GSM Association (GSMA) planuje przy pomocy lokalnych operatorów stworzyć globalną bazę danych o skradzionych telefonach komórkowych. Dzięki projektowi istnieje szansa, że aparaty pochodzące z kradzieży wkrótce będą bezużyteczne – nawet po wywiezieniu za granicę.

Baza danych GSMA ma być rozszerzeniem systemu, który funkcjonuje już w Wielkiej Brytanii. Jego funkcjonowanie opiera się na blokowaniu obsługi telefonów, których numer IMEI (International Mobile Equipment Identity – unikalny numer przypisany każdemu aparatowi) został zgłoszony do centralnej bazy skradzionego sprzętu. Brytyjski system posłużył już do zablokowania 1,2 mln sztuk aparatów.
Aby podobne rozwiązanie mogło funkcjonować na skalę światową, konieczne będzie jednak udoskonalenie standardu IMEI, który dziś nie jest w 100% skuteczny i w niektórych przypadkach pozwala na przeprogramowanie telefonu. GSMA liczy w tej kwestii na współpracę producentów. Potrzebne będzie również wsparcie ustawodawców, którzy muszą stworzyć odpowiednie przepisy dające operatorom uprawnienia do blokowania telefonów.

Do uczestnictwa w programie zgłosiło się już 20 operatorów, oraz najważniejsi producenci – w tym Alcatel, Motorola i Nokia.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-73-22.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet