Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gigahercowy wyścig czas zacząć

Gigahercowy wyścig czas zacząć

Q! 22 Września 2009 19:14

0 0

Jeszcze przed końcem bieżącego roku na półki sklepowe trafi kilka telefonów pracujących pod kontrolą procesora Snapdragon firmy Qualcomm, taktowanego zegarem o częstotliwości 1 GHz. Oznacza to podniesienie poprzeczki wydajnościowej smartfonów oraz kolejną wojnę na częstotliwości procesorów.

6. października, czyli wraz z premierą najnowszego systemu mobilnego od Microsoftu - Windows Mobile 6.5 - na rynek trafi najbardziej zaawansowany telefon z portfolio firmy Acer - model F1. Będzie on wyposażony w ekran o przekątnej 3,8 cali, 5-megapikselowy aparat fotograficzny, moduły WiFi i GPS, a także interfejs Bluetooth 2.1.

Również HTC szykuje na najbliższe tygodnie premierę smartfonu z potężnym, gigahercowym procesorem opartym o system Windows Mobile 6.5. Leo, bo o nim mowa, posiadać będzie ekran o przekątnej wynoszącej aż 4,3 cale, aparat fotograficzny z autofokusem o rozdzielczości 5 Mpix oraz czujnik m.in. położenia oraz zbliżeniowy.




A to jeszcze nie koniec, gdyż kilku innych producentów już zapowiedziało, że w kolejnych miesiącach przedstawią swoje propozycje jeśli chodzi o smartfony wyposażone w procesor Snapdragon. Tak będzie m.in. z telefonem Sony Ericsson Xperia X3, o którym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Co to oznacza dla rynku? Snapdragon z pewnością podniesie nie tylko możliwości nowych smartfonów, ale również wymagania klientów. W związku z tym należy się spodziewać, że słabsze procesory trafią do mniej zaawansowanych urządzeń, tym samym zwiększając ich możliwości. A to z pewnością ucieszy użytkowników, którzy za tą samą cenę już niedługo otrzymają więcej, niż dotychczas.

Więcej o telefonie Acer F1 pisaliśmy w tej wiadomości, natomiast szerzej o HTC Leo informowaliśmy m.in. tutaj oraz tutaj.

Źródło tekstu: DigiTimes, wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10.  2009-09-22 20:46:16

    WiateR: nie mówię o tej w kanadyjskim stylu, tylko o tej ze slide-qwerty. A co do ceny: no cóż. Ale chyba warto.

  • 0

    11.  2009-09-22 20:47:46

    raptowny: ?... chyba nie miałeś przyjemności macania Rhodium'a.

  • 0

    12.  2009-09-22 20:56:22

    do 6: I co z tego że HSDPA do 3.6 mb/s tyle wystarczy, dobre 1 mb/s wystarczy. Omnia pro to telefon który ma lepszy procesor od touch pro2 (nie qualcomm). Chodzi mi oczywiście o model B7610. Gdyby jeszcze miała wyjście TV, dobrą baterię oraz znakomity akcelerator grafiki. To nie miał bym nad czym się zastanawiać.

  • 0

    13.  2009-09-22 20:59:34

    B7610 będzie miała wyświetlacz AMOLED żadna nokia nie dorówna ze swymi 16 mln które i tak uzyskiwane jest przez dithering.

  • 0

    14. ~robbo2k  2009-09-22 21:17:50  host: aarl236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Omnia Pro B7610 juz jest ,,, i moze Snapdragonowi nie dorownuje za to jest wystarczajaco szybka ladna i wygodna

  • 0

    15. ~robbo2k  2009-09-22 21:19:13  host: aarl236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A co do rynku ... coz ... TG01 1400zł, Touch Pro ponizej 1000zł i fajnie :) taka Omnia HD juz kosztuje polowe tego co na starcie

  • 0

    16.  2009-09-22 21:26:51

    Mordrag: gdyby wystarczało 3,6 to by nie było HSPA 7,2, 14,400 , HSPA+ itd. Zastanów się - mamy stać w miejscu? OK, Amoled w stosunku do Touch Pro2 jak najbardziej, ale mimo wszystko to nie rewolucja. Gdyby miała akcelerator... ale nie ma ;)

  • 0

    17.  2009-09-22 21:28:29

    Żeby być dokładnym, powinienem napisać HSDPA 7,2, 14,400, bo akurat teraz o tym mowa. Swoją drogą brak HSUPA to też nieporozumienie.

  • 0

    18.  2009-09-22 22:04:04

    Mam nie kupować telefonu który wg. mnie ma wszystko co potrzebuję (szybki procesor, dobry wyświetlacz, qwerty, dobra bateria) dla głupiego HSDPA 7.2 mbps ? Ciekawe gdzie wyciągniesz taką prędkość ?. Chyba na obrzeżach miasta gdzie nikt nie jest podłączony pod tego Bts'a. Strony i tak wolniej się wczytują od łącza kablowego (wyższy ping na UMTS) no chyba że są ludzie jak ty ściągający torenty na telefonie, czy wrzucanie filmów HD na youtube również przez telefon. Ciekawe gdzie skorzystasz z HSDPA skoro jest ono w miastach ?. Jedyne co mogę się przyczepić w tym samsungu to aparat 5 mpix chcę porządne 3.2 mpix, a nie zaszumiałe 5 mpix. Nieporozumieniem dla mnie jest to że operatorzy wprowadzają 7.2 mbps które i tak w rzeczywistości daje nam 3 mbps. Może i nie będzie miała akceleratora grafiki, ale raczej z filmami poradzi, samsung omnia ma procesor 600 mhz bez akceleratora i z filmami radzi sobie świetnie. Raczej samsung nie zrobi głupstwa i nie wsadzi qualcomma dla omni pro.

  • 0

    19. ~  2009-09-22 22:05:01  host: v01-09.opera-mini.net

    HSPA 7.2 jest potrzebne moze do HD online no ale czytam ze te super sprzety potrafia przycinac cos z czym daje rade N95 wiec o czym mowimy? Mam nadzieje tylko ze przy danej szybkosci transferu czy w standby nie zre wiecej baterii niz przestarzale 3.6. Ciekawe jakie beda wyniki badan Apple zuzycia baterii w 3GS.

  • 0

    20.  2009-09-22 22:07:43

    PS: Jestem pewien że 60% użytkowników telepolis nie ma łącza więcej niż 4 mbps

  • 0

    21.  2009-09-22 22:09:01

    Tak wyśmienicie będę oglądać filmy HD na ekranie do 5 cali i rozdzielczości 800x480. Jakbym w domu nie miał telewizora.

  • 0

    22.  2009-09-22 22:13:56

    Gdyby HSDPA ograniczyli by prędkość do 4 mbps to nie mieli by takich problemów z zapchaną infrastrukturą i z pingiem 300ms w godzinach szczytu.

  • 0

    23. ~ktosik  2009-09-22 23:56:56  host: ksi-system-193239036253.internet.dla.mnie.pl

    HiHi, niedługo będzie trzeba coolery montować w telefonach..

  • 0

    24. ~  2009-09-23 05:23:21  host: v02-08.opera-mini.net

    Nokia N95 tnie juz przy VGA a przy HD ma kilka klatek. Wiec fanom N95 mowimy nie trolowac. A lepsze wyniki od N95 osiaga Htc Himalaya z 2003r. Co do Omni pro to ma 7.2 i jest poprostu bijaca klasa touch pro2. A Leo coz ciekawe czy wyjdzie wogole w tym roku

  • 0

    25.  2009-09-23 08:46:14

    Mordrag: to napisz, że TOBIE wystarczy, a nie ogólnie że 3,6 wystarczy.

  • 0

    26.  2009-09-23 08:50:47

    Ogólnie też by wystarczyło. Może nie było by takich kretyńskich limitów (np. 1 gb) na przesłane dane. W Play Online prędkość 1 mbps i limit 5 gb ping koło 90ms. Przynajmniej ma infrastrukturę nie zamuloną.

  • 0

    27. ~  2009-09-23 09:16:39  host: 212.160.172.70

    ja mialem cale zycie ping 10 na neostradzie od jakiegos czasu mam 35 wiecie co mam im powiedziec na tej blekitnej lini zeby cos k**** zrobili? i nie jest to wina routera ani komputera.

  • 0

    28. ~rookie  2009-09-23 09:35:48  host: 167.202.221.228

    Za chwilę pewnie smatfony będą miały wielordzeniowe Athlony, gigabajty ramu i jeszcze geforca dorzucą ;)

  • 0

    29.  2009-09-23 12:17:45

    GeForce, a dokładniej GoForce, to już akurat jest od dawna w PPC...

Dodaj swoją opinię