Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Google: kod źródłowy Androida tak samo zamknięty jak iOS

Google: kod źródłowy Androida tak samo zamknięty jak iOS

Q! 4 Maja 2012 16:42

0 0

Podczas jednego z procesów, w który zamieszani są Google, Samsung oraz Apple, ten pierwszy odmówił udostępnienia kodu źródłowego systemu Android zainstalowanego w smartfonie Galaxy Nexus. Powodem miała być… tajemnica handlowa.

Podczas procesu Apple zażądał od Google udostępnienia kodu źródłowego systemu zainstalowanego w smartfonie Galaxy Nexus. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy istnieją różnice w kodzie względem systemu dostępnego publicznie z oficjalnych źródeł.

Jednak Google nie zgodził się z tym wnioskiem podnosząc, że już wcześniej udostępnił podstawy kodu źródłowego systemu Android zainstalowanego w tym smartfonie. Google odmówił udostępnienia pełnego kodu systemu Galaxy Nexusa, gdyż mogłoby to naruszyć tajemnice handlowe spółki.




Argumentem Google przeciwko udostępnieniu kodu źródłowego systemu udostępnianego na zasadach open source jest to, że Apple potrzebuje go tylko dlatego, aby wnieść kolejne roszczenia przeciwko firmie z Mountain View.

Wygląda więc na to, że system, który miał być w pełni otwarty, tak naprawdę takim nie jest. W dodatku sprawa ta wyszła na jaw w przypadku flagowego modelu telefonu z Androidem, Galaxy Nexusa. Jego producentem jest Samsung.

Źródło tekstu: FOSSpatents     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 1

    7.  2012-05-04 17:44:54

    @paranoia - bo tytuł jest tylko zapowiedzią, bardzo ogólną. Pierwsze rozwinięcie masz w leadzie, resztę w treści. Skoro system znany jest z otwartości, to dlaczego jego producent nie chce udostępnić jego kodu?

  • -1

    8. ~paranoia  2012-05-04 17:52:22  host: public-gprs274010.centertel.pl

    przecież kod androida jest dostępny! wystarczy wejść: source.android.com :/ Google poprostu nie udostępnia kodu Nexusa, więc tytuł powinien brzmieć ""Google: kod źródłowy Nexusa tak samo zamknięty jak iOS"" A nawet jeśli, to nie "zamknięty", a "nieudostępniony"

  • 1

    9.  2012-05-04 17:55:53

    @paranoia - przeczytaj mój wcześniejszy komentarz. Poza tym jak wytłumaczyć, że jeden kod jest mniej, a inny bardziej otwarty?

  • -1

    10. ~paranoia  2012-05-04 18:06:53  host: public-gprs274010.centertel.pl

    to ja się powtórzę: "A nawet jeśli, to nie "zamknięty", a "nieudostępniony" :] A poza tym to jest jedna z tych debilnych wojen patentowych, Apple po prostu szuka zwady. tak jak z ich patentem na to: http://www.tinyurl.pl?DvhVeott udało im się opatentować kwadrat i pozywać wszystkich producentów tabletów o naruszenie patentu. Tak samo by zrobili gdyby google dało im kod, znaleźli by jakąś małą ikonkę i zaczeli by wojnę, że zakrzywienie rogu ikony jest takie jak w iPhonie...

  • -2

    11. ~Zsim  2012-05-04 18:56:55  host: 178.183.233.225.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    @Q A jesteś pewien, że Google może udostępnić kod androida dla Nexusa? Wszystko zależy od umów które mają z producentami układów (więc i sterowników do nich). Mogą mieć zastrzeżenie o ich nieudostępnianiu.

  • -1

    12.  2012-05-04 19:01:59

    @Zsim - spójrz na to z drugiej strony. Skoro Google odmówił takiego udostępnienia to znaczy, że coś do powiedzenia w tym temacie mają. Gdyby nie mieli, to odpowiedź by brzmiała: my nic do tego nie mamy, idźcie z tym do Samsunga.

  • -1

    13. ~sffse  2012-05-04 19:49:46  host: 77-253-47-127.adsl.inetia.pl

    E tam wyszłaby po prostu tajemnica Google gdzie są wejścia w kodzie źródłowym dla CIA. Hahaha

  • 0

    14. ~paranoia  2012-05-04 20:05:40  host: public-gprs274010.centertel.pl

    ""to znaczy, że coś do powiedzenia w tym temacie mają"". sam napisałeś: ""apple robi to tylko dlatego, aby wnieść kolejne roszczenia przeciwko firmie z Mountain View."" poprostu szukają haka by zrobić sztuczny szum. to nie znaczy że google chowa nie wiadomo co w nexusie, bo mogę się założyć o własną wypłatę, że w nexusie jest normalny kod, taki jak dostępny na stronie co podałem. Poprostu google nie chce się bawić z apple o byle bzdet. a bo kolor literki jest jak w iphonie, a bo kropka w ikonie jest podobna itp itd.

  • 0

    15.  2012-05-05 00:48:51

    Z założenia Android miał być tak Linux czyli otwarty, ale im szybciej zainteresowanie rosło tym bardziej Google musiało go zamykać, za dużo osób ma chęć na dane z telefonów. Android działa na jądrze Linuxa, ale jest do tego stopnia zmodyfikowany, że siłą rzeczy będą pytania czy przypadkiem Android nas nie szpieguje.

  • 2

    16. ~mozarcik  2012-05-05 09:01:28  host: 109.231.3.164.koba.pl

    widze ze nie wszyscy wiedza ze android "sklada" sie z kilku rzeczy do ktorych sa rozne licencje... pierwsza to jadro systemu czyli Linux ktory jest na licencji GPL (musi pozostac otwarty rowniez po modyfikacjach), druga to dalvikVM i on jest na licencji apache - kazdy moze sobie zmodyfikowac i nie udostepniac kodu po modyfikacjach no i zostaja aplikacje google jak gmail, gmaps google play itp ktore maja kod zamkniety... do ktorych czesci tyczy sie prosba o udostepnienie? (tak przy okazji: android 3.0 byl/jest zamkniety)

  • 0

    17.  2012-05-05 23:42:41

    @ Q - newsy powinny być bezstronne a od ciebie aż kwasem tryska w strone Andka... Swoją drogą to paranoia i mozarcik mają rację. Poza tym kto wie jakie tam umowy są podpisane... Apple nie ma się do czego doczepić to szukają identycznej "zerojedynki" co by konkurencji nos przytrzeć... Zupełnie jak dzieci w piaskownicy...

  • 0

    18.  2012-05-05 23:58:14

    Tak, to apple szuka problemow. Ale jakos nikt nie pamieta, ze to apple chcialo sie dogadac z samsungiem przed rozpoczeciem patentowej wojny, ale koreanczycy odmowili

  • 0

    19.  2012-05-06 00:30:37

    @ 18 - wierzysz w to, że Apple jest tutaj rycerzem na białym koniu?... ;) Tu chodzi o kasę... Swoją drogą durne są te patenty... np sposób odblokowania wyświetlacza... czy zaokrąglenie boków... Patenty powinny być przyznawane TYLKO jeżeli wynalazek wnosi sporo do życia codziennego...

  • 0

    20. ~  2012-05-06 09:22:57  host: 212.160.172.70

    Apple przypomina mi najmana, niby chca wygrac a tylko sie osmieszaja

  • 1

    21. ~  2012-05-06 11:43:35  host: 80.72.44.58

    News robiony na siłę pod tanią sensację. Android jest otwarty, każdy może sobie wziąć kod z source.android.com. Co więcej, większość kodu nie narzuca udostępniania zmian z powrotem. Natomiast takie oprogramowanie jak Gmail czy Google Play są zamknięte, choć tak naprawdę jedynym warunkiem ich umieszczenia jest przejście testu kompatybilności i certyfikacja.

  • 0

    22. ~maciejus  2012-05-07 11:46:20  host: capgeminitop.capgemini.se

    Tytuł newsa jest nieprecyzyjny a przez to kłamliwy gdyż "kod źródłowy Androida" jest otwarty a nie "tak samo zamknięty jak iOS". Kod jest dostępny tutaj http://source.android.com/. Czy istnieje odpowiednik tej strony dla iOS żeby można było powiedzieć że sytuacja odnośnie kodu iOS jest taka sama jak kodu Android?

  • 0

    23. ~Lolek  2012-05-07 12:31:19  host: 212.160.172.70

    http://source.android.com/ http://source.android.com/ http://source.android.com/ http://source.android.com/ http://source.android.com/ http://source.android.com/ Ma ktoś jeszcze zamiar napisać ze tu jest kod źródłowy? WY NIE WIDZICIE CO PISZĄ INNI CZY WGL NIE CZYTACIE? Masakraaaaa.... Co do tematu chyba najprościej napisał mozarcik bo bagatelizujecie problem szukając wyjaśnień dla własnych przemyśleń...Tu nie ma czarne albo białe tylko jest umowa(której nikt z was /nas nie widział) jest system złożony z kilku rzeczy(jedne otwarte drugie nie) i jest Firma z coupertino,która niedługo opatentuje biały kolor obudowy a wy dalej bedziecie szukac szpiegów i całej rzeszy ludzi odpowiedzialnych za wasz brak wyobraźni...Moim zdaniem jest tak-Apple bardzo traci i bez względu na to ile zarobi w przyszłym roku z miesiąca na miesiąc notuja straty (nie zysku ale sprzedaży względem poprzednich lat) Bo jak samsung nie robił tylu galaktyk na andku apple sprzedawał wiecej a teraz smartfonów(czyli tego czym kiedyś nazywano tylko ajfony) jest tak duzo ze kazdy ma prawo wyboru czy kupi tani model czy drogiego ajfona ...Popatrzcie szerzej skoro wszystko drozeje,ropy brakuje a sprzedaż rośnie to co moze zrobic szary człowiek=zaoszczędzić a tutaj apple traci bo nikt nie kupi ich drogich zabawek (nikt=wiele wiele mniej niż kiedyś) patrząc obiektywnie,trzeba wiec albo zniszczyc konkurencje albo pozwac i skosić odszkodowanie ...TU CHODZI TYLKO O PIENIĄDZĘ!!!! To nie Polska tylko USA tam jest zupełnie inaczej i TAM pieniądze znaczą wszystko!!! Pozdrawiam

  • 0

    24. ~maciejus  2012-05-07 13:42:47  host: 194.11.254.132

    Ciekawe przemyślenia ale obawiam się że tutaj nie chodzi o "międzygalaktyczną wojnę nadgryzionych jabłek" ale o precyzyjne wypowiadanie się i potencjalne wprowadzanie czytelników w błąd. Kod źródłowy systemu Android jest dostępny publicznie więc nie jest "tak samo zamknięty jak iOS".

  • 0

    25. ~paranoia  2012-05-08 16:29:09  host: public-gprs285179.centertel.pl

    a Q! zapadł się pod ziemie :D może jakieś sprostowanie, czy stwierdzi pan, że taki znany portal może sobie od czasu do czasu walnąć głupotę i zapomnieć o niej po kilku dniach?

  • 0

    26. ~paranoia  2012-05-08 16:58:16  host: public-gprs285179.centertel.pl

    nie żebym był wredny ale sprostowanie by się przydało, od tak dla spokoju ducha

Dodaj swoją opinię