Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Grupa TP niezainteresowana "darmowym Internetem"

Grupa TP niezainteresowana "darmowym Internetem"

WitekT 28 Sierpnia 2009 10:16

0 0

Do dziś można składać oferty w przetargu ogłoszonym przez UKE na pasmo o częstotliwości 2,6 GHz przeznaczone dla mobilnej sieci szerokopasmowej, a w części na słynny, darmowy dostęp do Internetu. Grupa TP nie weźmie w nim udziału.

Szerzej o przetargu na darmowy Internet pisaliśmy w tej wiadomości.

Pomysł od początku był nowatorsko-kontrowersyjny, bo w życiu, a zwłaszcza w biznesie nic i nigdy nie ma za darmo. Cenna częstotliwość jednak kusiła, dlatego przymierzyliśmy się do tego pomysłu - napisał na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.




Jak pisze Jabczyński, pierwszym problemem okazała się technologia TDD (ang. Time Division Duplex - dupleksowy podział czasowy), którą trzeba zastosować, aby pasmo "podzielić" zgodnie z wytycznymi UKE, a bardziej pożądana FDD (ang. Frequency Division Duplexing - dupleksowy podział częstotliwości) nie wchodzi w grę.

Jak dołożyliśmy do tego inne warunki przetargu m.in. pokrycie i harmonogram, to biznes w żaden sposób nie chciał się dopiąć, dlatego PTK Centertel ostatecznie do przetargu nie przystąpi. Wątpię też, aby inni znaczący operatorzy zdecydowali się na udział w tym przedsięwzięciu. Za duże ryzyko - kończy swój wpis rzecznik Grupy TP.

Źródło tekstu: blog.tp.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12. ~  2009-08-28 12:38:16  host: v03-10.opera-mini.net

    Witek, czy czasem nie powinno być 2,6 GHz zamiast 2,6 MHz? Częstotliwość 2,6MHz charakteryzuje się długością fali około 120 metrów. O przepustowości na tych częstotliwościach nie wspomnę. Chyba, ze się mylę. :-)

  • 0

    13. ~wans  2009-08-28 12:39:22  host: har186.internetdsl.tpnet.pl

    jak dla mnie jest błąd bo chyba nie będzie przetrgu na częstotliwości 2,6 Mhz tylko trochę więcej ;)

  • 0

    14. ~hehe  2009-08-28 12:41:39  host: fw-dsk-193-0-79-123.net.icm.edu.pl

    a gdzie ta misja tpsa ?? jako publicznego i panstwowego operatora ??

  • 0

    15.  2009-08-28 12:44:47

    MHz poprawione na GHz - dzięki! :-)

  • 0

    16. ~MZ  2009-08-28 13:03:15  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 @hehe - chyba Ci się pomyliło TP z TVP :)

  • 0

    17. ~aserty  2009-08-28 13:45:39  host: 188.33.58.51

    nic dziwnego... przeciez nie uda im sie tak okradac klientow jak na telefonach wiec biznes sie oplaci dla tego co to zrobi z glowa i pomyslem a za sam fakt mozliwosci podpiecia nikt nie bedzie placil...a w tp sie placi za takie rzeczy...

  • 0

    18. ~jacob  2009-08-28 13:52:15  host: doq195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nic na tym świecie nie ma za darmo. To chyba tylko w Polsce jest takie podejście, że ludzie czekają aż ktoś im coś przyjdzie i da. Ja się tp wcale nie dziwie...

  • 0

    19. ~  2009-08-28 13:55:57  host: v03-04.opera-mini.net

    Trochę inny temat- czy Heyah korzysta z zasięgu 3G Ery ? Jestem w Warszawie i nie widzę znaczka 3G... Co jest ? Czapkas

  • 0

    20. ~T~ Mobile  2009-08-28 14:00:34  host: proxy2a.interkam.pl

    Czapkas może twój telefon nie obsługuje 3G lub jakiegoś pecha. Tak Heyah powinna korzystać z zasięgu 3G Ery. Pozdrawiam ~T~ Mobile.

  • 0

    21.  2009-08-28 14:04:46

    Ad 14. TPsa to nie jest państwowa firma.

  • 0

    22. ~misio  2009-08-28 14:45:32  host: inet20908na-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    WitekT mamy tu chińskie IP do zablokowania

  • 0

    23. ~Gormar  2009-08-28 15:30:59  host: gaja.tpnet.pl

    @21. A po co? Pewnie coś złapałaś ;).

  • 0

    24. ~JA  2009-08-28 16:16:28  host: 212.160.172.70

    "Do dziś można składać oferty w przetargu ogłoszonym przez UKE na pasmo o częstotliwości 2,6 MHz przeznaczone dla mobilnej sieci szerokopasmowej. Zwycięzca będzie musiał jego część przeznaczyć na bezpłatny dostęp do Internetu. Pomysł od początku był nowatorsko-kontrowersyjny, bo w życiu, a zwłaszcza w biznesie nic i nigdy nie ma za darmo. Cenna częstotliwość jednak kusiła, dlatego przymierzyliśmy się do tego pomysłu. Pierwszą dużą rafą okazała się technologia TDD (Time Division Duplex - dupleksowy podział czasowy), którą trzeba zastosować, aby pasmo „podzielić” zgodnie z wytycznymi UKE. Niestety, jak mnie poinformowali spece od techniki, z tą techologią niewiele da się zrobić, a zdecydowanie lepsza FDD (Frequency Division Duplexing - dupleksowy podział częstotliwości) nie wchodzi w grę. Jak dołożyliśmy do tego inne warunki przetargu m.in. pokrycie i harmonogram, to biznes w żaden sposób nie chciał się dopiąć, dlatego PTK Centertel ostatecznie do przetargu nie przystąpi. Wątpię też, aby inni znaczący operatorzy zdecydowali się na udział w tym przedsięwzięciu. Za duże ryzyko." - napisał na swoim blogu rzecznik TP Wojciech Jabczyński.

  • 0

    25. ~n  2009-08-28 17:54:19  host: public-gprs22530.centertel.pl

    Witku, może telepolis potrzebuje moderatora? Sam pisałbym się społecznie :) Może być jakiś okres próbny :)

  • 0

    26. ~  2009-08-28 18:34:00  host: adml137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    firma ktora wygra przetarg rozwali caly mega dochodowy biznes tp/orange, wiec to niedziwne ze sama tp/orange nie chce sie pozbywac mocno zawyzonych dochodow wiec proboja wcisnac scieme ze to sie nie oplaca... im na pewno nie, ale za to innej firmie juz tak.

  • 0

    27.  2009-08-28 19:43:33

    #22. no pojawil sie jakis osobnik z duzymi problemami.. #25. jakos przewaznie sobie radzimy.

  • 0

    28. ~Franziska Bronstein  2009-08-28 20:56:08  host: wapgw4.wapgw.era.pl

    Coraz więcej klientów nie jest zainteresowanych grupą. Może się wkrótce okazać, że słowo "grupa" jest trochę na wyrost w odniesieniu do TP.

  • 0

    29. ~ukenamuniu  2009-08-28 21:23:42  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~Franziska Bronstein: a "kapitałowa"?

  • 0

    30. ~n  2009-08-28 22:40:04  host: public-gprs55886.centertel.pl

    26. No pewnie, aż się dymi przy tym przetargu od różnych ofert :) Sorry, w Twoim krótkim poście jest za dużo sprzeczności. Jedno jest pewne, na menadżera się nie nadajesz.

  • 0

    31. ~n  2009-08-28 22:44:59  host: public-gprs55886.centertel.pl

    SirmarK, czasem takie posty wiszą po pół dnia (tak jak dziś) i odstraszają czytelników. Więc moja propozycja jest nadal aktualna. Coś takiego można byłoby od razu kasować, zniechęciłoby to autorów do kolejnych wpisów.

Dodaj swoją opinię