Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Garmin wyjdzie z rynku smartfonów?

Garmin wyjdzie z rynku smartfonów?

Q! 15 Września 2010 10:05

0 0

Garmin zastanawia się nad wyjściem z rynku smartfonów. Konkretne decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu najbliższych kilku kwartałów.

Powodem takich rozważań jest słabsza niż się spodziewano sprzedaż urządzeń nuvifone, czyli smartfonów zorientowanych na usługi nawigacyjne. Ich sprzedaż w II kwartale 2010 roku dała firmie przychód w wysokości zaledwie 27 mln dolarów.

Taki wynik zdecydowanie nie jest po myśli firmy. Dyrektor ds. finansowych Garmina, Kevin Rauckman, powiedział, że jeśli plany sprzedażowe firmy nie są osiągane, to trzeba podjąć decyzję co do dalszego zaangażowania w segmencie smartfonów.

Na taki wynik miały wpływ przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze bardzo duża konkurencja ze strony tradycyjnych smartfonów. To one spowodowały spadek rocznej, globalnej sprzedaży urządzeń do nawigacji z 35-40 do 5-10 mln sztuk.
Drugą przyczyną słabego wyniku nie tylko Garmina, ale również całej branży dedykowanych usług nawigacyjnych, są bezpłatne nawigacje udostępniane już od dłuższego czasu przez Google, Nokię oraz Microsoft. Szerzej o tym pisaliśmy w tej, tej oraz tej wiadomości.

Firma analityczna Gartner uważa, że aby Garmin zaczął na siebie zarabiać, powinien rocznie sprzedawać około miliona swoich smartfonów z nawigacją. Póki co, taki wynik nie został osiągnięty. I biorąc pod uwagę trend spadkowy tego rynku - nie zanosi się na wyraźną poprawę.

Z tego faktu zdaje sobie sprawę sam Garmin, według którego rynek smartfonów z nawigacją przez kolejne kilka lat notować będzie roczne spadki o około 5%. Jedyną szansą dla firmy są rynki Ameryki Środkowej oraz Azji i Pacyfiku, gdyż europejski oraz północnoamerykański zostały określone jako bardzo trudne.

Warto zauważyć, że od chwili ogłoszenia przez Google udostępnienia bezpłatnej nawigacji, główny gracz tego rynku - TomTom - zanotował ogromny spadek cen akcji na amsterdamskiej giełdzie papierów wartościowych. Jeszcze w grudniu 2008 roku za akcję płacono prawie 65 euro, podczas gdy na początku marca 2009 - już tylko około 2,75 euro. Obecnie jej cena oscyluje wokół 4,66 euro.

Źródło tekstu: reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~michaelb  2010-09-15 10:34:22  host: user-109-243-164-73.play-internet.pl

  Garmin ma bardzo dobry system do nawigacji i mapy i może lepiej niech na tym się skupia niż na produkcji sprzętu! ;D

 • 0

  2.  2010-09-15 11:39:50

  rozumiem postępowanie Garmina, tak jak i Tomtoma (zaprzestanie wspierania symbiana) ale nie bede z tego powodu uzywal dwoch urzadzen w samochodzie, wystarczy mi smartfon, nawet z malym wyswietlaczem, bo wystarczaja tylko 2-3 ulice przed skretem, to nie ma byc mapa panoramiczna, a starsze i slabo widzace osoby ... no coz, one w ogole nie powinny korzystac podczas jazdy z takich urzadzen

 • 0

  3. ~igor  2010-09-15 12:16:30  host: dph111.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no cóż, rynek usług nawigacyjnych jest dość nasycony. Ciężko jest przebić się ze swoją ofertą. Tym bardziej, że jak zostało wspomniane w tekście mamy dostęp do darmowych nawigacji" Google, Nokii. Czy też często nawigacji oferowanych przez operatorów komórkowych, jak przykładowo Orange (na dość całkiem korzystnych warunkach ). Uważam że Garmin dobrze zrobi wycofując się z rynku. Zawsze przecież lepsze to, niż ponosić dalsze straty.

 • 0

  4. ~Symbianowiec Damian Nokia E61  2010-09-15 16:48:20  host: user-188-33-177-33.play-internet.pl

  Według mnie, Garmin powinien zrobić taką korzystną nawigację czy ofertę, którą trudno będzie przebić. Chociaż osobiście Garmina nie lubię, gdyż jego nawigacja na smartfony z systemem Symbian już nie raz wprowadziła mnie w złą drogę, to takie rozwiązanie dla Garmina byłoby najlepsze, chociaż takie coś wiąże się oczywiście z wydatkami, ale trzeba najpierw zasiać, pole, aby uzyskać plony i zarabiać na nich pieniądze... Pozdrawiam.

 • 0

  5. ~dt  2010-09-16 09:08:18  host: 83.1.81.94

  uzywam garmina w N95 i jestem bardzo zadowolny

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę Play Pokolenia?

Nowa oferta Play Pokolenia

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet