Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gruszka o 4G

Gruszka o 4G

WitekT 26 Stycznia 2011 11:30

0 0

Owszem, nasi konkurenci wdrażają szybszą technologię - jak na przykład HSPA+ Dual Carrier. Dlaczego jej nie nazywają 4G? Tego nie wiem. Widocznie taka decyzja nie zapadła jeszcze w Paryżu - pisze na swoim blogu Marcin Gruszka, rzecznik P4.

Gruszka na blogu przytacza założenia projektu zmian w Prawie Telekomunikacyjnym, który wprowadza minimalną gwarantowaną prędkość transferu danych w ramach świadczonej usługi dostępu do Internetu, która nie może być niższa niż 90% prędkości oferowanej lub prezentowanej w materiałach informacyjnych lub promocyjnych.

Określenie minimalnej gwarantowanej prędkości transferu danych w ramach świadczonej usługi dostępu do sieci Internet ma na celu także wyeliminowanie problemu zawyżania prędkości transferu danych w ofertach promocyjnych kierowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych do potencjalnych abonentów. Prawie wszyscy dostawcy usługi dostępu do Internetu zabezpieczają się bowiem w umowach z klientami wskazując, że oferowane prędkości są prędkościami maksymalnymi, a które w zasadzie nigdy nie wystąpią w praktyce - pisze Gruszka cytując powyższe założenia.




Gruszka odniósł się też do wpisu rzecznika Grupy TP, Wojciecha Jabczyńskiego, na swoim blogu, gdzie krytycznie odniósł się on do używania znaku 4G przez P4. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Wojtku, proszę trzymajmy się starej dobrej zasady, że nie komentujemy ofert konkurencji. Ja chętnie napisałbym coś o Ofercie Dopasowanej i jej rewolucyjnym charakterze, ale tego nie zrobię ;-) A co do tropików pod Berlinem to też słyszałem o nich legendy. Może w maju wyrwiesz się ze mną z twierdzy na Twardej i przejdziemy się sprawdzić jak tam jest? Wszystkie koszty biorę na siebie, ale mam jeden warunek. Po drodze będziemy sprawdzać zasięg szybkiego mobilnego netu. Ja nasze 4G - Ty Wasze HSPA+DC ;-) PEACE! - kończy swój wpis rzecznik P4.

O ostatnim ruchu P4 pisaliśmy też w felietonie pt. UMTS900 P4 - kto straci, a kto zyska?.

Źródło tekstu: blogplay.pl     

Dodaj do:
w sumie: 54
  • 0

    39.  2011-01-26 14:51:28

    ja na miejscu WJ poszedlbym na taki uklad, ale dzisiaj, a nie dopiero za 3 miesiace kiedy play planuje pokryc wiekszy kawalek kraju. orange hspa+ ma juz dzisiaj, a nie za 3 miesiace ;) 2x laptop + modem i w trase Warszawa-Berlin-Warszawa. ktory sciagnie wiecej danych wygra. moze nie bedzie to jakis superdokladny test, ale ciekawostka warta odnotowania.

  • 0

    40.  2011-01-26 15:00:12

    Chyba zdajecie sobie sprawę że modemy do CDMA ze swoimi gabarytami nie należą do wagi lekkiej (modem, antenka, ładowarka, zasilacz).

  • 0

    41.  2011-01-26 15:02:24

    @thonka - odnośnie 20, skąd masz informacje że płacą Plusowi ryczałtem? Z własnego doświadczenia (i wielu ludzi z forów) z "wbiciem" się z Play pod nadajniki Plusa które często nie jest możliwe "karta SIM nie zezwala na logowanie w tej sieci" jestem w stanie upierać się że to nie jest żaden ryczałt. Gruszka strzelił gafę, teraz dodatkowo "śmiesznymi" tłumaczeniami pogrąża się jeszcze bardziej.

  • 0

    42.  2011-01-26 15:19:27

    trochę mnie bawicie - zdecydujcie się o czym piszecie. Czy o mobilnym internecie na laptopach ,netbookach itp czy o necie w telefonie. Bo widzę , że dobieracie sobie , to dowolnie tj elastycznie , by mieć jakiś tam argument. Otóż przy korzystaniu z laptopa modem cdma nie jest żadną przeszkodą . Natomiast zapominacie , że w telu w orange jest edge , które w zasadzie umożliwia spokojne surfowanie po telu . Druga sprawa - zapominacie , że to ma być hspa+ , pytam- macie w telach hspa+? macie takie modemy? upsss trzeba kupić? To kupujcie... dodatkowy koszt by mieć aż 1-2 Mb/s

  • 0

    43.  2011-01-26 15:30:26

    Pan Gruszka zarzuca Orange, że nie chcą mówić o 4G, ale Orange nie mówi bo to zwyczajnie nie jest 4G. Informują o przepustowości do 42Mbps, planach rozwoju tej technologii w całym kraju. Nazywanie HSPA+DC 4G byłoby oszustwem, więc dziwię się fioletowej sieci, a konkretnie ich polityce marketingowej.

  • 0

    44.  2011-01-26 15:33:42

    Gruszka ma za złe ,że nie inne sieci nie chciały się ośmieszyć jak oni :D

  • 0

    45. ~abra  2011-01-26 15:34:33  host: abbr94.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @44 kłopot w tym, że Gruszka stoi na przegranej pozycji, bo HSPA to nie jest 4G, gdyby tak było to Era też mogłaby się chwalić 4G w 60% kraju chyba, więc Play niestety nie zdoła przekonać wszystkich, że Play będzie miał sieć 4G.

  • 0

    46. ~  2011-01-26 15:43:31  host: mail.teleksiegarnia.com

    Play wychodzi z założenia, że im więcej G to są bardziej Genialni dlatego mamy teraz już 4G w Play, a za jakiś czas doczekamy się LTE tzn wg. sieci Play pewnie 5G, kurcze ale ten rozwój technologiczny w naszym kraju przybiera rozpędu... :D

  • 0

    47.  2011-01-26 15:48:17

    Jeżeli bierzemy pod uwagę sam internet mobilny jako usługa do komputera no niestety CDMA+3G na chwilę obecną nie ma konkurencji. Zasięg od dawna jest na terenie ok. 80% Polski. I Gruszka ze swoim magicznym "4G" nic na to nie poradzi. Trzeba jeszcze dodać fakt że ograniczenie 1Mb/s przy sieci "4G" to śmiech na sali.

  • 0

    48.  2011-01-26 16:23:23

    Te ostatnie zdania, to jakby wyzwanie do walki, kto jaki ma net :D Nie sądziłem, że aż tak ostro będą sobie odpowiadać przecież kumple z branży, a swego czasu nawet kumple z pracy w końcu rzecznik Play pracował w Orange. Czekam na jakieś testy i wielką wyprawę do Berlina ;)

  • 0

    49.  2011-01-26 16:25:25

    Pokrycie zasięgiem na UMTS900 to żaden problem, praktycznie tylko zmieniają konfigurację w swoich dotychczasowych stacjach GSM900. Spokojnie do kwietnia się wyrobią.

  • 0

    50.  2011-01-26 16:34:12

    @41 juz nie pamietam dokladnie gdzie to wyczytalem. zapamietalem tylko sam przekaz. zapytam tak: co ma sposob placenia przez play za roaming do tego czy mozna sie zalogowac do sieci plusa czy tez nie? nawet gdyby placili za okreslona ilosc przegadanych przez playowcow minut to dostawaliby rachunki z dolu za juz wykorzystane, a nie prognozowane zuzycie, wiec plusowi powinno tym bardziej zalezec na zwiekszeniu ilosci rozmow z play w jego sieci, bo by wiecej zarabial... problemy byly od samego poczatku roamingu i choc w play sie tego wypieraja, to innego wytlumaczenia nie ma jak albo priorytet plusa nad play, albo sztuczne uniemozliwianie przez play logowania do plusa... ani jednego, ani drugiego nikt nie udowodnil, a oficjalnie zadna z sieci sie do tego nie przyzna.

  • 0

    51. ~  2011-01-26 16:34:37  host: dci54.neoplus.adsl.tpnet.pl

    49. Tylko pewnie rozmowy ucierpią. Zle myślę?

  • 0

    52.  2011-01-26 16:48:39

    51. UMTS900 działa na mało zaludnionych terenach gdzie ruch sieciowy jest mały, nie ma specjalne prawa zapchać sieci, wszystko zostało szczegółowo zaplanowane na podstawie już realizowanych połączeń, ilość kanałów jest dostosowywana do panujących warunków. W dużych miastach nadaj GSM900 ma full kanały, ruch Play online jest przełączony tylko na 2100.

  • 0

    53. ~  2011-01-26 19:55:16  host: p08-10.opera-mini.net

    Play viagrą co prawda nie handluje ale obiecuje że na szybko każdy klient znajdzie u nich ten niepowtarzalny punkt G i to 4G !

  • 0

    54.  2011-01-26 20:51:12

    Slogan dla sieci PLAY: 4G^P4. W sumie już wszystko zostało powiedziane w tym temacie, szkoda sobie język strzępić. Jaja jak balony- nie pierwszy i nie ostatni raz w wykonaniu tej sieci :D

  • 0

    55.  2011-01-26 20:52:24

    @50 - Wyjedziesz z zasięgu Play i w miejscu w którym Plus ma pełen zasięg możesz godzinami czekać i ciągle brak sieci, nawet ręczne wymuszanie Plusa w ustawieniach sieci jest odrzucane komunikatem "karta SIM nie zezwala na logowanie w tej sieci" więc ewidentnie to wskazuje że Play nie lubi logować swoich kart do nadajników Plusa gdyż rozliczani są za minuty a nie ryczałtem, jeśli się mylę co na celu miałoby blokowanie logowania się do Plusa?

  • 0

    56.  2011-01-26 20:55:20

    To musi być 4G - w końcu operator to P4 ;)

  • 0

    57. ~AndyG  2011-01-26 22:08:02  host: host-89-231-110-235.warszawa.mm.pl

    Mysle, ze zdjecie na headerze Blogplay.pl jest bardzo wymowne... Gruszka z Dziewczynami umieszczajac to zdjecie kilka dni temu chyba juz czuli co sie "swieci" z tym 4G... ;-)

  • 0

    58.  2011-01-27 16:12:38

    Wszystko przez zmianę nazewnictwa, dziś każdy dzięki temu ma 4G, zarówno Orange z 42Mbsp w HSPA+ jak i Play, ale tez i Era z Plusem w podstawowych prędkościach.

Dodaj swoją opinię