Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Grupa TP wstrzymuje inwestycje

Grupa TP wstrzymuje inwestycje

LuiN 18 Maja 2009 08:33

0 0

W ubiegłym tygodniu Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej, polecił menedżerom grupy i szefom spółek zależnych wstrzymanie wszystkich prowadzonych projektów inwestycyjnych i nieuruchamianie nowych - pisze Rzeczpospolita.

W pierwszym kwartale przychody grupy TP spadły o prawie 5% a zysk netto o ponad 50%. Grupa TP traci na obu swoich najważniejszych rynkach: telefonii stacjonarnej i komórkowej. Stąd uruchomienie programu oszczędnościowego w obrębie całej grupy TP, obejmującego zarówno optymalizację kosztów operacyjnych, jak i inwestycji.




Obecnie prezes Maciej Witucki zatwierdza osobiście projekty inwestycyjne grupy. Zapadła decyzja o wstrzymaniu projektów jeszcze nierozpoczętych do czasu weryfikacji ich założeń i priorytetów. Po weryfikacji projekty będą podejmowane na nowo, ale na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy.

Źródło tekstu: Rzeczpospolitta     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 0

    28. ~cheap  2009-05-18 11:58:47  host: 212.160.172.70

    wy jesteście dziwni. przecież to jest jazwyklejsza firma, a każda firma nastawiona jest na ZYSK. po co nadajecie tepsie jakąś misję?! dlaczego inwestycji nie wymagacie od innych?

  • 0

    29. ~  2009-05-18 12:11:30  host: apn-77-112-145-199.dynamic.gprs.plus.pl

    #28 . Ty jesteś nawiedzony bo inni coś robią i inwestują a oni co ? Chodzi tu o inwestycje w sieć komórkową

  • 0

    30. ~cool  2009-05-18 12:19:07  host: 76.73.36.62

    Pan Witucki polecił, raczej panu Wituckiem wydano rozkaz z Francji, żeby przygotował firmę do lipcowego dojenia/dymanka/dywinendy. Takie żale robicie, że jakąś firmę likwidują, trzeba było nie głosować na kolesi, którzy na pomocą Kulczyka oddali tp państwowej francuskiej firmie. A teraz popatrzcie kto przejmuje polską energetykę - państwowe ! firmy z niemiec i szwecji. myślicie , ze robią to charytatywnie ? Wydymają was z uśmiechem na ustach i jeszcze za to zapłacicie. Wtedy dopiero poznacie co to znaczy mieć polskie firmy, z polskim kapitałem, które inwestują zyski w Polsce. Już jest pierwsza jaskółka, Toyota likwiduje w Polsce firmę... Jak będziecie głosować tak jak teraz, to się obudzicie z ręką w nocniku.

  • 0

    31. ~  2009-05-18 12:24:19  host: cou222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hmmm... a czy jak prywatyzowano TP to byli na nią chętni jacyś "prywaciarze"? A czym się różni kto prywatyzuje: czy to firma prywatna, czy pańswowa. Obu będzie zaleząło na zarobieniu na inwestycji. Jeśliby TP nie została sprywatyzowaa dekadę temu to dziś mogłaby w zasadzie nie istnieć, bo nie byłoby impulsu do zmian itp. Funkcjonowąłaby z przerostami zatrudnienia, rozdmuchaną administracją, związkami zawodowymi chcącymi tylko jak najwięcej wydrzeć dla siebie. Bo przecież to panstwowe, czyli nasze, czyli niczyje a Państwo zawsze da.

  • 0

    32. ~cool  2009-05-18 12:33:17  host: 76.73.36.62

    @31 Prywatyzacja tp ? Pan raczy żartować. Oddanie kontroli nad firmą państwowemu ! koncernowi z obcego kraju nie jest prywatyzacją. Polecam słownik - prywatne - państwowe. Jak należało prywatyzować ? Za pomocą akcjonariatu rozproszonego i funduszy emerytalnych. Zyski z tych firm pracowałyby na emerytury, teraz fundusze emerytalne mają mnóstwo gowno wartych obligacji, które są niczym innym jak długiem, który musimy wszyscy spłacić z podatków. Jest takie żydowskie powiedzenie - wasze ulice, nasze kamienice. My nawet ulic nie mamy...

  • 0

    33. ~  2009-05-18 14:57:08  host: chello084010157047.chello.pl

    13: Co nie zmienia postaci rzeczy, że to g......, które już jest prze niektórych w Europie wymieniane. U naszych różnica polega jednak na tym, że w Play jest ok. 100% tego g....., w orange jakieś 40% g..... a w polkomtelu ok. 10%.

  • 0

    34. ~Chrome_TP  2009-05-18 15:09:18  host: 212.160.172.70

    Ad 1 " czekać i patrzeć jak klienci uciekają do konkurencyjnych firm" - Grupie TP spadek udziału rynkowego wyjdzie na zdrowie bo zmniejszając udział rynkowy można wyjść poza regulację UKE i co za tym idzie bez masła uniknąć regulacji w postaci podziału - co grupie TP byłoby bardzo na rekę - także to co dla ciebie jest wadą dla nas jest zaletą :] (nie mówiąc o tym że kładzie to nacisk na UKE na podjęcie ostatecznie decyzji dzielić czy nie - bo przez 3 lata odraczają sprawę czekjąc na następny cud nad wisłą ;]) Ad 6 "zamiast tego zainwestować w rozwój. " rozwój kogo ? bo na pewno nie siebie przy obecnej regulacji nie jest to rozwój dla dobra własnej firmy tylko pseudokonkurencji własnym kosztem - alt opy mogą inwestować spokojnie bo na ich nowe sieci w rejonie nie wchodzą inni opowie -czego nie można powiedzieć o nas(wystarczyłby prosty zapis, że na nowych sieciach np przez okres kilku lat nie mogą wchodzić inni opowie i problem ze zmniejszeniem inwestowanie by praktycznie zniknął)(czyli to jest wada regulacji UKE, bo świadomie i z założenia zniechęcają dominującego do inwestowania w sieci które to miały być podstawą budowy konkurencyjności rynku kosztem opa dominującego (wedle polityki UKE) - mówiliśmy już bardzo dawno temu, że tak będzie - i tak też się stało - szkoda, że wtedy to jakoś wasza mentalność konsumencka tego nie dostrzegała, a zmieniło się to raptem dopiero wtedy gdy problem zaczął istnieć nie jako rzekomo wyimaginowany przez TP, ale całkiem realnie dotykający klienta końcowego (tu często pada sarkazm ze strony TP - to proszę zatem skorzystać z usług alternatywnego opa który nie ma u was własnej sieci).

  • 0

    35. ~Chrome_TP  2009-05-18 15:29:08  host: 212.160.172.70

    Właściwie mnie to nie dziwi, bo w ten sposób UKE wymusiło powstanie niszy życiowej do której mogą wniknąć alternatywni - natomiast to, że tego nie robią lub robią nieudolnie lub za wolno to nie jest już winą TP takkże takie pretensje są kierowane pod zły adres :P

  • 0

    36.  2009-05-18 16:05:44

    Nareszcie już prawie, już niedługo, obudzą się z ręką w nocniku oficjalnie.

  • 0

    37.  2009-05-18 16:51:23

    Kwistas, tylko po co? wtedy nie byłoby o kim pisać a Telepolis nie miałby po co istnieć ;)

  • 0

    38. ~xxx  2009-05-18 20:03:53  host: 188.33.94.114

    Gratulacje. Obecnie jest kryzys... a to oznacza ze ejst to najlepszy czas na inwestycje... Jesli firma telekominikacyjna przestaje inwestowac to konkurencja ja zaraz wyprzedzi... a tedy klienci zaczna odchodzic z prostego powodu: konkurencja bedzie miala nowsze i lepsze uslugi. Jedynie pozostana Ci, ktorzy niemaja wyboru. Swoja droga ciekaw jestem czy Orange we Francji tez wstrzyamlo inwestycje ? Czy tylko poza granicami Francji ???

  • 0

    39.  2009-05-18 20:41:45

    LUiN: nowela -> nowelizacja. PS. Kiedy to w końcu wchodzi? Lechu już dostał na biurko?

  • 0

    40. ~n  2009-05-18 23:23:26  host: public-gprs18537.centertel.pl

    38. Chłopie, jest taki fajny zwyczaj, że wypada poczytać co pisano wcześniej. Twój post wobec postu 34 wygląda dziwnie. Zadziwił mnie, ale ma w sobie sporo przewrotnej racji. Napisz dlaczego, pomyśl trochę.

  • 0

    41.  2009-05-19 14:44:10

    no!!!! super nareszcie skończą się fikcyjne projekty z których finansowana Jeden Bóg wie kogo. Ale to zawsze była domena Centertela... ciekawe co teraz zrobią??? Pewnie zaczną zwalniać w TP. A może pan Witucki przyjrzy się też wynagrodzeniom panów menadżerów w IT???

  • 0

    42. ~dżejdżej  2009-05-19 15:08:45  host: ptkbm.centertel.pl

    A może przyjrzeć się ilości dyrektorów w TP? Nie rozumiem zupełnie faktu iz jeden dyrektor ma garstkę dyrektorów jako podwładnych, a Ci - kolejnych.. No i oczywiście pensje jak na Dyrektora przystało.. :(

  • 0

    43. ~Chrome_TP  2009-05-19 15:25:57  host: 212.160.172.70

    Ad 38 grupie TP byłoby bardzo na rękę gdyby któryś z alternatywnych zyskał większy udział rynkowy niż poszczególnych firm wchodzących w skład grupy TP - wtedy UKE musiałoby się dobrać im do tyłka aka narzucenie obowiązków regulacyjnych w postaci BSA,WLR,LLU - gdyby tego nie zrobili grupa TP doniosłaby bezproblemowo że regulator jest stronniczy i notabene miałaby wtedy prawo żądać ingerencji UE - Niemniej na pewno nie prędko do tego dojdzie, bo alt opowie o tym doskonale wiedzą, że wtedy skończyłyby się złote czasy jakie mają teraz(i też mniej by inwestowali skoro inni mogliby też śmiać po ich własnych łączach) i jeśli się rozwijają to na tyle rozważnie aby przypadkiem się za bardzo nie wychylić - ale patrząc z punktu widzenia klienta byłoby to mu na rękę bo miałby większy wybór który to op ma mu świadczyć usługi - ba że nie wspomnę że skończyłaby się pseudokonkurencja a zaczęła ta prawdziwa - której to alternatywni tak naprawdę się boją bo póki co wykroili sobie stabilny kawałek torcika i obecnie istniejąca sytuacja jest im znacznie na rękę, a jakiekolwiek zmiany w tej kwestii, które mogłby zaburzyć im obecny uład nie bardzo ;>

  • 0

    44. ~ukenamuniu  2009-05-19 20:10:39  host: 86-59-n1.aster.pl

    Pani Prezes w wywiadzie prasowym stwierdziła, że w projekcie ustawy o wspieraniu usług i sieci szerokopasmowych w telekomunikacji zapisano, że zwolnione spod regulacji będą łącza światłowodowe powyżej 30Mbit/s. Jednak już w dniu wywiadu art 18 został zmieniony i w http://www.mi.gov.pl/files/0/1791108/Projektzdnia5maja2009ruzasa dnieniestrona.pdf czytamy, że przewiduje się możliwość zwolnienia przez Prezesa UKE na uzasadniony (?!)wniosek TP na liniach światłowodowych na czas nie dłuższy niż 15 lat z obowiązków zapewnienia innym przedś. telekom. możliwości świadczenia usług na warunkach nie gorszych, itd... Zwolnienie ma następowować w drodze decyzji i dotyczyć linii światłowodowych doprowadzonych do zakończenia sieci o określonej W TEJ decyzji przepływności, których budowaq rozpoczęła się po 31 marca 2009r. Oczywiście są warunki: jeżeli nie spowoduje to pogorszenia warunków równoprawnej i skutecznej konkurencji oraz zapewnienia użytkownikom maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności, ceny i jakości usług.. Pomysłowy Dobromir? Jak już Prezes UKE ma zatwierdzać audyt kosztowy, to nie zatwierdza, jak ma wydać decyzję w sprawie dopłaty do kosztów netto, to nie wydaje. Jak ma zwolnić spod regulacji dostęp światłowodowy..

  • 0

    45.  2009-05-20 14:25:43

    Może TP przyjrzy się jaki i dlaczego wydaje pieniądze i tak naprawdę kto ma z tego tytułu odpowiedzialność a i może korzyści.

  • 0

    46. ~Chrome_TP  2009-05-20 14:35:01  host: 212.160.172.70

    ad 45 To już robi bardzo skrupulatnie od kilku lat (a konkretniej od sprywatyzowania).

  • 0

    47. ~dżejdżej  2009-05-20 17:37:57  host: public-gprs132911.centertel.pl

    Nie raz miałem okazję balować w klubie za pieniążki TP. Znajomy kolegi ma karcioszkę służbową, i nawet nie chciał słyszeć o mojej partycypacji w kosztach. A alkohol lał się strumieniami. Klubowe ceny - wiadomo jakie. Radzę przyjrzeć się tego typu wydatkom!

Dodaj swoją opinię