Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Google czy herbata?

Google czy herbata?

LuiN 13 Stycznia 2009 10:10

0 0

Alex Wissner-Gross, fizyk z Harvard University podaje, że dwa wyszukiwania przy użyciu Google'a powodują emisję takiej ilości dwutlenku węgla, która wystarczyłaby na zagotowanie wody na herbatę.

Według naukowca, typowe wyszukiwanie powoduje wydzielenie do atmosfery około 7 gramów dwutlenku węgla, podczas gdy ugotowanie czajnika wody wydzieli 15 gramów CO2. Gdy wziąć pod uwagę, że dziennie korzysta się na świece z wyszukiwarki Google'a około 200 mln razy, trudno nie zgodzić się, że ma ona istotny wpływ na środowisko.




Według ostatnich raportów, światowy przemysł IT jest odpowiedzialny za około 2% globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z działaniami człowieka, to tyle samo co przemysł lotniczy.

Wissner-Gross wyliczył również średnią emisję Co2 podczas przeglądania stron internetowych. Przeglądanie prostych, ubogich w wodotryski stron internetowych generuje około 0,02 g CO2 na sekundę. Przeglądanie stron zawierających dużą ilość zdjęć, animacji lub materiały wideo, to już 0,2 g CO2 na sekundę. Sama praca komputera to emisja od 40 do 80 gramów CO2 na godzinę.

Źródło tekstu: The Sunday Times     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~mikrus  2009-01-13 11:02:29  host: apn-77-115-55-59.gprs.plus.pl

    w takim razie prosze o google co2 friendly...

  • 0

    10.  2009-01-13 11:13:17

    Niger - chodzi o to, co produkuje człowiek - już doprecyzowuje sformułowanie.

  • 0

    11. ~Liwiusz  2009-01-13 11:20:37  host: dql134.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Efekt cieplarniany to ściema. Służy tylko do wyciągania pieniędzy od podatników i firm. Jak żyły dinozaury, to na świecie było tak ciepło, że nie było w ogóle lodów na obu biegunach, i co z tego?

  • 0

    12.  2009-01-13 11:43:48

    Pierdzące krowy są odpowiedzialne za 18% wszystkich gazów cieplarnianych!!

  • 0

    13. ~itey  2009-01-13 12:03:47  host: dxu82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To kaczka dziennikarska. Dziennikarzyna pogadał sobie z naukowcem, wyciągnął z tej rozmowy to co był w stanie zrozumieć, przekręcił tak, by wyszło coś, co się dobrze sprzeda i tyle. Można o tym przeczytać choćby tu: http://webhosting.pl/Zywot.kaczki.dziennikarskiej.The.Times.zmys lil.historie.o.emisji.CO2.przez.Googlea

  • 0

    14. ~pir33  2009-01-13 12:05:59  host: host-62-141-234-10.tomaszow.mm.pl

    ... za największą degradacje atmosfery odpowiadają w znacznym stopniu hodowcy mięsa. Mięso przeznaczone do spożycia odpowiada za emisje gazów cieplarnianych (węglowodory, CO2). Wsytarczy jeść ryby (naturalne) i rośliny. Gdy ludność przekroczy 10.000.000.000 to styl życia będzie istotny a nie obecność elektroniki czy komunikacji elektronicznej, która ułatwia życie czyli zmniejsza elisje.

  • 0

    15. ~kd  2009-01-13 12:32:56  host: user-89-108-216-206.mobile.playmobile.pl

    @pir33 Proponuję wybić wszystkie dzikie zwierzęta - wtedy zrównoważy się niszczący wpływ hodowli. Że też nikt na to jeszcze nie wpadł... A w prehistorycznych czasach, gdy lasy były pełne zwierzyny, to dopiero musiało być zanieczyszczenie :D

  • 0

    16.  2009-01-13 12:34:28

    7#, ja czytałem że ok 5%, ale to i tak nadal kropla w morzu tego co jest w atmosferze. Całe to gadanie o klimacie to wielka ściema mająca na celu... zgadnijcie :)

  • 0

    17. ~Yarek  2009-01-13 12:41:56  host: 212.59.234.9

    Dziwne że nikt jeszcze nie policzył ile CO2 generujemy przy uprawianiu seksu. Takie sapiące lokomotywy w miliardowych ilościach to przecież główny emiter tej szkodliwej substancji. Będzie zakaz ? :)

  • 0

    18.  2009-01-13 12:51:01

    Jeden Gross (ten od "Sąsiadów") w pseudonauce wystarczy.

  • 0

    19.  2009-01-13 13:08:01

    @15 kd: i pewnie przez to zanieczyszczenie w tych prehistorycznych czasach zdarzyło się kilka okresów masowego wymierania. warto by wymyślić jakąś naukową teorię na to;)

  • 0

    20.  2009-01-13 14:04:30

    pierwszy kandydat do antynobla? ;)

  • 0

    21. ~brunet_ka  2009-01-13 14:49:43  host: 78.8.92.91

    To dla mnie herbata. Z googlinką.

  • 0

    22. ~  2009-01-13 14:55:40  host: chello089078052243.chello.pl

    przeciez to nie wyszukiwanie wydziela tylko producenci energii i sprzetu....wiec moze kompletnie nic nie robmy??i nie oddychajmy bo tez wydzielamy??

  • 0

    23.  2009-01-13 15:15:17

    Niektórzy twierdzą, że głównym gazem cieplarnianym jest para wodna. To ile jej się wydzieli?

  • 0

    24. ~:))  2009-01-13 17:06:54  host: chello084010144209.chello.pl

    Ja stosuję Adblocka i flash-blocka - ale obawiam się że to niewiele pomaga. Niemniej faktem jest że obecne strony web (skrypty) są przeładowane chłamem i są coraz 'cięższe'.

  • 0

    25. ~dobrzy  2009-01-13 17:22:46  host: 94.254.157.103

    http://kopalniawiedzy.pl/ Google-dwutlenek-wegla-COsub2-sub-Alex- Wissner-Gross-6555.html

  • 0

    26.  2009-01-13 18:03:33

    To co, mamy przerzucić się na yahoo?

  • 0

    27. ~09.09.2009  2009-01-13 19:26:28  host: elz174.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ile emituje wulkan, hohoh i jeszcze trochę ;) były darmowe reklamówki, które szkodziły a teraz są płatne i już nie szkodzą. Wielki globalny SZWINDEL związany z ociepleniem (ocipieniem) po to żeby handlować emisjami co2 jak niejaki gore.

  • 0

    28.  2009-01-13 22:19:13

    Ciekawe ile CO2 zostało by wytworzone bez sektora IT. Listy miast maili itd. Liczby bezwzględne wyciągnięte z kontekstu są piękne, ale jak dodać kontekst i uwzględnić otoczenie pękają jak bańka mydlana. A reklamówki bardzo dobrze, że płatne, bo mało kto śmieci segreguje. A do tego mniej ich lata.

Dodaj swoją opinię