DAJ CYNK

Galileo ma już 26 satelitów na orbicie

msnet

Sprzęt

Kolejne cztery satelity Galileo zostały dziś wystrzelone na orbitę okołoziemską. Do pełnej sprawności europejskiego systemu nawigacji satelitarnej coraz bliżej.



Kolejne cztery satelity Galileo zostały dziś wystrzelone na orbitę okołoziemską. Do pełnej sprawności europejskiego systemu nawigacji satelitarnej coraz bliżej.

Galileo oferuje swoje usługi od grudnia 2016 roku. Z informacji o położeniu i czasie korzysta około 400 mln użytkowników. Dzisiejsze wystrzelenie czterech kolejnych satelitów systemu, co miało miejsce w Gujanie Francuskiej z użyciem rakiety Ariane-5, przybliża całość do ukończenia w 2020 roku. Wtedy Galileo osiągnie pełną zdolność operacyjną i dokładność 20 cm.

To kolejny ważny krok w kierunku pełnej zdolności operacyjnej Galileo w 2020 r. Przestrzeń kosmiczna staje się nową granicą gospodarczą, ponieważ jest bardzo silnie związana z rosnącą liczbą sektorów i napędza ich dogłębną modernizację. W rzeczywistości 10% unijnego PKB jest uzależnione od usług związanych z przestrzenią kosmiczną. Musimy zatem dążyć do tego, aby Europa stała się światowym liderem i osiągnęła strategiczną autonomię - powiedział Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Możemy być bardzo dumni z naszych udanych działań związanych z przestrzenią kosmiczną. Europa stała się prawdziwą potęgą kosmiczną. Od samego początku sprawowania mandatu miałam jasno określone cele: terminowy rozwój infrastruktury w ramach zawartych w budżecie, świadczenie pierwszych usług i zapewnienie ich szybkiego wchodzenia na rynek. Dziś możemy powiedzieć, że tego dokonaliśmy. Jednakże prace i inwestycje nadal będą realizowane w ramach nowego unijnego programu kosmicznego - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.

Galileo oferuje obecnie trzy rodzaje usług w zakresie nawigacji satelitarnej:
 

  • Usługa otwarta Galileo: bezpłatna usługa obejmująca pozycjonowanie, nawigowanie i informowanie o czasie. Usługa pomiaru czasu jest coraz bardziej rzetelna, dokładna i szybka (o prędkości nanosekund) w porównaniu z innymi systemami lokalizacji. Umożliwia to przekazanie służbom ratunkowym informacji o położeniu pojazdu przy pomocy systemu eCall, który od 31 marca 2018 r. jest obowiązkowy dla wszystkich nowych samochodów w UE.
     
  • Usługa poszukiwawczo-ratownicza Galileo: lokalizacja sygnałów alarmowych z aktywnego nadajnika ratunkowego. Wraz z rozpoczęciem świadczenia pierwszych usług Galileo w grudniu 2016 r. czas potrzebny do zlokalizowania osoby zaginionej na morzu lub w górach został ograniczony z 4 godzin do około 10 minut od momentu uruchomienia nadajnika ratunkowego. Dokładność lokalizacji poprawiła się z 10 km bez korzystania z systemu Galileo do mniej niż 2 km przy jego wykorzystaniu. Ponadto od przyszłego roku usługa będzie wysyłać sygnał informujący osobę znajdującą się w niebezpieczeństwie, że sygnał alarmowy został odebrany i zlokalizowany.
     
  • Usługa publiczna o regulowanym dostępie Galileo (PRS): zaszyfrowana usługa przeznaczona dla organów publicznych do użytku na potrzeby newralgicznych zastosowań, na przykład do operacji wojskowych. PRS ma na celu zapewnienie ciągłości usług, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Użytkownicy rządowi uzyskują w ten sposób dostęp do szczególnie wiarygodnej i w pełni szyfrowanej usługi podczas sytuacji wyjątkowych lub kryzysowych w kraju, takich jak ataki terrorystyczne.

Każdy, kto ma urządzenie działające w systemie Galileo, może wykorzystywać sygnały z tego systemu do celów pozycjonowania, nawigacji i określania czasu. Usługi Galileo opierają się na bardzo dokładnych sygnałach, ale w obecnej fazie początkowej nie są dostępne przez cały czas, dlatego też są używane w połączeniu z innymi systemami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS. Każdorazowe wzmocnienie konstelacji ulepsza dostępność i wydajność systemu Galileo na świecie. Kiedy w 2020 roku konstelacja osiągnie 30 satelitów, system Galileo będzie w pełni operacyjny i niezależny, co oznacza, że będzie można w dowolnym miejscu i czasie samodzielnie ustalić położenie wyłącznie przy użyciu satelitów Galileo.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Komisja Europejska