DAJ CYNK

Google może zapłacić firmie Oracle nawet 9 mld dolarów odszkodowania

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Amerykański federalny sąd apelacyjny uznał, że Google posunął się za daleko w korzystaniu z interfejsów API firmy Oracle przy rozwijaniu systemu Android.



Amerykański federalny sąd apelacyjny uznał, że Google posunął się za daleko w korzystaniu z interfejsów API firmy Oracle przy rozwijaniu systemu Android. Działania wyszukiwarkowego giganta stanowią, według sądu, naruszenie praw autorskich Oracle'a. Sprawa została przekazana do niższej instancji sądu federalnego w San Francisco, który ma ustalić dokładną kwotę szkód poniesionych przez właściciela Javy.

Spór między obiema firmami toczy się od 2010 roku, gdy sprawa po raz pierwszy trafiła do sądu. W 2016 roku Oracle posunął się nawet do lobbingu w europejskich organach antymonopolowych w zakresie polityki prywatności Google'a. Wszystko przez chęć firmy z Mountain View do uczynienia Androida kompatybilnym z aplikacjami napisanymi w Javie. Google jednak, zamiast kupować odpowiednie licencje od Sun Microsystems (zanim firma została przejęta przez Oracle'a), wolał pobrać kod z Javy i zastąpić go własnym.

Przez cały ten czas przedstawiciele Google'a starali się argumentować, że korzystanie z interfejsów API Javy Oracle'a zostało w całości objęte dozwolonym użyciem, ponieważ miało to na celu osiągnięcie zgodności z platformą Java. W 2014 roku sąd okręgowy orzekł jednak, że API te są objęte prawem autorskim, co stanowiło przełom w sprawie. Roszczenia Google'a dotyczące dozwolonego użytku zostały odrzucone ze względu na to, że firma nie dążyła do pełnej zgodności z platformą Java, ale raczej do ograniczonej kompatybilności z częścią zawłaszczonego wcześniej kodu.

Google może się jeszcze odwołać od ostatniej decyzji sądu, w ostateczności próbując wnieść sprawę do Sądu Najwyższego USA.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Bloomberg, wł