Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gotowi na 10 cyfr?

Gotowi na 10 cyfr?

LuiN 2 Maja 2008 15:09

0 0

Od 30. września 2009 roku nie będzie już trzeba wybierać prefiksu krajowego 0. Prefiks ten nie ma technicznego uzasadnienia, poza tym celem zmiany numeracji krajowej jest konieczność przygotowania się do ewentualnej zmiany numeracji z dziewięciocyfrowej na dziesięciocyfrową - pisze Gazeta Prawna.

W Polsce od trzech lat nie ma central analogowych. Nie ma już też pojęcia numeru kierunkowego. Jest numer abonenta zaczynający się np. na 22, który określa lokalizację numeru, pod który dzwonimy. Zero w obecnym stanie nie ma już uzasadnienia - powiedział Piotr Naszkowski, dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług T4B, który jest autorem zmian.

Jeżeli za kilkanaście lat powstanie potrzeba rozszerzenia numeracji o jedną cyfrę, to będzie to łatwiejsze dzięki zarezerwowaniu w rozporządzeniu numeracji dla dokonania przyszłej zmiany - dodał.




Według planu od 15. maja 2010 roku nie dodzwonimy się nigdzie jeśli użyjemy obecnej numeracji, z zerem na początku krajowego numeru stacjonarnego i jest to wstęp do ewentualnych następnych zmian w numeracji. O rozporządzeniu Ministra Infrastruktury szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Dodanie jednej cyferki wcale nie jest takie proste, jak to się wydaje. Komisja Europejska określiła, że samo dodanie cyfry, w zależności od firmy, która miała przeprowadzać zmiany, kosztuje 30-50 euro za każdy numer - powiedział Naszkowski.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    21.  2008-05-02 20:37:21

    #20: dodre:)

  • 0

    22. ~nick  2008-05-02 21:14:29  host: cav57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    13. piotrM - mój stacjonarny (czytaj: obowiązkowa linia bez której nie ma neta) jest po jakimś banku a wcześniej/później jakiejś firmie, przez pół roku dzwoniący ludzie sie oburzali że nie potrafię udzielić informacji o kredycie, chcieli pdania numeru faxu itp.

  • 0

    23. ~berdys  2008-05-02 21:28:58  host: ip-89-174-120-53.multimo.gtsenergis.pl

    a nie lepiej by bylo zostawic zero przy stacjonarkach a obciac zero w komorkach ( wlasiciwie dzwoniac kom-kom wieksza czesc ludzi zera nie stosuje ! ) i dodac np ta nieszczesna 5 ?

  • 0

    24. ~ukenamuniu  2008-05-02 21:36:03  host: nat-go2-1.aster.pl

    Cyt.: "celem zmiany numeracji krajowej jest konieczność przygotowania się do ewentualnej zmiany numeracji". Orły, sokoły.. Celem zmiany jest zmiana.. Dla mnie nie ma żadnej zmiany numeracji krajowej, gdyż prefiks "0" nie jest cyfrą numeru krajowego KNA ( 9 cyfr). Z komórek wybieramy KNA a ze stacjonarki 0+KNA. Będzie z obu sieci KNA. Zmieni się więc schemat wybierania. Celem usunięcia "0" jest jego usunięcie - orły, sokoły..(by nikt nie kombinował z włączeniem "0" do KNA dla utworzenia jednej strefy numeracyjnej na "0"). Autorskim pomysłem Piotrka N. (byłego pracownika Polkomtela) jest rezerwa 444 dla ew. dodania cyfry Z=4, oraz dalsze kolejne zmiany numeracji (do dyskusji, optymalizacja!), które przedstawił podczas debaty w UKE.

  • 0

    25. ~  2008-05-02 22:00:07  host: inet20909nh-0.eranet.pl

    #24 Zaczynasz akademicka dyskusje ;-) Dla zwyklego smiertelnika "0" jest czescia numeru i juz. Nie wytlumaczysz mu tego, ze to cos innego, ze to schemat wybierania. Bez tego "0" numer bedzie niepoprawny ;-) A w PNK czas posprzatac po tym co zaoordynowal ex-dyrektor Hutnik ;-)

  • 0

    26. ~Psion  2008-05-02 22:40:19  host: 87-205-55-130.adsl.inetia.pl

    ...wszystko można skomplikować, wystarczy podać, że analogicznie do sposobu dzwonienia z telefonów komórkowych - dzwoniąc z "drutowych" nie będzie potrzebne wybieranie cyfry "zero" na początku (jak to ma nadal miejsce). Czytelnicy Telepolis "generalnie" posiadają telefony komórkowy i domyślą się o co chodzi ;) A tak przy okazji - sam juz tak rzadko dwonię z drutowców, że najczęściej wybieram za pierwszym razem numer bez zera (i słyszę odpowiedni komunikat dopiero ponawiam poł. z zerem) - inni też tozauważyli "na górze" - rewelacja :) Pozdrawiam Wszystkich

  • 0

    27.  2008-05-02 22:49:49

    nick: od 2-3 tygodni jestem ponownie posiadaczem numeru z TPsy ale dla koniecznego w moim przypadku fax-u. Mój stary tepsiany numer jest wolny. Chciałem go odzyskać ale z automatu przydzielono mi nowy numer!!!Za zmianę na stary chcieli kasę. Niech go wsadzą sobie w ....Net mam skrętką od brata a teraz piszę "z lasu" ze sporadycznie używanego iPlusa:)

  • 0

    28. ~  2008-05-03 04:37:12  host: p09-05.opera-mini.net

    Pantg. Kiedyś czytałem fajny wykład o systemach licz, było to ok. 30 lat temu, więc niewiele z tego pamiętam, ale wnioski płynące z tego wykładu były takie: najlepszy system, to nie jest system DZIESIETNY, który aktualnie na świecie obowiązuje, bo najlepszy system jest DWUNASTNY, czyli który na 12 cyfr, czyli który ma jedenaście cyfr plus zero. Wykład był bardzo logiczny i bardzo zrozumiały, oraz bardzo przekonywujący, ale po upływie 30 lat niewiele już pamiętam i nie jestem w stanie go powtórzyć. W komputerach mamy system dwójkowy, czyli sygnał i brak sygnału, na świecie aktualnie jest system dziesiętny, a w histori ludzkość posługiwała się różnymi systemi, jednak najlepszym systemem byłyby system dwunastny, ale aby go wprowadzić, trzeba by na całym świecie zrewolucjonizować całą naszą codzienność, ale przecież ja pamiętam, jak anglicy przechodzili że swoich miar, na system metryczny i jakoś to się odbyło bez ofiar i większego zamieszania, dlatego i teraz nie widzę powodów, aby świat nie mógł przejść z systemu dziesiętnego na system dwunastny?

  • 0

    29. ~  2008-05-03 04:46:19  host: p09-05.opera-mini.net

    Pantg. Pantg, jakie ty mądre piszesz rzeczy, kto by się po tobie tego spodziewał... Normalnie jestem aż z siebie dumny, dlatego będzie mi bardzo przyjemnie, jak by ktoś pochwalił pantg za jego liczne talenta i błyskotliwe komentarze, które na telepolis są tak, jak nieliczne połyskujące diamenty z rzadka rozrzucone przez boga na ziemia

  • 0

    30. ~  2008-05-03 04:55:21  host: p09-05.opera-mini.net

    Pantg. Niech ktoś wrescie uciszy tego debilia, albo niech ktoś w końcu zabierze temu durniowi jego siemensa cx65, z którego to telefonu on razi swymi potwornymi i chorymi komentarzami w różne fora na polskim internecie, a że ten głupek ma rozrzut jak cholera, to i na telepolis czasami spadnie jego durny komentarz

  • 0

    31. ~:))  2008-05-03 11:50:20  host: chello087206207238.chello.pl

    zero to mogą sobie obciąć - niemniej wkurza mnie, że nie widać różnicy pomiędzy numerami na komórki a normalnymi - a powinno byc to widoczne, gdyż ceny są różne - co prawda nie wiem czy teraz można przenosić numery pomiędzy lądowymi i komórkowymi??? Bo to już całkiem komplikuje sprawę.....

  • 0

    32. ~ukenamuniu  2008-05-03 12:53:19  host: nat-go2-1.aster.pl

    chello-chello: nie ma przenośności stacjonarna/ruchoma (Era domowa "udaje" stacjonarną, nawet cenami). Kiedy ostatnio wybierałeś numer telefonu na klawiaturze wciskając cyferki a nie nazwę abonenta? Aparaty stacjonarne też są z pamięcią. Wybiera się Ewa dom lub Ewa kom i wiadomo. "Odróżnianie" opłat po numerze, to jakaś zaszłość z czasu "wykręcania" numerów. Uporządkować można, tylko z jakiego powodu za jaką cenę - koszty u operatorów i abonentów! Przejście z numeracji 9D (9cyfr) na 10D robi się w sytuacji, gdy uwzględniając "trendy" rozwojowe sieci i usług za ~10 lat może zabraknąć numeracji. Powodem zmiany jest więc zawsze stworzenie rezerw numeracyjnych a nie ustalenie jednej/dwóch cyfr wspólnych dla okreslonych sieci lub usług. Uzyskuje się niejako przy okazji i nie może to być celem podstawowym.

  • 0

    33.  2008-05-03 13:15:54

    #32: Chyba żartujesz? Ja bardzo często kręcę numer z pamięci. Ważne numery po prostu znam, a że mam kilka aparatów to nie w każdym dany numer jest akurat zapisany. A jak dzwonisz do obcej osoby? Nie masz jej wtedy chyba zapisanej jako Ewa-kom? Numeracja powinna być jasna i czytelna już na pierwszy rzut oka.

  • 0

    34. ~ukenamuniu  2008-05-03 16:25:37  host: nat-go2-1.aster.pl

    r: jak ważne numery po prostu znasz, to chyba wiesz w jakiej są sieci, lub czy we własnej strefie czy obcej? No więc jaki problem z tymi numerami?

  • 0

    35.  2008-05-03 17:47:16

    #34: taki jest problem, że jak dostaję nowy, ważny numer to nie wiem co i jak. Muszę pytać, domniemywać itp. itd. Lepiej by było gdyby była jasność w tym temacie.

  • 0

    36.  2008-05-03 21:50:07

    #5 1.Aby nie było wątpliwości kto jest autorem zmian polecam przeczytanie poniższego i zestawienie tego z obecnie obowiązującym PNK. 2. Co do kosztów - ja tekstu w gazecie prawnej nie autoryzowałem - 30-50 € na numer to są szacunkowe koszty związane ze zmianami podawane przez ECC, które wykonało prace na zlecnie Komisji Europejskiej i obejmują one łączne koszty zarówno po storni operatorów jak i klientów. 3. UKENAMUNIU - widzę że Ciebie pamięć nie zawodzi. 4. Aby nie uciąć ewentualne dyskusje na temat że moja propozycja jest przygotowana pod dużych operatorów pragnę dodać że od 1 lutego 2008 pracuję dla firmy która nie jest operatorem telekomunikacyjnym i moje zdanie na ten temat nie uległo zmianie. Pozdrawiam Piotrek Naszkowski - autor propozycji zmian które stały się podstawą do wprowadzenia zmian w obecnym PNK.

  • 0

    37. ~:))  2008-05-04 10:59:01  host: chello087206207238.chello.pl

    do 32 - no słusznie ktoś napisał - chyba żartujesz... ja nie tak dawno temu nabrałem się, bo kontaktowy numer do kogoś kogo nie znałem okazał się komórkowym, a myślałem że to był do Poznania bodaj - TY zakładasz, że telefony służą do dzwonienia TYLKO do ZNAJOMYCH - ale tak nie jest!!!!

  • 0

    38. ~ukenamuniu  2008-05-04 13:38:37  host: nat-go2-1.aster.pl

    ~:)) Z tym Poznaniem, już gdzieś pisałeś? Poznań przecież ma 061 i podobny do 0601?. Zresztą mogłeś zapytać. Zrobi się "porządek", potem wprowadzi przenośność PSTN/PLMN i znów nie będzie wiadomo. Jak opłaty się nie zrównają, to ktoś wymyśli wprowadzenie zapowiedzi - tak jak do usług o podwyższonej opłacie za połączenie.

  • 0

    39. ~:))  2008-05-04 17:38:49  host: chello087206207238.chello.pl

    A to gratuluję koledze - będziesz zapamiętywał wszystkie pierwsze 3 cyfry i jak są rozdzielone? Tu nie chodzi o to czy 61 jest podobne do 601 (nie pamiętam jaki to był numer, ale wyglądał na 'normalny') - tylko jak jest zapisywane - a często, niestety, zapisują cięgiem jak leci - a nie tak, by jednoznacznie można zorientować się, że to komórka. Jesteś niezły cwaniaczek - mogłem zapytać? Pewnie mogłem, mogłem wszystko sprawdzić zanim cokolwiek zrobiłem, tyle że to było pilne i nie miałem w głowie, by bawić się w sprawdzanie. Osobiście wolałbym wiedzieć, że jest to numeracja inna niż lądowe, dlatego że w Polsce - w przeciwieństwie do USA czy Kanady, płacimy inne stawki. A z numeracją komórek nie jest tak prosto jak z numerami specjalnymi.

  • 0

    40. ~ukenamuniu  2008-05-05 22:20:14  host: nat-go2-1.aster.pl

    #39: dwie pierwsze cyfry w komórkach to: 50, 51, 60, 66, 69, 72, 78, 79, 88.

Dodaj swoją opinię