Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GIODO o lokalizowaniu klientów na podstawie numerów IMEI

GIODO o lokalizowaniu klientów na podstawie numerów IMEI

LuiN 8 Sierpnia 2008 18:39

0 0

Zdarza się już, że numer IMEI identyfikujący konkretny telefon komórkowy jest pozyskiwany dla celów marketingowych. Czy należy to traktować jak pozyskiwanie danych osobowych? Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uważa, że IMEI nie we wszystkich sytuacjach jest daną osobową - pisze Dziennik Internautów.

Brytyjska firma Path Intelligence dostarcza technologię, która pozwala na śledzenie drogi, jaką pokonuje klient w supermarkecie. Śledzenie odbywa się dzięki antenom, które odbierają sygnał telefonów komórkowych noszonych przez klientów. Namierzanie odbywa się poprzez triangulację (pomiar odległości komórki od trzech anten), a rozróżnianie klientów jest możliwe dzięki numerom IMEI.

Technologia nie podoba się obrońcom prywatności i wzbudza kontrowersję. Dlatego stanowisko w jej sprawie zajął również Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki. Poinformował on, że numeru IMEI nie należy traktować jak danych osobowych (przynajmniej w większości przypadków).




GIODO zauważa, że zgodnie z ogólnie przyjętą definicją nr IMEI jest indywidualnym numerem identyfikacyjnym telefonu. Na podstawie tego numeru możliwe jest zidentyfikowanie następujących informacji: kraj w którym dokonano homologacji, producent telefonu oraz nr seryjny telefonu.

Na podstawie powyższych informacji nie jest możliwe zidentyfikowanie posiadacza telefonu, do którego przypisany jest dany nr IMEI. Nawet dostęp do bazy danych numerów IMEI operatora komórkowego nie gwarantuje jednoznacznego zidentyfikowania posiadacza telefonu z uwagi na następujące możliwości: sprzedaż telefonu, zagubienie telefonu oraz zmiana IMEI telefonu przy użyciu odpowiednich technik informatycznych.

W przypadku wspomnianych technologii Centrum Handlowe pozyskuje wyłącznie nr IMEI i nie ma dostępu do bazy danych operatora komórkowego (jedynie w towarzystwie dodatkowych informacji od operatora numery IMEI traktować można jako dane osobowe). Nie można więc traktować tego numeru jako dane osobowe, gdyż sam w sobie nie umożliwia zidentyfikowania osoby fizycznej.

Źródło tekstu: Dziennik Internautów     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~Templariusz  2008-08-08 19:04:41  host: staticline23090.toya.net.pl

    o ludzie...

  • 0

    2. ~tęplariusz  2008-08-08 20:48:38  host: 80.51.91.252

    bardzo wartościowy komentarz buhahaha

  • 0

    3. ~gosc  2008-08-08 20:54:42  host: c61-15.icpnet.pl

    no ja czegos tu nie rozumiem, przeciez komorka nie rozglasza dookola i non stop swojego IMEI wiec jak dokladnie to niby ma dzialac?

  • 0

    4.  2008-08-08 21:36:39

    #3: skąd wiesz, że nie rozgłasza? A co, miałaby esemesami rozgłaszać? ;-)

  • 0

    5. ~  2008-08-08 21:48:01  host: aawo56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    op. pewnie sledzil po tmsi, a potem zwrocil wyniki po przepisaniu imsi->imei. tak czy inaczej byly juz wczesniej takie zabawy kilka razy na swiecie, jak zawsze bez zgody klientow. tylko ja sie zastanawiam jak mogli sledzic wizyty w sklepach? no chyba ze w 3G jest TAAAAKA wysoka dokladnosc pozycjonowania (nawet w budynku, multipath), miedzy rozstawionymi co 100m pikuskami... moze ktos ma wiecej technicznych informacji to niech sie podzieli prosze. komorka nie rozglasza imei, ale mozna ja pingnac po tmsi wlasnie (lub ostatecznie po imsi) jak jest zalogowana poprawnie do sieci. pisze o 2g bo w 3g to nie wiem...

  • 0

    6. ~  2008-08-09 08:12:09  host: public-gprs81250.centertel.pl

    1- zapomniałeś jak się pisze pierwszy :D

  • 0

    7.  2008-08-09 08:57:21

    czyli trzeba bedzie wylaczac telefon w supermarkecie?

  • 0

    8. ~tho  2008-08-09 10:25:51  host: 193.120.116.177

    tak jak kolege spod 5 zastanawia mnie tylko w jaki sposob maja takie dokladne pomiary... generalnie anteny gsm nie sa jakimis super dokladnymi urzadzeniami by wiedzec czy namierzony wlasnie telefon jest w poblizu pampersow czy piwa tudziez ksiazek w takim super-ekstra-hipermarkecie. nawet odczyt z gps'u moze byc o kilka metrow niedokladny, a co dopiero antena gsm.

  • 0

    9. ~  2008-08-09 10:43:26  host: w3cache.wignet.pl

    Wolałbym żeby jednak co do kodu IMEI zostało na zablokowaniu telfonu po kradziezy ale to śledzienie... idiotyczne...

  • 0

    10. ~bledos  2008-08-09 12:00:16  host: 078088096073.lom.vectranet.pl

    "zmiana IMEI telefonu przy użyciu odpowiednich technik informatycznych" dziwne, podobno to nie jest legalne, a tu urzędnicy mówią, że można ;)

  • 0

    11. ~GFM  2008-08-09 13:20:43  host: fhg58.internetdsl.tpnet.pl

    10 gdzie widzisz blad ? Mozna w sensie ze sie da ... A ze to nie jest zgodne z obowiazujacym w Polsce prawem to kazdy wie,chyba?

  • 0

    12. ~nimm  2008-08-09 17:12:21  host: 87-205-3-179.ip.netia.com.pl

    wlasnie w takiej mikrostrukturze jak market jest mozliwe dokladne namierzenie sygnalu gsm... przy odbiornikach gsm charakteryzujacych sie malym bledem pomiaru metoda triangulacji mozna namierzyc sygnal gsm z dokladnoscia 1 metra... u operatorow nie ma potrzeby zakladania az tak czulego sprzetu do odbioru sygnalu i dlatego to co mozna na mniejszej powierzchni nie bedzie dzialalo na wiekszej... zwiazane jest tez to troche z wyliczanymi odchylkami od wartosci pomiaru... i geometria, a w szczegolnosci kątami i pitagorasem... na tym polega metoda triangulacji...

  • 0

    13. ~mirekb  2008-08-09 17:43:45  host: apn-77-112-73-181.gprs.plus.pl

    "Poinformował on, że numeru IMEI nie należy traktować jak danych osobowych (przynajmniej w większości przypadków)".Pojawia sie oczywiste pytanie w jakich wiec przypadkach mozna imei traktowac jako dane osobowe i w jakich sytuacjach?

  • 0

    14. ~neo  2008-08-09 20:46:47  host: aeii159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No cóż, nie od dziś można nawet po zmianie karty sim prepaid, ustalić kto ją ma... Reszty domyślcie się sami.

  • 0

    15. ~titq  2008-08-10 11:01:51  host: 87-205-51-158.adsl.inetia.pl

    telefon wysyla miedzy innymi informacje o swoim numerze IMEI w momencie logowania do sieci / w tym przy przelogowywaniu sie do kolejnych komorek, czyli stacji bazowych / oraz w momencie inicjowania polaczenia. Przy obecnym zageszczeniu stacji bazowych nie ma wiec problemu z dosc dokladna lokalizacja konkretnego aparatu. Swego czasu byly telefony samsunga, w ktorych mozna bylo wpisac numer telefonu na ktory automatycznie byl wysylany sms z informacja o lokalizacji aparatu, gdy zalozylo sie w nim inna karte SIM.

  • 0

    16.  2008-08-10 16:20:21

    #14: a jak opchnę telefon w komisie, lub mi go skradną to też można ustalić kto jest posiadaczem niezarejestrowanej karty sim włożonej do telefonu?

  • 0

    17. ~  2008-08-10 16:22:57  host: aawj240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @titq: jestes pewny ze tak czesto wysyla imei? ja myslalem ze tylko przy pierwszym logowaniu do sieci. @nimm: oswiec mnie prosze, jesli operatorzy w markecie nie zakladaja dodatkowego urzadzenia (na bts) mierzacego czas odpowiedzi z rozdzielczoscia wieksza niz zwykle (czyli czas trwania bitu GMSK) to jak chcesz osiagnac ten 1m? rozumiem ze mozna obmierzyc caly market i porownywac opoznienia, poziomy sygnalu itd, ale baaardzo watpie zeby dalo sie wyciagnac 1m dokladnosci. innymi slowy: poprosze o konkretne zrodla, ale nie o triangulacji bo to juz wiem. chetnie poczytam. dziekuje z gory.

  • 0

    18.  2008-08-10 17:32:32

    nie wiem co w tym dziwnego że można namierzyć telefon po imei przecież policja ma też taki sprzęt w swoich radiowozach

  • 0

    19. ~  2008-08-10 22:57:43  host: aawj240.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @18: :))))

  • 0