Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Galaxy Nexus zakazany w USA - za przypominający Siri interfejs

Galaxy Nexus zakazany w USA - za przypominający Siri interfejs

LuiN 1 Lipca 2012 10:08

0 0

samsung galaxy nexus No i mamy kolejny epizod wojny patentowej: Apple'owi udało się wywalczyć tymczasowy zakaz sprzedaży Samsunga Galaxy Nexus na terenie USA. Amerykański sąd zadecydował, że Samsung naruszył w produkowanym dla Google'a smartfonie 4 prawa patentowe należące do Apple'a.

Kluczowym patentem był ten oznaczony numerem 8.086.604 ('604), który dotyczy przeszukiwania wielu źródeł za pomocą jednego interfejsu (jak robi to Siri). Kolejne patenty to 5.946.647 (actionable linking), 8.046.721 (slide-to-unlock) i 8.074.172 (sugestie słów podczas wpisywania tekstu na ekranie dotykowym).

Sąd orzekł, że dostępność Galaxy Nexus na rynku może powodować nieodwracalne szkody dla firmy Apple w postaci utraty udziału w rynku i sprzedaż urządzenia powinna być zakazana do końca rozprawy.

By zakaz sprzedaży wszedł w życie, Apple musi zadeklarować zabezpieczenie finansowe w wysokości 96 mln dolarów. Najprawdopodobniej ostateczny wyrok sądu będzie taki sam jak ta wstępna decyzja, o ile oczywiście Samsung w jakiś sposób nie udowodni, że jednak nie łamie wskazanych patentów.




Na decyzję sądu wpływ miał fakt, że Google funkcję Quick Search Box określa w materiałach promocyjnych jako kluczowy element Androida (od wersji 4.0). Z kolei Apple właśnie za pomocą Siri postanowił zainteresować nabywców iPhonem 4S.

Pozytywne dla Apple'a rozpatrzenie sprawy może być furtką do zablokowania na rynku amerykańskim sprzedaży wszystkich smartfonów z Androidem 4.0 i nowszym.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: The Verge, wł     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    27.  2012-07-01 18:35:06

    http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_graphical_user_inter face miłego czytania :]

  • 0

    28. ~Kris37  2012-07-01 19:05:51  host: 095160098167.warszawa.vectranet.pl

    Oto typowa aplikacja na telefon dla ludzi sukcesu, na ten szyk i smak: http://itunes.apple.com/us/app/stool-scanner-free-fingerprint/id 347300342?mt=8

  • 0

    29. ~orżnięty przez orąż  2012-07-01 19:25:40  host: apn-77-115-6-1.dynamic.gprs.plus.pl

    dzięki Paranoia, akurat Xerox Alto jakoś nie obiło mi się o uszy, więc warto czasami jest sobie coś poczytać ;-)

  • 0

    32.  2012-07-01 20:48:47

    @30 tak, ubrałem buty i poleciałem do wikipedii, a po drodze po fajki :D wklejam link, bo czasami warto naprostować niedoinformowanych(bez urazy! nie miałem nic złego na myśli ;] )

  • 0

    33. ~me  2012-07-01 22:27:22  host: 89-74-188-105.dynamic.chello.pl

    Ja sie pytam tylko - jaki Samsung. Nie przesadzajmy moze - Nexus jest skladany przez Samsunga ale dla Google i nie wprowadza w nim zadnych zmian.

  • 0

    34.  2012-07-02 00:39:15

    Sąd mógłby wqrwić się na apple za zawracanie du.py i powinien wlepić im 1 centylion $ kary (jakby ktoś nie wiedział - centylion = 10^600). To co wyprawiają jest żałosne. Nie potrafią "walczyć" technologią, więc robią wojnę na patenty... ciekawe jak to się skończy.

  • 0

    35. ~  2012-07-02 09:51:40  host: z52-01.opera-mini.net

    @5 slide to unlock istnialy przed iphonami??? No to niezly z ciebie ekspert jak iphony to tak naprawde pierwsze dotykowe telefony niby gdzie slide to unlock mialo istniec??? Jakies przyklady??? Osmieszyles sie strasznie :D a co do apple to ta wojna patentowa zakrawa juz o smiesznosc szkoda ze sobie ekranow dotykowych nie opatentowali! Zamiast walczyc z konkurencja rozwiazaniami to walcza jakimis smiesznymi patentami USA=kraj absurdu

  • 0

    36.  2012-07-02 10:30:47

    @35 tak jak nie lubie manka to tym razem musze przyznac mu racje. Sam sie osmieszyles jesli oczywiscie to co piszesz nie jest prowokacja. Poszukaj sobie w necie o NeoNode N1/N1m zaprezentowany w 2002 r. Mial juz wtedy (dotykowiec!) slide to unlock. Nie zmienia to jednak faktu, ze przyznaje Apple racje. Nie mozna obrazac sie i drwic z firmy, ktora dziala w granicach prawa. Kupili patenty to moga sobie z nich korzystac do woli. Albo znosimy system patentowy i Nokia, Kodak itd bankrutuja na drugi dzien, bo zyja tylko z patentow albo przyjmujemy system z calym dobrodziejstwem inwenatarza. Jesli ktos chcialby teraz zmienic system patentowy to juz widze te pozwy nie tylko Apple aby zwrocic kase jaka na patenty wydali. Bo nie tylko Apple kupuje patenty ale wszyscy.

  • 0

    37. ~  2012-07-02 10:41:41  host: z33-14.opera-mini.net

    Tych applemaniaków jest dwóch??? O masz ci los..

  • 0

    38. ~Gravcio  2012-07-02 10:55:05  host: host-194-24-175-117.ncgroup.pl

    @36 - ale tylko japko walczy w tak beznadziejny sposób z konkurencja. "8.074.172 (sugestie słów podczas wpisywania tekstu na ekranie dotykowym)." No to już jest śmiech na sali, puste krzesła. Ta firma nie schodzi na psy, ona już zakopuje się w mule. Chociaż dzięki wspaniałemu patentowi 8.074.172 mamy tak wiele autosuggest fail'i w internecie.

  • 0

    39.  2012-07-02 11:00:56

    @38 jest to przyklad idealnego dostosowania sie do istniejacego srodowiska. Nie rozumiem tego oburzenia. To tak jakbys sie zalil na rybe ze w wodzie plywa zamiat chodzic. To glupie co piszesz.

  • 0

    40. ~Gravcio  2012-07-02 12:08:44  host: host-194-24-175-117.ncgroup.pl

    @39 Glupie to jest to, że tak beznadziejne patenty są egzekwowane, ale co się dziwić, USA. Łatwiej kupić broń niż telefon. Tu nie został całkowicie pod...bany kod programu ze zmienioną nazwą, tylko podobny. PODOBNY. Ciekawe czy gdybym poszedł do Urzędu Patentowego i opatentował kształt samochodu, jakiegokolwiek, to wszyscy producenci musieli by mi płacić, bo ich produkt jest podobny do mojego. Japko od jakiegoś czasu walczy patentami, i dotyczy to tylko nowych smartfonów konkurencji, ciekawe dlaczego? Hmmm?

  • 0

    41. ~  2012-07-02 12:09:08  host: z44-01.opera-mini.net

    Gdyby Apple robiło samochody to byłyby wojny patentowe o kształt kierownicy i możliwość skręcania w lewo.

  • 0

    42. ~KanonierKa  2012-07-02 12:50:17  host: 037008207137.oswiecim.vectranet.pl

    Wszystkim plującym z zawiści na Apple i jego produkty polecam ten link: http://www.spidersweb.pl/2012/06/steve-dziekuje-za-rewolucje-jak a-piec-lat-temu-wywolales-iphoneem.html

  • 0

    43.  2012-07-02 12:54:18

    @35 Pierwsze dotyki to były telefony z monochromatycznym ekranem oporowym o mniejszej rozdzielczości od Noki 2600. A powstały na długo przed 2000 rokiem. Prawie wszyscy producenci mieli nie tylko telefony ale i smartfony dotykowe na długo przed produktem Apple i prawie wszystkie obsługiwały aktywne linki, oraz miały podpowiedzi przy pisaniu na ekranie dotykowym. Zanim zaczniesz komuś brak wiedzy zarzucać sam się czegoś dowiedz.

  • 0

    44.  2012-07-02 13:02:33

    @42 może wydam się dziwny, ale brakuje mi telefonów klawiszowych z wyższej półki. Taki INNOV8 to już był telefon niemal idealny. A jakby dać mu Symbian belle, ekran SAMOLED o jakiejś byczej rozdziałce, lepsze nagrywanie filmów, lapmpe kesonową obok diod doświetlających to było by coś.

  • 0

    45. ~a_lex  2012-07-02 13:11:07  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

    44 - zgadzam się. Dla mnie zresztą sprawdzają się nadal jeszcze klawiszowce sprzed kilku lat, poza jednym - brak im przyzwoitego nagrywania filmów. W końcu mają procesory coś koło 200 MHz :)

  • 0

    46.  2012-07-02 13:27:38

    @45 obecnie mam Nokie 6630 i jestem niej bardziej zadowolony niż z Samsunga I5700 i Xperii X10 mini PRO. Nietety, pamięci mało, RAM mało, procesor potrafi się przydusić jak się szaleje za bardzo ale w końcu ten model ma już 8 lat więc cudów wymagać nie można. A jak regularnie się czyści pamięć i używa opcji wyjdź zamiast czerwonej słuchawki (ona minimalizuje aplikacje)to działa bez przycięć.

  • 0

    47. ~tomief  2012-07-03 12:25:05  host: 64.42.217.69

    Patenty nie są złe i oczywiście są potrzebne ale nie takie badziewiaste!! Patent powinien być przyznany za coś innowacyjnego, zupełnie nowego i świeżego a nie za to kto będzie pierwszy w Urządzie Patentowym i opatentuje widelec, tylko opiesze go innymi słowami. Paten nie powinien być przyznawany na pomysły, które może wymyśleć parę tysięcy ludzi w pierwszych 30 minutach myślenia nad czymś. Przykład - patent MS na to, że przeglądarka ściąga i wyświetla najpierw tekst a potem "dociąga" obrazki i inne treści multimedialne. Przecież to jest w stanie wymyśleć tysiące deweloperów czy projektantów aplikacji w ciągu kilku minut. I patenty na takie bzdury zabijają innowację i postęp. Sugestie wpisanych słów były już w Windows Mobile tylko pewnie MS tego nie opatentował i małpy z Apple pognały do urzędu z patentem na to i inne ukradzione pomysły jak slide-to-unlock. Takie jest moje skromne zdanie.

  • 0

    48. ~Dawid  2012-07-25 04:39:53  host: 088156082132.wroclaw.vectranet.pl

    Wcześniej opatentowali kwadrat i próbowali blokować Xooma i Galaxy Tab i inne, ta firma schodzi na psy! Cieszę się, że Jobbs kopnął w kalendarz, bo to ten pazerniak zapoczątkował absurd na rynku elektroniki, zwłaszcza, jeśli chodzi o wyposażenie urządzeń, Apple miało praktykę, że wciskać coś co inni już mają i golić na tym równo... choć jestem też użytkownikiem applowskich urządzeń to wpienia mnie to bardzo. Gdy konkurencja zaczęła im ostro przeszkadzać sięgnęli dna sądząc się byle co... niedługo opatentują prąd elektryczny i pozwą wszystkich... masakra!

Dodaj swoją opinię