Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GIODO: Z sieci korzystamy chętnie, ale i z obawą

GIODO: Z sieci korzystamy chętnie, ale i z obawą

LuiN 26 Lutego 2015 09:36

1 0

Korzystanie z nowych technologii i Internetu to nasza codzienność. I choć 76% obywateli Unii Europejskiej twierdzi, że istnieje duże ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępczości, to niewielu stara się poprawić swoje bezpieczeństwo w sieci.

Jak wynika z badania Eurobarometru, 48% Internautów w ciągu ostatniego roku nie zmieniło żadnego ze swoich haseł internetowych. 12% doświadczyło z kolei włamania na konto poczty elektronicznej lub profil w portalu społecznościowym. Szczególnie martwią oszustwa bankowe lub dotyczące kart kredytowych - ofiarą padło aż 7% badanych.

Internauci obawiają się nieuczciwego wykorzystywania danych osobowych (37%) oraz niebezpieczeństw związanych z płatnościami internetowymi (35%). W związku z tym tylko 50% użytkowników sieci decyduje się na robienie zakupów online czy korzystanie z internetowych usług bankowych. Cieszy fakt, że 87% respondentów wystrzega się ujawniania w Internecie informacji osobistych.
Niewątpliwie obawa przed cyberatakiem szkodzi gospodarce cyfrowej oraz społecznej aktywności online. Z kolei brak wiedzy sprzyja nieodpowiedzialnym zachowaniom internautów. Ważne są działania promujące bezpieczeństwo w Internecie, zwłaszcza kiedy liczba spraw, które można załatwić online, wzrasta, tak jak przybywa osób korzystających ze smartfonów czy tabletów - mówi serwisowi infoWire.pl Andrzej Lewiński, z-ca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Świadome korzystanie z dobrodziejstw techniki i edukacja z pewnością pozwolą na większą ochronę przed ciemną stroną sieci.Źródło tekstu: infoWire.pl     

Dodaj do:

Tagi: andrzej lewiński | giodo

w sumie: 3
 • 1

  1. ~  2015-02-26 09:48:33  host: user-164-126-112-46.play-internet.pl

  przepraszam a ile osób zmieniło PIN w ciągu ostatniego roku?

  przeciez to jest jakis kompletnie bezsensowny wyznacznik, juz widzę jak kazdy zmienia te setki haseł co 3 misiace...

 • 1

  2. ~ziutasek  2015-02-26 11:15:08  host: afaw166.neoplus.adsl.tpnet.pl

  GIODO kolejny pasożytniczy urząd (inspektorat) w kraju gdzie można zadłużyć kogoś na podstawie zdjęcia dowodu osobistego zrobionego np. telefonem (żeby było w temacie), ewentualnie wystarczy dane podsłuchać lub podejrzeć w jakimś urzędzie (o zgrozo kółko się zamyka) ...

 • 1

  3. ~  2015-02-26 11:28:46  host: secured-by.zenmate.com

  GIODO - zbędna nikomu do niczego niepotrzebna instytucja. No może do ochrony ubeków i esbeków, do tego została przecież utworzona. Reszta obywateli nie ma z niej żadnego pożytku.

  Wystarczy do GIODO wysłać skargę na przetwarzanie naszych danych osobowych, jedynie, co można od nich otrzymać, to jakiś urzędniczy bełkot, w dodatku wysyłany pocztą standardową, mimo że skargę wysyłasz mejlem i prosisz o odpowiedź tą samą drogą.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-171-242.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet