Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Grupa TP zapewni Internet gminnym bibliotekom

Grupa TP zapewni Internet gminnym bibliotekom

sirmark 6 Sierpnia 2009 14:58

0 0

Grupa TP wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MSWiA oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podpisały porozumienie w sprawie utworzenia programu internetyzacji polskich bibliotek publicznych. Jego celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne. W ramach projektu Grupa TP zapewni bibliotekom szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Biblioteki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, są ważnym elementem życia społecznego i oświatowego. Aby mogły tę rolę pełnić w sposób nowoczesny, konieczny jest dostęp do środków komunikacji na miarę XXI wieku. Chcemy, aby dzięki udostępnianym przez nas technologiom, Internet stał się zwykłym narzędziem pracy wszystkich polskich bibliotek. Także tych, które z przyczyn technicznych pozbawione były dotychczas takiej możliwości. - wyjaśnił Maciej Witucki, prezes TP.
Ze wstępnych analiz wynika, że  blisko 40% spośród 8500 polskich bibliotek nie ma dostępu do Internetu. Problem ten  dotyczy  szczególnie placówek położonych z dala od ośrodków miejskich.  Takich bibliotek na wsi i w małych miastach jest 2500.

W ramach porozumienia, Grupa TP jest gotowa rozpocząć podłączanie bibliotek do Internetu od września - tam, gdzie będzie to możliwe, w technologii kablowej, w pozostałych lokalizacjach w systemie bezprzewodowym. Dzięki technologii CDMA Grupa TP może zapewnić dostęp do Internetu nawet w najbardziej odległych bibliotekach i ich filiach. Do końca bieżącego roku zasięg radiowego Internetu ma objąć 98% powierzchni kraju. Porozumienie zostało zawarte na 3 lata.

Źródło tekstu: TP, wł     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 0

  1.  2009-08-06 15:25:39

  było ze sto razy o tym, a ci ciągle te biblioteki wiejskie itp. Niedługo e-booki będą wypożyczać;) tylko po co skoro można sobie je ściągnąć z sieci. Wiadomość marginalna i czysto propagandowa w stylu TP.

 • 0

  2. ~Chrome_TP  2009-08-06 15:33:02  host: 212.160.172.70

  Może i jakoś z punktu widzenia rynku jest to news średnio ważny ale sama sprawa już marginalną nie jest - tu chodzi o mnóstwo placówek gdzie w końcu będzie coś w miarę przywoitego jeżeli chodzi o net a gdzie dotychczas była posucha pod tym względem ;] - poza tym ta akcja nie ma na celu zmiany sytacji na całym rynku a jakoś o podobnych aktach "filantropii" po stronie OA słyszy się baaardzo nie często ;]

 • 0

  3. ~Chrome_TP  2009-08-06 15:34:41  host: 212.160.172.70

  ps na innym portalu widziałem całkiem świeżego newsa z wypowiedzą prezia Netii że on nie wierzy w sukces rozmów n/t karty itd może warto sprawę oblukać i dać newsa i tutaj ?

 • 0

  4.  2009-08-06 15:37:39

  jak to jest filantropia, to po kiego zawierać muszą jakiś porozumienia z Ministerstwem? Wszak nie jest zabronione prawnie zaoferowanie takich usług ot tak po prostu. Niech TP sama sobie utworzy taki program i nie zawraca głowy. Wtedy będzie to miało jaką wartość, a tak ma tylko wartość PR-ową

 • 0

  5. ~Chrome_TP  2009-08-06 16:28:03  host: 212.160.172.70

  Owszem ma wartość i to głównie PR-ową bo jak widać TP była w stanie takie porozumienie zawrzeć i to na terenie całego kraju a innym jakoś nawet do tego nie śpieszno ;] i jest to czysty/pozytywny PR dla swojej firmy bez coraz częściej uprawianego przez konkurencję PR-u czarnego tak aby siebie windować kosztem kosztem innych firm - i przynajmniej osobiście bardziej wolę takie czyste zagrania PR-owe niż alternatywę :P - a to że przy okazji zrobi się coś konstruktywnego to tylko tym lepiej - ale jak widać malkontenci znajdą się wszędzie :> a co do zawierania porozumień to widać nie masz pojęcia jak się załatwia tak duże spawy - tego nie da się załatwić nic na gębę na taką skalę - musi to być bardziej usankcjonowane - to nie jest kupienie i oddanie kilku książek które można kupić na bazarze i przywieść na miejsce w pudełku - tylko rozbudowa infry do tych placówek i musi być umowa na to spisana choćby tylko po to by mieć na papierze zgodę, że pozwoliło się pracować obcym technikom na terenie/rejonie placówki i że robi się to za przywoleniem/błogosławieniem ministerswtwa/rządu pod który większość tych placówek podlega ;]

 • 0

  6. ~  2009-08-06 17:31:09  host: dnx80.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Przecież to jest realizacja ustawowego obowiązku. Biblioteki i cośtam jeszcze to są pomioty uprawnione do usługi powszechnej w bogatszej formie. Więc to tylko i wyłącznie dorabianie PR-owskiej ideologii.

 • 0

  7. ~ttt  2009-08-06 19:17:46  host: dzk198.neoplus.adsl.tpnet.pl

  #6 - mylisz się. To wcale nie jest realizacja ustawowego obowiązku. Tu chodzi o marketing, pozytywny PR. Takie coś mógł przecież mógł zaoferować dowolny operator telekomunikacyjny działający na rynku: Netia, Dialog, GTS-Energis, Polkomtel, Era, Play, ale tylko TP się na zdobyła bo wiedzą, że na tym dużej kasy nie idzie zarobić.

 • 0

  8. ~ukenamuniu  2009-08-06 22:44:31  host: 86-59-n1.aster.pl

  Taki obowiązek wynika z art 81 Pt. Przedsiębiorca wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej ma dodatkowo zapewnić dostęp do Internetu tzw. jednostkom uprawnionym. Rozporządzenie MI ustala ten dostęp na 256kbit/s w dół i 64kbit/s pod górkę. MI za namową UKE ma zmienić przepis dotyczący prędkości na 2Mbit/s (down) i 1Mbit/s (up). Ponieważ wymaga to (1M up) czasu i inwestycji, to być może MI zgodzi się na 1M/256k, czego i tak w CDMA nie uda się uzyskać (zwłaszcza-up). Dodatkowo musi to (CDMA) być pod marką TP bo do świadczenia usługi powszechnej została wyznaczona TP a nie Grupa TP czy Centertel.

 • 0

  9. ~  2009-08-07 00:26:36  host: 86-59-n1.aster.pl

  Przemyślałem sprawę: a może nie koniecznie pod marką TP? Przecież tam, gdzie inni operatorzy świadczą usługę dostępu do Internetu, TP nie ma już takiego obowiązku. W dużych miastach np. 40 % szkół ma dostęp nie z TP. Tam, gdzie szef jednostki uprawnionej podpisze umowę z Centertelem na CDMA (1M/64k?) to TP nie będzie musiała swiadczyć na warunkach zgodnych z nowym rozporządzeniem..

 • 0

  10.  2009-08-07 21:21:17

  Deja vu... Już kiedyś podobna informacja była. PS Tak jak poprzednio - nie napisaliście o tym, że TP ma obowiązek dostarczyć internet bibliotekom. :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet