DAJ CYNK

Google Nexus 7 - od zera do bohatera

Q!

Wydarzenia

Asus, który jest producentem pierwszego tabletu Google'a, Nexusa 7, uchylił rąbka tajemnicy na temat procesu jego powstawania - informuje Forbes. Ile czasu minęło od pierwszego pomysłu stworzenia tabletu do jego masowej produkcji? Niewiele.

Asus, który jest producentem pierwszego tabletu Google'a, Nexusa 7, uchylił rąbka tajemnicy na temat procesu jego powstawania - informuje Forbes. Ile czasu minęło od pierwszego pomysłu stworzenia tabletu do jego masowej produkcji? Niewiele.

Pierwsze spotkanie prezesów Asusa oraz Google miało miejsce na początku stycznia podczas targów CES (ang. Consumer Electronics Show) 2012, które odbyły się w dniach od 10. do 13. stycznia. Masowa produkcja urządzenia ruszyła już w maju, co jest tempem ekspresowym. Przeciętnie na taki proces trzeba liczyć od 6 do 12 miesięcy, przy czym 6-miesięczny terminarz należy uznać za bardzo napięty.

Wkrótce po rozmowach obydwie firmy miały się wymienić swoimi inżynierami, co znacznie miało przyspieszyć prace nad projektem urządzenia. Do Google'a zawitał kompletny zespół projektantów, Google wypożyczył Asusowi 7 swoich inżynierów.

Przy projektowaniu Nexusa 7 Google postawił warunek, aby podzespoły były jak najbardziej wydajne, co miało się w pozytywny sposób odbić na wygodzie pracy z aplikacjami. Oprócz tego tablet miał spełniać trzy warunki - miał być szybki, tani oraz dobry. Aby to osiągnąć, potrzebne było niekonwencjonalne podejście do tematu. Tak też się stało.

Inżynierowie musieli uporać się m.in. z problemem stworzenia niewielkiego, za to bardzo wydajnego procesora. Wykorzystany ekran został specjalnie zaprojektowany i otrzymał nazwę Asus TruVivid - zamiast czterech warstw, ekran z Nexusie 7 zawiera ich mniej, co pozytywnie wpłynęło na jego grubość oraz masę. Ta pierwsza została zmniejszona o 42%.

Kolejnym wyzwaniem było ogniwo. Miesiąc zajęło inżynierom badanie płyty głównej wykorzystanej w tablecie w celu wyeliminowania strat energii, objawiających się poprzez nagrzewanie się całego urządzenia. Opracowano również różne scenariusze korzystania z urządzenia w celu oszczędności energii. Zmniejszono np. częstotliwość sprawdzania sieci podczas oglądania filmów, natomiast podczas przeglądania zasobów Internetu zmniejszono liczbę wykorzystywanych (z czterech głównych dostępnych) rdzeni.

Z zaprezentowanych przykładów wynika, że prace nad Nexusem 7 odbywały się w błyskawicznym tempie. Sukces projektu udało się osiągnąć dzięki nowemu podejściu do wybranych kwestii projektowych. Jak przyznaje Asus, Nexus 7 może być jednym z najbardziej popularnych tabletów z systemem Android. Potwierdzają to wyniki sprzedażowe - wersja z 16 GB pamięci wewnętrznej przez kilka dni nie była dostępna ze względu na zbyt duży popyt.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia tabletu Google Nexus 7 w katalogu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Forbes, wł