Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Garść ciekawostek na temat aparatu fotograficznego w Nokii N9

Garść ciekawostek na temat aparatu fotograficznego w Nokii N9

Q! 29 Czerwca 2011 18:59

0 0

n9 optyka m Damian Dinning, odpowiedzialny w Nokii za mobilne rozwiązania fotograficzne, podzielił się kilkoma faktami i ciekawostkami na temat aparatu zamontowanego w najnowszej Nokii N9.

Przede wszystkim aktywna rozdzielczość matrycy, która wynosi dokładnie 8,7 Mpix. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone po to, aby przy wykonywaniu zdjęć panoramicznych w proporcjach 16:9 strata pikseli była jak najmniejsza. W przypadku układu 12 Mpix są to aż 4 Mpix, natomiast tutaj tylko 1,6 Mpix.

Kolejna sprawa to przysłona, która ma wartość jedynie f/2.2. Oznacza to, że w porównaniu do modelu N8, matryca w N9 otrzymuje nawet do 75% więcej światła. Dzięki temu jakość zdjęć jest znacznie lepsza przy tych samych parametrach. Według Nokii jest to najjaśniejszy na rynku obiektyw montowany w telefonie komórkowym.

Nokia N9 została wyposażona w diodową lampę błyskową LED zamiast ksenonowej. Stało się tak za sprawą rozmiarów tej drugiej, która po prostu nie mieściła się w układzie optycznym. W zamian za to Nokia wykorzystała nowe diody LED, które mają dawać nawet do 20% więcej światła niż te z poprzedniej generacji, jednocześnie zmniejszając gabaryty całego układu.




Dinning chwali się również ciągłym autofokusem zarówno podczas wykonywania zdjęć, jak i rejestracji materiałów wideo za pomocą N9. Występuje on w dwóch wersjach - automatycznej oraz dotykowej. W przypadku wykonywania zdjęć ma on mieć zakres od 10 cm do nieskończoności.

Na zakończenie Dinning przedstawia aparat z N9 jako układ, który najszybciej na rynku wykonuje zdjęcia fotograficzne. Uruchomienie aparatu fotograficznego, podgląd kadru na ekranie, podejście do wykonania zdjęcia oraz samo jego wykonanie ma zajmować jedynie 2,6 sekundy.

W świetle tych wszystkich faktów informacja o tym, że obiektyw posiada optykę Carl-Zeiss oraz ogniskową wynoszącą jedynie 22 mm wydaje się mniej znaczącym, chociaż również wartym odnotowania szczegółem.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Conversations Nokia, wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    8. ~  2011-06-29 20:16:00  host: 213-238-115-193.adsl.inetia.pl

    @rain86 haha w ogóle rozumiesz o czym piesz? będziesz sobie kod zródlowy rekompilowal pod sprzęt?

  • 0

    10. ~js  2011-06-29 20:20:10  host: 212.160.172.70

    @8 Nie trzeba niczego rekompilować. Prace nad MeeGo ma przecież kontynuować Intel. Zawsze będzie można sobie przecież podmienić soft. Nie ma co panikować.

  • 0

    11.  2011-06-29 20:24:12

    @10 to prawda. Społeczność MeeGo planuje wydać MeeGo CE (community edition). Jak nokia zakończy wsparcie wystarczy przeflaszować telefon i po kłopocie.

  • 0

    12. ~  2011-06-29 21:02:54  host: 213-238-115-193.adsl.inetia.pl

    @10 równie dobrze możesz uruchamiać programy z maca na pc.

  • 0

    13.  2011-06-29 21:28:32

    @9 po pierwsze nie życzę sobie aby jakiś anonimowy ludek mnie od pajaców tu wyzywał, trochę kultury...po drugie doskonale wiem co pisze, ale mniejsza z tym...aplikacji na meego jest już sporo, a przekompilowanie debianowych też nie będzie trudne

  • -1

    14. ~PatrykOS  2011-06-29 21:49:46  host: 87-250-179-14.slupsk.hypnet.pl

    Kurcze no, coraz milej mnie zaskakuje ta Nokia. Będzie trzeba się poważnie zastanowić przy wymianie telefonu.

  • 0

    15.  2011-06-29 21:57:11

    @9 A słyszałeś o ARM Debian? Jakoś tam aplikacje chodzą... MeeGo w jednym na pewno jest *** da się na nim odpalić Baldur`s Gate 2 i Plane Scape Torment i inne klasyki na silniku D&G

  • 0

    16. ~  2011-06-29 22:12:30  host: 66.154.107.163.static.quadranet.com

    @9 sz to za palant?

  • 0

    17. ~Dude  2011-06-29 22:20:38  host: pc-181-048.sti.net.pl

    @13 No i nawet jak odpalisz debianowe programiki to 90% z nich nie bedzie przystosowana do dzialania na takim malym dotykowym ekranie. A poza tym nie wiem czemu ludzie zaczeli sie tak podniecac tym MeeGo... System nie wydaje sie wnosic niczego super nowego... Wg mnie jest to jedna wielka marketingowa sciema. A podniecanie sie tym ze to jest "linux" jest bezsensowne. Podobnie bylo w maemo... Niby tez super system, a tak na prawde to nic specjalnego... Wcale sie nie zdziwie MeeGo spotka dokladnie to samo co Maemo. Choc swoja droga takie postepowanie nokii jest totalnie idiotyczne...

  • 1

    18.  2011-06-29 22:32:30

    Właśnie Elop moim zdaniem niewpowinien odwracać się od systemu MeeGo. Powinien pakować go więcej a nie z niego rezygnować. N9 może przyniesie duże zyski dla firmy. Sam chętnie bym kupił n9 gdybym miał kase:P Nokia powinna mieć 2 systemy główne MeeGo i MS a symbiana jako dodatek. I w ten sposób by mieli 3 systemy, każdyy użytkownik by miał duży wybór słuchawek i systemu od tego producenta. Musieli by teraz wypuścić masowo jakieś ciekawe telefony z MeeGo

  • -1

    19. ~Olek  2011-06-29 23:08:15  host: 89-78-114-201.dynamic.chello.pl

    Nie widzę problemu, za 700-800 zł biorę N9 w ciemno. Do emaili i internetu w zupełności wystarczy.

  • 0

    20. ~rain86  2011-06-29 23:11:45  host: dhn97.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @17 i tym wlasnie komentem udowodniles ze nie znasz mozliwosci tego systemu..n900 ze swoim maemo to najbardziej zaawansowany system wsrod smartfonow,teraz z meego..robocika czy innych jablek nawet nie ma co porownywac bo to nie ta liga

  • 0

    21. ~Dude  2011-06-29 23:27:42  host: pc-181-048.sti.net.pl

    @20 No dobrze kolego to powiedz mi do czego ci jest potrzebny tak zaawansowany system? Wszyscy mowia ze maemo jest super zaawansowany tylko jakos nikt, albo przynajmniej malo kto z tego korzysta... Poza tym to sa tylko telefony wiec wiekszosc tych mozliwosci jest z gory spisana na straty. Podaj mi chociaz 3 dowody na to, ze maemo jest duzo lepszy np od androida... Bo jesli chodzi o wieksza uzytecznosc andka nad maemo to mozna eseje pisac. I nie mowie tutaj o jakichs super zaawansowanych funkcjach, tylko tych codziennego uzytku. Trzeba przyznac, ze android jest srednio zoptymalizowanym systemem, ale maemo tez do idealu plynnosci bylo daleko... A na dodatek mial sporo niedorobek.

  • 0

    22. ~Kamil  2011-06-30 01:36:28  host: apn-77-114-61-144.dynamic.gprs.plus.pl

    Instalacja pakietów z Debiana na Maemo (na MeeGo się nie da, bo tam jest RPM, a nie DEB) ma jak najbardziej sens, ponieważ programy niekorzystające z X'ów działają normalnie w terminalu, a korzystające z X'ów dopasowują się do ekranu, tak że można z nich spokojnie korzystać i to jest jedna z największych przewag Maemo nad pozostałymi systemami mobilnymi. Druga przewaga Maemo, to znakomita przeglądarka internetowa jaką jest MicroB. Na żadnym innym mobilnym systemie operacyjnym (MeeGo również) nie spotkałem się z tak dobrą przeglądarką.

  • 1

    23. ~  2011-06-30 02:51:56  host: public8109.cdma.centertel.pl

    Jak by mi jeszcze ktoś wytłumaczył, po co się czepiać czy system będzie rozwijany prze kolejne lata, skoro z telefonu się korzysta rok, góra dwa lata. Mogę kupić sobie N9 a po dwóch latach ten MeGoo może sobie zniknąć z rynku, bo i tak będę miał nowy fon, z system który może jeszcze nie powstał. Więc po co ten stres i pieprzenie głupot.

  • -1

    24. ~rain86  2011-06-30 07:58:41  host: ip-213-155-179-66.ps.net.pl

    @21 to do czego mnie będzie potrzebny to już moja sprawa. Co do maemo - owszem funkcje codziennego użytku są bardziej rozwinięte bo to system typowo smartfonowy, maemo to bardziej system pod tablet a funkcja gsm jest w n900 tylko miłym dodatkiem :) - zresztą kto potrafi działać na linuxie ten ustawi ten system idealnie pod siebie

  • 0

    25. ~nindustrialny  2011-06-30 10:40:29  host: 89-79-119-69.dynamic.chello.pl

    I tak wiekszosci z was nigdy nie bedzie stac na nowy telefon odrazu po jego wejsciu na rynek. Nawet po kilku miesiacach. Wiec nie wiem po co ta agresja. ;]

  • 0

    26. ~  2011-06-30 10:54:10  host: z26-11.opera-mini.net

    @25: Mnie stać kupić takich pare modeli już dziś.

  • 0

    27. ~Tiger N.  2011-06-30 17:29:00  host: 212.45.5.172

    "Dude", jak jesteś takim fanbojem Androida to zadam ci następujące pytanie - co takiego ISTOTNEGO wniósł do branży mobilnych OS-ów ten twój ukochany Android?? Oczywiście poza niespotykaną wcześniej ogromną machiną marketingu, promocji i reklamy spamowej. Tylko nie pisz mi o widgetach, bo już na starcie się ośmieszysz :)

  • 0

    28. ~  2012-03-23 15:59:06  host: 188.146.70.197.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    czy inne firmy robią aparaty z ogniskową 22?

Dodaj swoją opinię