Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gazownictwo wchodzi mocniej w telemetrię

Gazownictwo wchodzi mocniej w telemetrię

WitekT 8 Lipca 2014 09:02

4 1

PGNiG weźmie od operatorów w ciągu 5 lat od 5 do 25 tys. kart SIM. Będą służyć do transmisji danych GPRS w urządzeniach m2m (ang. machine-to-machine).

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług transmisji danych GPRS/GSM na potrzeby "telemetryczne", tj. zdalnego odczytu danych oraz monitorowania stanu obiektów stacjonarnych lub ruchomych - napisano w zamówieniu.




Zamawiający gwarantuje korzystanie, w okresie obowiązywania umowy z co najmniej 5 tys. kart SIM. W postępowaniu mogą wziąć udział operatorzy, którzy mają roczne obroty na poziomie nie mniejszym 100 mln zł i obsługują co najmniej 10 tys. kart przeznaczonych do telemetrii.

[Aktualizacja]
Poprawiliśmy błędnie podaną wartość zamawianych kart SIM.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: pgnig

w sumie: 20
  • -4

    1. ~CCC  2014-07-08 09:26:14  host: dns.studioaurum.pl

    I TERAZ CO LICZNIK GAZU Z GPS NIE DOSC ZE WSZEDO BYLSKIE SMARTFONY KAMERY DRUTERY ITP GRZEBIA I MONITORUJA WSZYSTKO TO JESZCZE RACHUNEK ZA GAZ I TAK WIEDZIEC BEDA KIEDY GOTUE I CO ILE I GDZIE A MOJE ZUZYCIE GAZU BEDZIE NA STRONIE Z E LICZNIKIEM GDZIE BYLE KTO BEDZIE MI MÓGL ZAKRECIC KUREK

  • 1

    2.  2014-07-08 09:48:01

    #1 zrezygnuj z gazu i przestaw się na grilla na balkonie (albo ognicho w jaskini) , będziesz miał spokój ;> Telemetria jest korzystna dla obu stron - dla użytkownika gazu czy prądu (płaci za faktyczne zużycie, bez prognoz które mogą odbiegać od rzeczywistości, bez uciążliwych wizyt pana od licznika ) i dla dostawców ( precyzyjne info za grosze, nie trzeba utrzymywać armii inkasentów/odczytujących, łatwa i tania detekcja nadużyć / strat na przesyle / wycieków). XXI wiek, Panie, taka sytuacja :)

  • 0

    3. ~  2014-07-08 09:55:56  host: user-46-113-51-27.play-internet.pl

    @1 (~CCC 2014-07-08 09:26:14 host: dns.studioaurum.pl): Nie z GPS (globalnym systemem pozycjonowania), a GPRS (pakietową transmisją danych przez sieć komórkową). Nikt Ci kurka w żaden sposób nie zakręci (bo w jaki sposób? - chyba, że nie płacisz regularnie rachunków), a odczyty Twojego licznika nie będą dostępne publicznie w internecie, tylko na Twoim osobistym koncie w eBOK PGNiG (o ile sam je sobie założysz).
    P.S. Nikt Ci nie każe korzystać ze smartfonów, wchodzić do monitorowanych sklepów, itp. Możesz np. wyprowadzić się na wieś, gdzie natężenie całej "techniki" jest znacznie mniejsze, a ludzie i tak więcej wiedzą o swoich sąsiadach niż najlepsze służby wywiadowcze...

  • 0

    4. ~  2014-07-08 09:57:49  host: user-46-113-51-27.play-internet.pl

    Mam takie pytanie: czy P4 się kwalifikuje do tego przetargu - ile oni mogą mieć kart M2M?

  • 0

    5. ~  2014-07-08 09:59:11  host: user-46-113-51-27.play-internet.pl

    I jeszcze jedno - w jaki sposób PGNiG (czy właściwie Polska Spółka Gazownictwa) zamierza zasilać urządzenia pomiarowe (o ile będą stosować telemetrię w indywidualnych gazomierzach)?

  • -1

    6.  2014-07-08 10:29:08

    5: no przecież że gazem :)

  • 1

    7. ~ola  2014-07-08 10:32:35  host: 213.158.217.147.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Bateryja? I rok jej podmiana? Wlasnie ciekawa kwestia? Czy do sieci klienta i 5zl rabatu? Hihihi

  • -1

    8. ~cccp  2014-07-08 10:39:04  host: dns.studioaurum.pl

    dobra teraz co raz wiecej tej obserwacji nasze panstwo istnieje teoretycznie a nawet jak pojdziesz na wies to i tak w sklepie sa kamery telofny na podsluchah o reszcie nie wspomne zyjemy nie w xxi wieku nowinki techniczne i udogodnienia sa dobre ale jak zaczyna to wchodzic z butami to juz nie tak dobrze to tak jak bym przyszedl do ciebie i grzebal w dokumentach czy rachunkach a i tak zwróc uwage ze serwery czy e konta nie sa bezpieczne a rachunek zawsze mozesz zniszczyc i slady nie ma a w sieci juz tak sie nie da a zyjemy tylko w wieku masonerii która wywyiera co raz wieksze naciski na to zeby nawet zajrzec nam w wszedzie byle by tylko informacji o tobie

  • 0

    9.  2014-07-08 10:43:49

    ~cccp - jakby ludzie złodziejami i bandytami nie byli, to by nie było tylu kamer - szczególnie w sklepach ;-) Bo po co wydawać pieniądze? Jak złodziej kradnie, to kamera taniej wychodzi - nie dość, że złodzieja złapią, to się odzyska w procesie cywilnycm stratę ;-) Masz problem? Ja nie mam - bo nikogo w życiu nie okradłęm, a znalezione oddaję nawet i nie mam problemu z tą inwigilacją całą - niech mnie nagrywają - jeśli lubią sobie popatrzeć na takiego ładnego chłopca jak ja ;-D

  • 0

    10. ~  2014-07-08 12:17:07  host: n10-06-04.opera-mini.net

    jaj gaz w to wchodzi to zaraz prądownie w to wejdą, a potem wodomierze, ho ho, ile będzie kart sim na jeden dom, +3 do tych, które już ludie mają, a promieniowanie :)...

  • 1

    11. ~  2014-07-08 12:20:15  host: n10-06-04.opera-mini.net

    Zygmunt na tym dobrze wyjdzie jak na swoją prądownie Plus prąd zrobi karty sim, nie będzie musiał robić przetargu tylko sobie zrobi simy z Plusa i po problemie :)

  • 1

    12. ~  2014-07-08 12:52:52  host: user-46-113-51-27.play-internet.pl

    @ 8. ~cccp (2014-07-08 10:39:04 host: dns.studioaurum.pl): 1. Nikt nikogo nie zmusza do korzystania z eBok czy e-faktur
    2. Nawet jeśli masz rachunki papierowe na wszystkie usługi, to ich kopie wraz ze szczegółami rozliczeń (np. billingi/retencja danych) są przechowywane na serwerach usługodawców od roku (billingi/retencja/etc) do 5 lat (faktury i inne dokumenty księgowe), a niektóre dokumenty w bankach 10 lub dłużej. Więc jeśli "służby" będą chciały cokolwiek o Tobie się dowiedzieć, mają do tego łatwy dostęp...

  • 0

    13.  2014-07-08 12:59:40

    10 - u mnie są radiowe wodomierze. Maja takie zbiorcza "coś" na klatce, skąd odczytują dane - nie wiem jakim interfejsem. Niestety. Może optycznie jak z liczników energii? Z pewnością da się transmitować dane via GSM ;-)

  • 0

    14. ~  2014-07-08 15:10:51  host: n13-08-08.opera-mini.net

    13,no to wykrakałem, będą teraz emitować szkodliwe fale żeby naliczyć opłaty, może trzeba im naliczyć odszkodowania za te szkodliwe fale :)

  • 0

    15. ~mar  2014-07-08 17:24:46  host: user-94-254-209-52.play-internet.pl

    Pytanie tylko czy dzięki temu będą niższe rachunki czy wręcz przeciwnie bo trzeba będzie za nowoczesność więcej zapłacić niż za pana od spisywania licznika...

  • 0

    16.  2014-07-08 19:59:54

    14. - nic nie wykrakałeś... Dzisiaj był gość i klasycznie z latarką przejrzał wszystkie wodomierze i na kartce pospisywał stany, zostawił kopię ;-) Na pytanie o sens stosowania nowoczesności uśmiechnął się i powiedział, ze ta nowoczesność coś nie za bardzo bilansuje zużycia wody ;-)

  • 0

    17. ~xy  2014-07-08 20:07:50  host: 037008226041.warszawa.vectranet.pl

    @2: Niedługo ludzie w ogóle nie będą się spotykać, rozmnażać może też się będą przy pomocy telemetrii ;-) Druga sprawa - jeśli coraz więcej pracy ludzi będzie przejmować szeroko rozumiana automatyka to gdzie ludzie mają pracować?

  • 0

    18. ~  2014-07-08 21:35:58  host: n07-04-07.opera-mini.net

    16,a co miał odpowiedzieć, że nie chce iść na bezrobocie :) ?

  • 0

    19. ~Yey  2014-07-08 22:48:33  host: 89-75-147-217.dynamic.chello.pl

    @5 i 7 - Z tego co można wygooglać w sieci takie gazomierze mają baterie wystarczającą nawet na 10 lat - w tak długim okresie i tak konieczne jest podmienienie gazomierza by dokonać jego okresowej legalizacji. Taka długość pracy uzyskuje się gdyż gazomierz nie podaje wskazań cały czas, wystarczy np. informacja raz na tydzień, albo na żądanie. Dodatkowo licznik może posiadać tylko komunikator bliskiego zasięgu (do 100m), a koncentrator z modemem GSM instaluje się jeden, dwa na budynek.
    Przy takim liczniku można niestety od ręki zakręcić kurek klientowi który spóźnił się z zapłaceniem Faktury.

  • 0

    20. ~xy  2014-07-08 22:50:09  host: 037008226041.warszawa.vectranet.pl

    No właśnie to jest problem. Z jednej strony wiadomo - trzeba iść z postępem i automatyzować pewne rzeczy, z drugiej oznacza to utratę pracy dla wielu osób.

Dodaj swoją opinię