Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gartner o ptasiej grypie

Gartner o ptasiej grypie

WitekT 22 Października 2005 22:39

0 0

Firma analityczna Gartner radzi przedsiębiorstwom zabezpieczyć się na ewentualność epidemii ptasiej grypy. Na wszelki wypadek warto - jej zdaniem - przygotować osoby rezerwowe na główne stanowiska w działach informatycznych.

Trzeba być także przygotowanym na to, że w czasie ewentualnej epidemii przynajmniej 30% pracowników może być nieobecnych. Gartner uważa, że kluczowymi działami w firmach będą działy informatyczne i tę właśnie część firmy trzeba najlepiej przygotować na ewentualność epidemii.

Organizacje mogą działać dzięki informatyce i należy wspomóc informatykę, tak aby działalność biznesowa firmy mogła być kontynuowana mimo restrykcji transportowych, kwarantanny czy problemów z producentami czy pracownikami złożonymi chorobą lub zastraszonymi epidemią - podkreślił w opisie raportu dyrektor naukowy w Gartner Steve Bittenger.

Jak twierdzi Gartner, wpływ epidemii na informatykę nie będzie bezpośredni, ale może ona spowodować takie zaburzenia ekonomiczne, że wpłynie to na działalność wszystkich firm. Gartner przyrównuje tutaj ptasią grypę do SARS, który spowodował problemy w firmach po obu stronach Atlantyku i Pacyfiku, co doprowadziło do zawieszenia i porzucenia wielu inicjatyw biznesowych.
Według analityków konieczna jest stała współpraca z organami epidemiologicznymi i opracowanie planu awaryjnego na wypadek zagrożenia - firma nie może dowiedzieć się o epidemii dopiero z mediów. Musi się tym zajmować osoba, która na podstawie informacji będzie też określać, czy istnieje bezpośrednie zagrożenie dla centrali firmy bądź jej oddziałów, tj. czy w danym mieście ludzie już zaczynają chorować.

Konieczne jest też, aby naradzić się z klientami i dostawcami, by uniknąć spowolnienia bądź zatrzymania najważniejszych projektów przez epidemię. Trzeba też stworzyć stanowiska rezerwowe w dziele informatyki, tak aby wszystkie systemy informatyczne miały zawsze osobę, która je obsługuje - stwierdza się w opisie raportu.

Gdyby absencja pracowników nie przekroczyła 30%, a epidemia była lżejsza, Gartner poleca jak najszybsze zbudowanie lub wykorzystanie istniejącej infrastruktury do pracy zdalnej - ludzie mogą pracować także w domach.

Również większość kontaktów z partnerami bądź klientami lepiej prowadzić online - nawet z wykorzystaniem wideokonferencji. Gartner twierdzi, że jeśli epidemia nadejdzie, jej rozprzestrzenianie się będzie bardzo szybkie. Dlatego opracowanie planów awaryjnych jest konieczne właśnie teraz - później nie będzie na to czasu, a firmy poniosą wielkie straty.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~mikemat  2005-10-23 11:13:06  host: dvi55.neoplus.adsl.tpnet.pl

  na ptasia grype zmarlo okolo 60 osob, rocznie na normalna grype i jej powiklania umiera okolo 500 tys. osob

  moim zdaniem to nowy temat zastepczy

 • 0

  2. ~  2005-10-23 13:33:03  host: 193.69.116.50

  Ale tu brana jest pod uwage epidemia na skale 'Hiszpanki' , a przy tym coroczne , zwykle epidemie , bylyby bulka z maslem... Stworzenie rezerw na wypadek epidemii , hmmm... Alez jak najardziej. Dumna istota ludzka ktorej sie wydaje , ze cokolwiek od niej zalezy i cos moze , moglaby zastosowac sposob ktory z takim powodzeniem stosuje teraz i kiedy zmutowany wirus przeskoczy juz na czlowieka , nalezy bez litosci zarzynac zarazone jednostki...

 • 0

  3. ~  2005-10-23 13:39:09  host: 193.69.116.46

  ... oraz 'stada' majace z nia kontakt :/ Istota ludzka ,szkoda gadac. I czlowiek sie uwaza za lepszego od zwierzecia ,a nie ma szacunku do nikogo i niczego. A tu nieskonczenie mniejszy od niego wirus , moze przywolac go do porzadku.

 • 0

  4. ~  2005-10-23 13:44:48  host: 193.69.116.48

  Rznij czlowieku , przeciez jestes pepkiem swiata ,jaka miara mierzysz ,taka i ci odmierza.

 • 0

  5. ~AndSa  2005-10-24 10:54:59  host: cme159.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Polska wybrala kaczki, wiec bedzie ptasia grypa! Have a ducking good day!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-86-28.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet