Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gruszka: podejmiemy kroki prawne, żeby usunąć asymetrię w detalu

Gruszka: podejmiemy kroki prawne, żeby usunąć asymetrię w detalu

WitekT 12 Lutego 2013 21:52

13 1

Przyznam się, że byłem w szoku, kiedy przeczytałem dziś na TELEPOLIS.PL szczere do bólu wyznanie Pana Prezesa Wituckiego - pisze na swoim blogu Marcin Gruszka, rzecznik Play.

 

Zobacz: Witucki: Ceny do Play w ofertach Orange szybko nie spadną.

Gruszka przypomina wypowiedź Wojciecha Jabczyńskiego, rzecznika Orange, który pisał, że żaden z operatorów W3 nie zarabia na międzyoperatorskiej wymianie ruchu, a raczej walczy o minimalizację dysproporcji pomiędzy kosztami a przychodami. A swoją drogą to minuty do Play w naszych abonamentach, mimo asymetrii MTR, są rozliczane tak samo jak do Plusa i T-Mobile. Gdzie tu zarobek?.

Zobacz: Jabczyński: jestem dla Gruszki jak Bilobil.

Dziś Prezes Witucki wytłumaczył jak to działa - można tak to sprytnie rozegrać, że Kali kradnie, Kalemu kradną a i tak zawsze zarabia na tym Grupa. Klienci nie wiedzą co to są MTR-y - zapłacą - pisze Gruszka na blogu.




Jak dodaje, w odróżnieniu od Jabczyńskiego prezes Witucki przyznał, że są przychody na tyle konkretne, że nie warto z nich rezygnować w aktualnej sytuacji finansowej Grupy TP.

OK, korzystaliśmy z asymetrii. Inaczej nie byłoby tego wpisu, bloga, konkurencji, formuły 4.0 itd. Zarobiliśmy miliard może więcej może mniej, ale od samego początku wszyscy, w tym Orange równoważyli sobie te stratę z nawiązką poprzez wyższe stawki do Play. Płacili klienci. Z każdą obniżką stawek MTR przychody dla W3 rosły, ponieważ stawki do Play nie malały. Płacili klienci. Ile wynoszą te przychody? Miliard, więcej? Tego nikt Wam nie powie. ;-) Klienci ciągle płacą - pisze dalej Gruszka.

Rzecznik Play przywołuje szybkie obniżki cen połączeń do Cyfrowego Polsatu, które były możliwe dlatego, że przychody z tego typu połączeń były małe.

Ja wiem, że Pani Prezes UOKiK nie czyta ani mojego bloga, ani pewnie TELEPOLIS.PL, ale może warto zająć się tym tematem o co apelujemy od kilku lat. Czego jeszcze urzędowi brakuje, aby skutecznie zająć się tą osobliwą antypromocją? Pani Prezes, to nie jest fair w stosunku do konsumenta. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby za połączenia do Play klienci płacili więcej. Teraz po zakończeniu asymetrii, nie ma już żadnego uzasadnienia - pisze Gruszka dodając, że P4 zamierza podjąć kroki prawne, aby zapobiec tej niesprawiedliwej sytuacji.

Wpis kończy się hasłem STOP dojeniu klientów!.

Źródło tekstu: blogplay.pl, wł     

Dodaj do:

Tagi: marcin gruszka | orange | play

w sumie: 132
  • 0

    135.  2013-02-13 13:39:46

    Od lat powtarzam... Abonament powinien być w wysokośi adekwatnej do kosztów utrzymania "linii", natomista za usługi płacić powinno się z dołu - za komuny tak było i widać komuś to przeszkadzało bo to co było normalne w tym przypadku okazało się widać komunistycznym wymysłem ;-) Jeśli już ktoś ode mnie z góry ierze pieniądze za OKREŚLONE zasoby, to chciałbym je wykorzystać w cąłości. OK, żeby nie przeginać, bo może się okazać, ze ktoś kto bez głowy kupi abonament przez pół roku by to wykorzystywał (chociaż Plus ma taryfy z takim okresem przechodzenia więc to widać nie problem), niech to będzie umowa na miesiąc czy dwa... ALe zabieranie - bo tak się umówiliśmy? Nie - to operator tu stawia warunki a nie jest to umowa stron... Może tym problemem UOKiK by się zajął?

  • 0

    136.  2013-02-13 13:41:44

    Ze przepisów nie ma na zabronienie takich praktyk? A to zakaz jest podejmowania działań legislacyjnych albo chociaż lobbingu na rzecz konsumentów i OBYWATELI?

  • 0

    137. ~Zbyszek  2013-02-13 13:43:47  host: auto.89-22-37-213.matrix-net.pl

    @134: to o czym mówisz jest oczywiście prawdą, nieprzechodzenie minut było zlikwidowane przez Playa w czasie gdy ich oferta miała wielką przewagę, teraz oferty się wyrównały i Play nie ma przewagi taniości, przy zachowanym balaście, który zazwyczaj był przemilczany przez korzyść ceny, która zniknęła. Oczywiście dalej dla wielu Play jest korzystny, ja po przebojach z ich BOKiem i jakości usług, mocno się zastanowię, czy podpisze z nimi umowę. Co do mniej korzystnych ofert, przykładowo, abonament nolimit, ok2GB danych w Play mam za 119zł, w Orange 129zł, ale w Orange interesujące mnie telefony są tańsze, plus dostaje w cenie Deezera (WiMP w Play jest dodatkowo płatny 19zł/mc) który nie ogranicza pakietu, w takim przypadku oferta Orange jest znacznie lepsza, oczywiście są przypadki (większość z nich), gdzie to Play ma przewagę, ale nie jest ona już tak znacząca, szczególnie przy bardzo drogich telefonach w Play.

  • 0

    138. ~Jacek  2013-02-13 13:43:51  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

    @132 Zaczne od poczatku.Tak probuje usprawiedliwiac operatorow i wiem ze odbiorce nie interesuje kto jakie koszta ponosi itd.Dla klienta liczy sie cena tylko ze nie zdaja sobie czasami sprawy ze ta cena wiaze sie tez z jakoscia oferowanych uslug co nie oszukujmy sie przy niskiej cenie zazwyczaj oznacza niska jakosc.Prosty przyklad.Dacia Logan jest takim samym samochodem jak Mercedes S klasy tylko ze jakosc uzytych materialow itd maja ogromne znaczenie nie tylko do komfortu ale tez prowadzenia itd.Czemu o tym mowie.Mowie o tym dlatego ze gadanie ze Play ma niskie stawki(akurat w moim przypadku Play oferowalo najgorsza oferte ale tu nie o to chodzi) bierze sie z tego ze ludzie nie zdaja sobie sprawy z czego ta cena sie bierze.Komentowanie w stylu ze Orange.T-Mobile itd powinni obnizyc cene to po prostu brak znajomosci sytuacji.Naprawde prosze mi wierzyc ze gdyby mogli to by obnizyli zeby nie tracic klientow na rynku.Poza tym tacy ludzie nie zdaja sobie sprawy tez z tego ze W3 to tez uslugi dodane jak obsluga klientow korporacyjnych itd itd.To wszystko kosztuje i nie oszukujmy sie Play nie jest w stanie wszystkiego zaoferowac(przynajmniej na dzien dzisiejszy).Tak naprawde zeby byc sprawiedliwym to realne porownanie kosztow uslug mogloby nastapic dopiero wtedy kiedy cala infrastruktura i wachlarz uslusg oferowanych przez wszystkich 4 najwiekszych operatorow bylby na na tym samym poziomie albo chociaz zblizonym co jest raczej rzecze malo realna.Jesli Play tak naprawe uniezalezni sie od pozostalej 3 to wtedy mozemy wrocic do rozmowy(chociaz i tak to nie bedzie oddawac calej rzeczywistosci) i zobaczymy jakie wtedy beda mieli stawki.Czemu jeszcze wspomnialem o tych komentarzach.A no dlatego ze sorry ale na takie strony jak telepolis nie wchodza ludzie ktorzy nie maja chociaz podstawowego pojecia o rynku uslug telekomunikacyjnych i pisanie bzdurnych komentarzy swiadczy albo o ich nie wiedzy albo zwykle ignorancji.

  • 0

    139. ~Jacek  2013-02-13 13:57:37  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

    @132 Tak dla zwyklego Kowalskiego wiedza skad sie biora ceny nie ma najmniejszego znaczenia ale tez zwykly Kowalski nie zaglada na tego typu strony bo i po co mialby to robic? Teraz odniose sie na temat twojego wykorzystania telefonu czy tez innych osob.Nie tak dawno czytalem raport ze w polsce(podejrzewam ze na swiecie nie jest w cale duzo lepiej co nawet potwierdzaja opinie innych uzytkownikow) tylko okolo 40-45% uzytkownikow telefonow komorkowych to uzytkownicy ogolnie pojetych "smartfonow" z czego tych 40-45% tylko okolo 30% ma aktywowany jakis plan jesli chodzi o transmisje danych i korzysta z niego.Widocznie ty nalezysz do tych 30% z tych 45%.Reszta uwierz mi ze korzysta tylko z funkcji telefonu i smsow a od wielkiego dzwonu zrobi fotke.Zreszta jak bedziesz kiedys w jakims centrum handlowym czy tez hipermarkecie to spojrz na ludzi i zobacz ile osob uzywa zwyklych komorek.Zaloze sie ze wiecej niz bardziej nowoczesnych telefonow(pomijam juz kwestie ceny i tego kogo stac na nowe telefony).Tendencja sie ta troche powoli zmienia(za sprawa mlodych ludzi) bo i swiat sie zmienia i wymusza troche na ludziach zmiany.Do czego jeszcze mozna uzywac telefonu.Np do pelnej synchronizacji nie tylko kont pocztowych ale i zawartosci komputera,do mobilnej pracy,do obslugi klientow korporacyjnych czy nawet zwyklych klientow.Nawet korporacje taxi powoli przerzucaja sie na uslugi mobilne itd.Programisci uzywaja jak testery aplikacji itd.Przykladow mozna mnozyc bo i mozliwosci staja sie coraz wieksze wraz z pojawieniem sie nowych uslug.

  • 1

    140.  2013-02-13 14:06:48

    W sprawie smatrfonów to prawda... Niewielu kudzi potrafi wykorzystać taki sprzęt a jeszcze mniej to robi ;-) Większość tylko pokazuje i opowiada co to da się za jego pomocą zrobić... Problem w tym, ze to zwykle bardzo płytka wiedza, której nie wykorzysta taki użytkownik bo coś więcej trzeba wiedzieć, zęby umiejętnie wykorzystać sprzęt. No i oczywiście wiedza która w podobnum jemu towarzystwie pozwoli "zabłysnąć" jedynie, bo tak naprawdę to co mówi nie jest mu potrzebne ;-)

  • 0

    141. ~Jacek  2013-02-13 14:51:29  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

    @140 i tak juz jest lepiej(co nie znaczy ze jest dobrze) jesli chodzi o obsluge tych urzadzen bo jeszcze nie tak dawno na wszelkiego typu forach poswieconych takim urzadzeniom nagminne bylo pytanie jak ustawic mp3 jako dzwonek i zazwyczaj obecnosc takiego osobnika na tym sie konczyla.Fakt ze nie kazdemu taka wiedza do zycia na chwile obecna jest potrzebna ale jak sie patrzy na trend w swiecie mobilnych technologii to ludzie beda musieli zmienic troche swoje podejscie(platnosci mobilne to tylko zwiastun tego co szykuje nam przyszlosc).

  • 0

    142. ~cin&cin  2013-02-13 16:10:08  host: ip-94-42-247-123.multimo.pl

    ciekawe kiedy podejmą kroki prawne, aby dać jakościowo normalne produkty, a nie pseudo net, pseudo bok. hehe...

  • 0

    143. ~  2013-02-13 18:18:27  host: host-89-230-65-252.rzeszow.mm.pl

    Jacek trzeba było jeszcze coś dopisać:))

  • 0

    144. ~Jacek  2013-02-13 18:43:01  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

    @143 to zarzut czy element poparci bo nie wiem jak to odbierac?

  • 0

    145. ~khm  2013-02-14 09:28:46  host: user-5-173-121-254.play-internet.pl

    wlo @135 - no, a o prepaidzie słyszał? wszystko czego żądasz znajdziesz właśnie tam. Płacisz z góry, ale wykorzystujesz do końca.

  • 0

    146.  2013-02-14 09:40:55

    145 - owszem... używam nawet. Jednak nie mam z problemem wykorzystywania moich pieniędzy w całości, bo ciągle korzystam ze starych abonamentów gdzie pół roku przechodzą pakiety niewykorzystane ;-) Tu nie chodzi o mnie a o zasady. Ponieważ je mam, mam ciągle te stare abonamenty. Mimo, ze nieco droższa minuta jest, nie wychodzi wcale drożej a taniej w stosunku do nowych ofert z tanimi minutami. Pomijam tu - bo nie wiem czy wspomniałem wcześniej - zryczałtowaną opłatę z góry za nielimitowane połączenia. Bo to też jest wg mnie przynajmniej, nie wiem jak inni to widzą, uczciwa oferta.

  • 0

    147. ~xxx  2013-02-19 18:22:43  host: ip-78-30-88-79.free.aero2.net.pl

    czyli gdy byla asymetria i zarabial play bylo ok ale gdy zniknela i play nie zarabia a wszystko bierze oranzada lub era to juz jest be ?? tak to wyglada ???

  • 0

    148. ~plusowiec  2013-02-20 20:38:40  host: 037008251001.olsztyn.vectranet.pl

    Mi to lotto, mieszczę się w darmówkach, a z nich nawet ładuję konto mojej dziewczynie, która ma Fresha (minuta wychodzących gratis za 2 minuty odebrane). A Play powinno wprowadzić krótką zapowiedź dla dzwoniących z innych sieci "Piiip. Uwaga, tu sieć Play - do nas płacisz drożej, bo Twój operator Cię doi. Pozdrawiamy. Piiip."

  • 0

    149. ~plusowiec  2013-02-20 20:41:04  host: 037008251001.olsztyn.vectranet.pl

    Znaczy, w "darmówkach" za które płacę w abonamencie.

  • 0

    150. ~pomarańczowy klient  2013-02-25 21:37:14  host: 89-68-59-13.dynamic.chello.pl

    Czy coś już bliżej wiadomo na temat zniesienia wyższej opłaty za minutę do Play ???

  • 0

    151. ~  2013-02-25 21:49:36  host: v15-09.opera-mini.net

    150 - w Orange bez zmian :-D

  • 0

    152. ~  2013-02-25 22:01:19  host: v31-09.opera-mini.net

    narazie możesz wejść na playnieafryka.pl i poprzeć sprawę

  • 0

    153. ~  2013-02-25 22:02:50  host: v31-09.opera-mini.net

    możesz przenieść się do Plusa

  • 0

    154. ~fundman  2013-02-27 10:04:59  host: user-188-33-99-141.play-internet.pl

    trzeba być niespełna rozumu by płacić 2000PLN [średni abonament] za 2 lata rozmów do tych wszystkich sieci... 2000!!!! przecież na zachodzie ceny tych usług są wielokrotnie mniejsze!!! TYLKO KARTA TYLKO KARTA....PROMOCJE... NIECH SIĘ WYPCHAJĄ.

Dodaj swoją opinię