Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Globalny rynek operatorów wirtualnych

Globalny rynek operatorów wirtualnych

Q! 25 Czerwca 2010 18:26

0 0

Liczba działających na świecie operatorów wirtualnych (MVNO) przekroczyła właśnie liczbę 600 - poinformowała organizacja Wireless Intelligence.

W 2009 roku uruchomiono 76 nowych sieci wirtualnych, w 2010, do tej pory - 35. W 2013 roku ich liczba ma przewyższyć liczbę tradycyjnych operatorów komórkowych, działających w oparciu o własną infrastrukturę.

Najwięcej operatorów wirtualnych przypada na Europę zachodnią, gdzie możemy ich znaleźć 357. Na drugim miejscu znajduje się USA i Kanada wraz z Azją i Pacyfikiem, na terenie których działa po 72 operatorów wirtualnych. Europa wschodnia znalazła się na piątym miejscu z wynikiem 32.

Najwięcej operatorów wirtualnych działa na terenie Niemiec - jest ich tam aż 103. Jednak rynek ten zdominowany jest przez kilka dużych grup operatorów wirtualnych, pod skrzydłami których działają poszczególne sieci. Największą z nich jest E-Plus, która zrzesza aż 38 wirtualnych.

Na kolejnych miejscach pod względem liczby operatorów znalazła się Holandia (42 wirtualnych), Dania (39), Francja i Wielka Brytania (po 29), Hiszpania (27), Belgia (23) oraz Norwegia (19).
W USA, na terenie których działa 61 operatorów wirtualnych, największą grupą jest America Movil’s Tracfone. Aby zapewnić zasięg na terenie całego kraju posiada ona umowy z kilkoma tradycyjnymi operatorami (MNO). Obecnie obsługuje ona około 15,4 mln klientów, co stanowi około 5% udziału w całym rynku.

Wireless Intelligence podzieliło wszystkich operatorów wirtualnych na kilka grup. Wśród nich znalazły się rozwiązania przeznaczone m.in. dla biznesu, niskobudżetowe, związane z mediami i rozrywką czy roamingowe. Największą grupę stanowią operatorzy oferujący usługi niskobudżetowe - 28% ogólnej ich liczby.

Jak mówią analitycy, kilka rynków posiada obecnie spore możliwości jeśli chodzi o adaptację na nich operatorów wirtualnych. Zalicza się do nich Ameryka Środkowa oraz Indie, na terenie których działa obecnie tylko kilku operatorów wirtualnych. Ich rozwój zależny jest od lokalnych regulatorów rynku, którzy nie kwapią się z wpuszczanie na swój teren nowych podmiotów.

Według analityków, pojawienie się pierwszych graczy na rynku przyjęte zostało z wielkim entuzjazmem. Jednak został on ochłodzony przez niepowodzenia, które dotknęły podmioty wspierane przez największych graczy medialnych na rynku globalnym - Disney Mobile w USA czy easyMobile na Wyspach.

Ciekawostką było również pojawienie się na kilku rynkach europejskich operatora o nazwie Blyk, który świadczy usługi telefonii komórkowej bezpłatnie, w zamian za dostarczanie klientom reklam i informacji handlowych. I chociaż nie zdobył on dominującej pozycji, to jednak wciąż działa i ma swoich wiernych klientów. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: mobilebusinessbriefing, wł     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 1

    1.  2010-06-25 22:24:50

    Q! "kwapią się z wpuszczanie " m zabrakło. Wirtualni są bardzo ciekawi, chociaż ludzie, przynajmniej w Polsce, mają do nich niestety małe zaufanie.

  • -1

    2. ~andres  2010-06-26 16:29:58  host: public2716.xdsl.centertel.pl

    No mają mniejsze zaufanie bo to małe firmy jak porównamy je z dużymi opami. I co ważne, wiele nie mogą zaoferować, czasami jakieś promocje na połączenia, jakiś bonus w kiosku i po wszystkim. "Śród z Orange" desygnowanych swoją marką nie zaoferują. O innych akcjach nie wspominając. A może trzeba trochę poczekać.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-244-248.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 1000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet