Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gdzie Play rąbie, tam wióry lecą

Gdzie Play rąbie, tam wióry lecą

WitekT 11 Kwietnia 2007 12:27

0 0

Play zaczyna w praktyce stykać się z problemami i specyfiką polskiego rynku. Najpierw firma przekonała się, że stawianie masztów i stacji to administracyjna droga przez mękę, teraz próbuje - na razie nieudolnie - walczyć z kierowaniem ruchu z innych sieci poprzez ich karty SIM. A cierpią na tym zwykli abonenci.

Do naszej redakcji napływa coraz więcej skarg dotyczących blokowania możliwości wykonywania i odbierania połączeń tym klientom sieci Play, którzy wykonują znacznie więcej połączeń niż odbierają. Bywa momentami tak, że wystarczy wykonać jednego dnia połączenie o długości 40 minut, aby mieć zablokowaną kartę. Osoba dzwoniąca na taki numer słyszą wtedy komunikat Abonent ma zablokowaną możliwość odbierania połączeń.

Play próbuje w ten sposób walczyć z tzw. FCT-ami (ang. Fixed Cellular Terminal). To urządzenia, które - w uproszczeniu - mają kilkadziesiąt kart SIM, które wykorzystywane są do terminowania ruchu w sieciach komórkowych. Ruchu - najczęściej - od operatorów VoIP. Cena minuty przy oficjalnym zakończeniu połączenia w sieci komórkowej to od 40 do 44 groszy netto w zależności od pory dnia (a w sieci Play nawet jeszcze więcej, bo aż 64 grosze). Właściciele FCT-ów, korzystając z różnych promocji operatorów i pakietów minut wewnątrzsieciowych, są w stanie sprzedać minutę połączenia za około 5 eurocentów na giełdzie we Frankfurcie. Trudno się więc dziwić, że proceder - mimo zakazu w regulaminie świadczenia tego typu usług - jest popularny. Wszystko to wina specyfiki polskiego rynku i dużo wyższej ceny minuty w ruchu hurtowym (dla innych operatorów) niż detalicznym (dla klienta końcowego).




Ruch generowany przez właścicieli FCT-ów jest dla Play bolesny. Biorąc pod uwagę duże koszty własne (brak własnej infrastruktury i korzystanie z roamingu w Plusie), dodając do tego bardzo efektywne wykorzystywanie promocji przez właścicieli FCT-ów (wysokie doładowania), operator ponosi wymierne straty związane z takim działaniem.

Jak powiedział TELEPOLIS.PL Marcin Gruszka, rzecznik Play, operator ciągle obserwuje ruch w swojej sieci i pracuje nad optymalnym algorytmem eliminującym ryzyko pojawienia się nadużyć. Można jedynie dodać, że operator czyni to z gracją słonia w składzie porcelany. Podobne problemy mają wszyscy polscy operatorzy komórkowi, jednak to Play ma największe problemy z takim rozwiązaniem sprawy, aby jak najmniej dotykała ona niewinnych klientów.

Wejście nowego operatora na rynek zawsze prowokuje nieuczciwych klientów do większej aktywności, dlatego też nasze służby muszą zachować największą ostrożność. Czasami być może ta ostrożność jest zbyt duża, za co przepraszam - dodał Gruszka.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 230
  • 0

    211. ~  2007-04-18 18:50:32  host: w3cache1.intertele.pl

    znow mi zablokowali SIMa! to chyba jakis sen. czy wy tez macie takie problemy z PLAYem?

  • 0

    212. ~Inspiron  2007-04-18 18:59:56  host: 212.2.101.26

    Dziś nawijałem z konsultantem z BO i powiedział mi, że nic o tym nie wiedzą. W maju mam dostać 700 minutek na dzień dobry i zapytałem się profilaktycznie, czy mi nie zablokują, a jak już, to co mam zrobić. Konsultant odpowiedział, żebym się nie obawiał, bo nic takiego mnie nie spotka. No to zobaczymy...

  • 0

    213. ~  2007-04-18 19:24:07  host: w3cache1.intertele.pl

    to widze ze nie tylko mnie to spotkalo :) - omijajcie PLAYA szerokim lukiem!

  • 0

    214. ~Pestek  2007-04-18 19:46:03  host: host-89-238-14-168.smgr.pl

    ja rozmawiam czasami az 2 min dziennie i jeszcze mi nie zabliowali na szczescie.

  • 0

    215. ~hene  2007-04-18 20:16:27  host: w3cache1.intertele.pl

    dowiedzialem sie ze telefony blokuja tym do ktorych nikt nie dzwoni lub malo dzwoni - tylko czemu tego nie mowili wczesniej ze jak bede mial malo polaczen do siebie to mi karnie zablokuja sima? na razie moj SIM pracuje w trybie 5 godz aktywny 2 dni zablokowany. chyba napisze skarge do UOKiK!

  • 0

    216. ~DIS  2007-04-19 10:24:32  host: qd90.internetdsl.tpnet.pl

    nadal jakoś nie wierze... może masz SIMa zwalonego? Ja dziennie odbieram może z 3 min a wygaduje po 40 i ani razu nie miałem problemu z zablokowaniem SIMA...

  • 0

    217. ~Inspiron  2007-04-19 11:10:26  host: apn-99-32.gprspla.plusgsm.pl

    216: nie blokują Ci, bo masz rozmowy przychodzące. Oczekuje 1 maja i 700 minutek...

  • 0

    218. ~gia  2007-04-19 11:48:21  host: aawo66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To dziwne.Ja naprawde malo odbieram,bo glownie to ja dzwonie do kogos i nie maialam takiej akcji jeszcze.Moze miales niefart:/

  • 0

    219. ~owca cała  2007-04-19 14:20:03  host: chello062179021215.chello.pl

    też nie mam problemów z SIM; nie chce mi się wierzyć, że blokują telefony jak mało się gada, to jakiś absurd

  • 0

    220. ~SQ5LNK  2007-04-20 08:35:14  host: dpm9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    PLAY ignoranci i kompletnie nie przygotowani OD 4 TYGODNI W WAWIE NIE POTRAFIA DOSTARCZYC TELEFONU Z UMOWA PRZEZ PIERWSZE 2 TYGODNIE NIE MIELI W MAGAZYNACH TELEFONU SAMSUNG I600 A MIMO TO PRZYJEJI ZAMOWIENIE NA TEL. I UMOWE Z DOSTAWA W CIAGU 4 DNI ROBOCZYCH CHYBA SIE KOMUS POMYLILO 4 X 2 ALE TYGODNI , MALO TEGO PO 8 INTERWENCJACH W *500 DOPIERO PO 2 TYGODNIACH ZACZELY SIE NALICZAC MINUTY ODZYSKANE OD POL. ODEBRANYCH ....... KOMENTAZU NIE BEDE ZOSTAWIAL POZDRAWIAM CZYTAJACYCH

  • 0

    221. ~maniek  2007-04-20 11:47:40  host: w3cache1.intertele.pl

    ja tez mam problem z simem - dzwonilem do BOK a tam mi mowia ze wszystko w porzadku i co mam teraz zrobic?, a ja nie moge dzwonic, zdazylem wygadac za jakies 20 zl (doladowalem 150zl) a zapisalem sie do PLAYa bo spodobala mi sie ich promocja kwietniowa - teraz mam blokade i nie moge skorzystac z promocji, to zwykle oszustwo!!!!!

  • 0

    222. ~DIS  2007-04-20 13:53:18  host: qd90.internetdsl.tpnet.pl

    Na takich ich początkowych błędach można zarobić, bo zawsze będą starali się zniwelować negatywne wrażenie i zawsze dodadzą jakieś darmowe minuty :D W związku z tym trzeba być dobrej myśli :D

  • 0

    223. ~płotka  2007-04-20 19:11:41  host: chello062179021215.chello.pl

    hehe i co niby czekac na ich potknięcia, bo wtedy możemy liczyć na rekompensatę? Ja jednak wolę by wszystko działało :)

  • 0

    224. ~bajka  2007-04-20 21:33:00  host: chello081018209244.chello.pl

    maniek, to czemu nie pójdziesz do ich salonu ? Powiedz co Cię boli i niech się Play martwi o rozwiązanie.

  • 0

    225. ~maniek  2007-04-21 01:45:47  host: w3cache1.intertele.pl

    w salonie PLAY dali mi nowego sima i mowili ze w ciagu 2 godz. bedzie dzialac i nic. a dzonienia do BOKu nie ma sensu - pani mowi ze wg jej systemu moj SIM jest dobry, za kazdym razem jak dzwonie to pani w BOKu pyta mnie czy zablokowany SIM to ten z ktorego dzwonie :))) a nastepnie przyjmuje zgloszenie i nic nie pomaga ze mowie jej ze nie ma sensu przyjmowac nowego zgloszenia bo 6 poprzednich juz ma w systemie :((

  • 0

    226. ~jojo  2007-04-21 07:13:40  host: ekj116.internetdsl.tpnet.pl

    Trzeba jej było pogratulować inteligencji...

  • 0

    227. ~maniak  2007-04-21 15:27:56  host: cwo246.internetdsl.tpnet.pl

    No cóż widocznie nie masz szczęścia. Jesteś jedynym takim mi znanym przypadkiem, a mam kliku znajomych w PLAYu :D

  • 0

    228.  2007-04-21 17:20:47

    Mi też zablokowali sim'a po 46 minutowej rozmowie. Jacyś śmieszni bo zablokowali również przychodzące i to bez uprzedzenia także nawet nie wiedziałem że mam taką blokadę założoną. Dobrze że mam jeszcze abo w Erze to przynajmniej Ci co się domyślili to dzwonili na Erę. Od tamtego czasu jestem dalej w Erze to jest przynajmniej normalna firma.

  • 0

    229. ~ehh  2007-04-22 22:52:22  host: 155-tar-5.acn.waw.pl

    fajnie wiedziec, dosc ciekawe zjawisko ze minuta kosztuje 5 eurocentow a ja place 60gr hmm naprawde dziwne a gdzie reszta sie podziewa ?

  • 0

    230. ~bajka  2007-04-23 23:16:50  host: chello081018209244.chello.pl

    Nic nie rozumiem z tego, co napisałeś.. Jakie 60gr? To chyba nie w Play..?

Dodaj swoją opinię