Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GIODO: Smartfony i tablety stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych [wideo]

GIODO: Smartfony i tablety stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych [wideo]

LuiN 4 Kwietnia 2013 13:53

5 0

Nieodpowiedzialne korzystanie ze smartfonów i tabletów niesie za sobą zagrożenie dla przechowywanych tam danych osobowych - nie tylko samego właściciela urządzenia, ale także wszystkich osób, o których informacje są zapisane np. w książce adresowej. Oficjalnie "darmowe" aplikacje też często służą pozyskaniu informacji z telefonu - przestrzega Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Aplikacje uzyskiwane bezpośrednio od tego, od kogo je zakupiliśmy lub ściągane z internetu poza "bajerami", które nam oferują, mają w sobie coś jeszcze. Pamiętajmy, że nie ma nic za darmo. Jeżeli ten produkt jest darmowy, to prawdopodobnie my jesteśmy produktem, który jest sprzedawany. Płacimy walutą, jaką jest informacja o nas - mówi Newserii Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Pułapki zawarte w tego typu aplikacjach wykorzystują pragnienie użytkownika do jak najszybszego dojścia do oferowanej usługi. W pośpiechu wiele osób wyraża nieświadomie zgodę na przekazanie swoich danych osobowych. Podobne zagrożenia wiążą się np. z synchronizacją smartfonu, na którym przechowujemy informacje dotyczące klientów, rodziny, a także zbiory kontaktów, z komputerem pokładowym samochodu.

Chcąc zsynchronizować muzykę, do której mamy dostęp przy pomocy iPada z komputerem samochodowym, jednocześnie dajemy dostęp do naszego kalendarza, zbioru naszych adresów kontaktowych, a także adresów naszych klientów i informacji o nich - tłumaczy Wiewiórowski. Informacje te uzyska każdy serwisant firmy, od której kupiliśmy samochód. Przy pomocy tego samego łącza będzie mieć dostęp do informacji, która jest przekazywana przez komputer na temat samochodu, ale i informacji z naszego iPada.
Według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych nie są jednak potrzebne kolejne regulacje prawne, lecz większa odpowiedzialność użytkowników nowoczesnych urządzeń, którzy muszą pamiętać, że to od nich w dużej mierze zależy, kto i w jaki sposób będzie miał dostęp do tych danych.

Prawo ochrony konsumentów, ale również prawo ochrony danych osobowych dają odpowiednie remedia na tego typu zdarzenia - podkreśla Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Trzeba sobie zdawać sprawę z dwóch rzeczy: po pierwsze, że to my jesteśmy administratorami tych danych, które znajdują się na naszych smartfonach. Po drugie zaś musimy zdawać sobie sprawę, że odpowiadamy za czynności, których dokonamy przy okazji synchronizowania, akceptowania różnego rodzaju regulaminów czy propozycji usług. A tego typu działanie może polegać na udostępnianiu osobom nieuprawnionym danych, w tym danych osobowych, do czego nie jesteśmy uprawnieni - dodaje.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: giodo | wojciech wiewiórowski

w sumie: 10
 • 2

  1. ~Tomek  2013-04-04 14:09:07  host: host-81-190-77-52.gdynia.mm.pl

  Dr Wiewiórowski ma rację, generalnie sam ograniczam ilość ściąganych aplikacji do minimum.

 • 1

  2. ~  2013-04-04 14:14:14  host: 89-70-70-238.dynamic.chello.pl

  rozwiązanie - nokia 100 :)

 • 0

  3. ~nick  2013-04-04 15:01:16  host: 89-71-212-32.dynamic.chello.pl

  To wszystko prawda, nie są to urządzenia dla ludzi niekumatych i innych roztrzepańców.

 • 0

  4.  2013-04-04 15:46:50

  Ale tak szczerze to ile osób czyta warunki licencji przy instalacji oprogramowania na komórkę czy komputer. Z reguły to: -dalej, -dalej, -akceptuj. (tak wiem że się czytać powinno) To teraz trzeba będzie oddając samochód do serwisu pisać oświadczenie: " nie wyrażam zgody na przetwarzanie danych osobowych znajdujących się w niniejszym pojeździe ani urządzeniach powiązanych" ;-) Masakra

 • 0

  5. ~Bolo  2013-04-04 16:03:49  host: ldt.ericpol.com

  Na szczęście nie mam Ajpada.

 • 0

  6. ~tata  2013-04-04 18:20:14  host: apn-77-113-184-164.dynamic.gprs.plus.pl

  Od wielu lat wiem ze moje dane osobowe sa sprzedawane z rak do rak a ja mam na to taki wplyw jak zacmienie ksiezyca na rozwoj dorozkarstwa w Chinach

 • 0

  7. ~mirekb  2013-04-04 19:09:37  host: apn-37-247-226-2.dynamic.lte.plus.pl

  @6 kozacki koment..tak serio to wiadome ze nikt tego nie czyta tylko chce aplikacje..to wystarczy.wielu znajomych sie na to swiadomie godzi bo nie widzi zwiazku z ochrona prywatnosci ;-)niektorzy nie ma ja o tym nawet pojęcia.dzis wielkie koncerny zbieraja dane..wszystko w cyfrowym swiecie bedzie do odnalezienia.troche przerażające,nawet dla uczciwego obywatela

 • 0

  8. ~nicki  2013-04-04 19:49:31  host: dslb-178-003-005-161.pools.arcor-ip.net

  "Według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych nie są jednak potrzebne kolejne regulacje prawne, lecz większa odpowiedzialność użytkowników nowoczesnych urządzeń, którzy muszą pamiętać, że to od nich w dużej mierze zależy, kto i w jaki sposób będzie miał dostęp do tych danych." On chyba mieszka na ksiezycu!! Ludzie ktuzy sa wyrwanie z realnego zycie sa przewaznie w klinikach psychiatrycznych. jak czytam "Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych" to kojarzy mi sie natychmiast "Inspektor Gadget"

 • 0

  9. ~xy  2013-04-04 21:02:59  host: apn-77-115-227-249.dynamic.gprs.plus.pl

  @3: Takiś kumaty, a nawet nie wiesz, że Twoje dane wyciekają.

 • 0

  10. ~  2013-04-05 19:27:24  host: v52-11.opera-mini.net

  Rzeczywiscie nie sa potrzebne nowe regulacje bo oczywiscie mam wplyw na to co na moj temat wpisze do kontaktow jakis znajomy czy dziecko a nastepnie udostepni to jakiemus spoleczniakowi :-) O ile zrozumialem tego pana moge go sobie przecierz potem zaskarzyc za nieuprawnione udostepnienie moich danych. Problem byl oczywisty juz pare lat temu w momencie pojawienia sie mechanizmow wrzucania danych kontaktow wszedzie gdzie sie da. Mozna bylo wtedy np narzucic na urzadzenia dopuszczone na rynek wymaganie zewnetrznej autoryzacji wlasciciela danych do ich synchronizacji przez ich uzytkownikow np za pomoca przyslania specjalnej wizytowki ze zgoda. Nic co nie byloby wyszczegolnione na takiej wizytowce nie mialoby prawa wyciec z urzadzenia. Byloby fabrycznie (i prawnie) zablokowane. To tutaj to takie pitu pitu w momencie gdy wiekszosc istotnych danych zostala juz zebrana :-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-93-19.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy Internet LTE jest w stanie zastąpić Internet kablowy?

Test szybkości LTE sieci Plus

 

Zobacz wynik | Opinie (18)

Archiwum Ankiet