Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GPS i Galileo połączą siły

GPS i Galileo połączą siły

sirmark 25 Czerwca 2004 21:55

0 0

Stany Zjednoczone i Unia Europejska doszły do porozumienia w sprawie standardu przesyłania sygnału z satelitów nawigacyjnych Galileo i współpracy tego systemu z amerykańskim GPS-em. Oficjalne dokumenty w tej sprawie zostaną podpisane w sobotę podczas spotkania w Irlandii.

Porozumienie oznacza koniec trwającej już 5 lat dyskusji, którą rozpoczęto w chwili, gdy UE ogłosiła projekt Galileo - "konkurencję" dla systemu GPS. Chodziło o stworzenie systemu nawigacji satelitarnej, który byłby w pełni niezależny od rozwiązania kontrolowanego przez amerykańskie wojsko. Amerykanie obawiali się jednak, że sygnał Galileo zakłóci funkcjonowanie GPS, a dokładnie: systemu M-code, czyli szyfrowanego dla potrzeb armii sygnału GPS, którego emisja miała ruszyć w roku 2012. Ostatecznie ustalono jednak, że 30 satelitów Galileo będzie korzystać z modulacji BOC (Binary Offset Carrier) 1.1. Początkowo przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej chcieli zastosować oferujący większą precyzję standard BOC 1.5, jednak zdecydowali się na ustępstwa. Dzięki temu system Galileo, który rozpocznie działanie w roku 2008, będzie mógł współpracować z 28 satelitami GPS.
“Nie byliśmy zobowiązani do współpracy z USA, ale posiadanie w pełni kompatybilnego systemu jest korzystne dla obu rynków" – powiedział Rene Oosterlinck, szef Departamentu Nawigacji w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Choć Oosterlinck ocenia decyzję o wykorzystaniu standardu BOC 1.1 jako polityczną, przyznaje że zysk z dostępu do amerykańskich satelitów jest większy, niż marginalne straty związane z porzuceniem modulacji BOC 1.1. Dzięki zgodności sygnału będzie po prostu większe prawdopodobieństwo, że odbiornik naziemny znajdzie się w zasięgu kilku satelitów, co pozwoli na precyzyjne ustalenie jego lokalizacji. Według ekspertów oznacza to przełom w zastosowaniu systemów pozycjonowania satelitarnego: gdy ruszy Galileo powinny być na tyle dokładne, że pozwolą na precyzyjne ustalenie lokalizacji także w terenie zabudowanym. Powinno się to przyczynić do upowszechnienia takich rozwiązań, szczególnie na rynku motoryzacyjnym.

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-171-242.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (8)

Archiwum Ankiet