Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gaj: Orange i T-Mobile to niezależni operatorzy, którzy optymalizują koszty

Gaj: Orange i T-Mobile to niezależni operatorzy, którzy optymalizują koszty

WitekT 7 Października 2013 20:23

11 2

W mojej opinii współdzielenie sieci przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie zakłóca konkurencji i wręcz jest zjawiskiem pożądanym. Wielokrotnie potwierdzałam, że budowanie jednej infrastruktury, czy to stacjonarnej, czy to ruchomej, jest ze wszech miar uzasadnione i jednocześnie daje wymierne oszczędności dla operatorów - mówi serwisowi rpkom.pl Magdalena Gaj, prezes UKE.

Zdaniem szefowej UKE, budowa jednej infrastruktury pozwala na szybszy rozwój usług telekomunikacyjnych, a to z kolei przekłada się na możliwość dostarczenia lepszej jakości usługi dla konsumenta.




Nie można wychodzić z założenia, że każda współpraca przedsiębiorców ma negatywne skutki. Orange i T- Mobile są niezależnymi operatorami telekomunikacyjnymi, którzy ze sobą konkurują ofertami usług. Współpraca obu podmiotów w ramach powołanej spółki operatorskiej NetWorkS! nie może być traktowana, jak przynależność do tej samej grupy kapitałowej. Współpraca taka nie prowadzi bowiem do przejęcia kontroli nad którymkolwiek z podmiotów, a pozwala na lepsze zarządzanie kosztami rozwoju sieci - powiedziała Gaj dodając, że Prawo telekomunikacyjne zezwala na wydzierżawienie uzyskanych częstotliwości lub ich przekazanie do użytkowania przez inny podmiot.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:

Tagi: centertel | magdalena gaj | networks! | orange | t-mobile | uke

w sumie: 55
  • 1

    41. ~  2013-10-08 08:58:04  host: n11-03-06.opera-mini.net

    t i pomarańcza mają podobne oferty i nie zapowiada się na rewolucję, nikt tego oficjalnie nie powie ale to widać w cennikach telefonów czy ofertach. Oczywiście nie jestem za Plusem choć dla mnie ma lepsza infre od T i Orange, ale zarzut jest uzasadniony według mnie. Bardziej tu Play powinien płakać niż Plus, choć dzięki roamingowi ma po części dostęp do zasobów T i Orange, ale jakby się umowa posypała to wtedy tylko Play by się okazał kozłem ofiarnym całej sytuacji z częstotliwosciami.

  • 1

    42. ~  2013-10-08 09:29:41  host: rtr-6-241.interkar.pl

    @41 Play (p4) ofiarą jest ale własnego zaniechania w wcześniejszych przetargach po zasoby radiowe nie startował bo im to nie było potrzebne a jak już to za darmo by chcieli bo są mali i wymagają ochrony zbierali klientów przy minimalnych nakładach w infrastrukturę teraz stali się ofiara własnej taktyki klientów przybyło od groma a własnej sieci nie... Grupa kapitałowa ZSŻ miała monopol przez 2 lata na LTE z którego praktycznie nie skorzystali bo za miast reklamować własne produkty skupili się na reklamowaniu technologi nie wiem po co? powinni raczej wypompować z rynku ile się da przez 2 lata a teraz jak przyjdzie konkurencja dać najkorzystniejszą ofertę by ugryźć jak największy kawałek rynku :) Teraz ZSŻ płacze bo rozreklamował technologie dla konkurencji która wejdzie na rynek na który wystarczy tylko dać klientom dobrą ofertę w rozsądnej cenie do tego stał się roszczeniowy bo przecież jemu jako polskiemu przedsiębiorcy to się należy wszytko za darmo najlepiej że się na niego wszyscy uwzięli, urzędnicy i urzędy że zim walczą... a jego w ramach "optym alizacji kosztów"

  • -1

    43. ~  2013-10-08 09:30:16  host: rtr-6-241.interkar.pl

    płacą podatki w "rajach podatkowych" ;)

  • 2

    44. ~  2013-10-08 09:40:52  host: v42-15.opera-mini.net

    @38 jaki jest sens funkcjonowania 50 fabryk, 10 producentów telefonów, skoro Apple i Samsung mogą mieć jedną fabrykę, by obniżyć koszty, a resztę można wyeliminować. Dalej ze sobą będą konkurować, ale zyski będą dzielić na 2, a nie na 10 producentów.

  • 0

    45.  2013-10-08 11:12:53

    @44 i teraz tę jedną fabrykę zalewa tsunami. Albo powiedzmy są 2 fabryki i jedną zalewa tsunami, lub całkowicie płonie. Ceny x2

  • 1

    46.  2013-10-08 11:17:55

    Wg mnie taka wypowiedź Pani Prezes to jeden most za daleko. Taka konsolidacja to zjawisko szkodliwe i zyski dla operatorów - nie dla klientów. Zmiany ze szkodą dla rynku, poprawa sytuacji wyłącznie operatorów. Dziwię się Pani Prezes, bo jej Urząd powinien zabezpieczać rynek przed takim zjawiskiem. Nie przewidziała chyba do końca możliwych skutków.

  • 0

    47. ~  2013-10-08 12:01:55  host: rtr-6-241.interkar.pl

    @44 Kolego akurat Foxconn składa wszytko jak leci dla wielu producentów nie tylko Apple i Samsungi również Della, HP, Intela, Microsoftu, Nintendo, Nokii, Sony i zapewne jeszcze paru innych producentów.... zyski są przy sprzedaży detalicznej a fabryka to fabryka składa wszytko do kupy cała magia zysków dzieje się później ;))

  • -1

    48. ~Ksiadz  2013-10-08 12:08:14  host: 37.30.2.244.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    A ja jestem za jak najbardziej. Pracuje w miejscowości gdzie jeszcze 1,5 roku temu żadna sieć nie miała 3G a Play(ta) korzystała z "rumuningu" o dziwo właśnie 1,5 roku temu dzięki połączeniu infrastruktury t-mobile i orange w owej miejscowości jest 3G co dziwniejsze po sukcesie t-mobile i orange na tym terenie i play w końcu postawił swój nadajnik (moim zdaniem zbyt późno) Gdyby nie połączenie sił (z tego co się dowiedziałem z BOK t-mobile) w przeciagu 5 lat w tej miejscowości nie było by 3G gdyż za mało jest mieszkańców (stałych) a dzięki współpracy wszytkim się opłaciło ... przykład startery internetowe na kartę w tej miejscowości sa praktycznie nie do zdobycia. A Plus. hmmmm ma problem nawet z EDGE. Tyle na ten temat. Choć podobno i oni stawiają juz i swój nadajnik 3g/lte ... ale to podobno. A dlaczego tak nagle to wszystko ruszyło ... mieszkańców może jest 20tyś ale prawie drugie tyle tu pracuje i mieszka czasowo więc "stałe" łącze raczej odpada.

  • -2

    49. ~  2013-10-08 12:10:51  host: rtr-6-241.interkar.pl

    @46 Niby co w tym szkodliwego??? może wirtualni operatorzy to też zło dla dla operatorów i klientów ? Ceny cenami ale taka konsolidacja pozwala na szybsze wdrożenie nowych technologi i optymalnego pokrycia zasięgiem nie muszą się dublować nadajniki a i tak w wielu lokalizacjach na jednym maszcie "wiszą" wszyscy operatorzy i nie wieże żeby każdy z nich miał osobną centralkę ;) a w krajobrazu nie szpeci widok miliona masztów... Ja czekam kiedy zaczną kłaść wspólne światłowody

  • -1

    50. ~asdf  2013-10-08 12:26:42  host: adaj201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Solorz sobie nie radzi na rynku gdzie ma 3 konkurentów? kto mu sprzedał Polkomtel? Nie radzi sobie chce monopolu? ukarać go .. lub niech sprzeda zabawki

  • 2

    51. ~  2013-10-08 13:17:22  host: n07-04-04.opera-mini.net

    jedna infrastruktura wcale nie jest taka dobra bo jak walnie nadajniki w jednej miejscowości to klienci obydwu sieci Orange i T-Mobile zostaną bez zasięgu,a te nadajniki które były gdzieś w jakichś gorszych miejscach bywają usuwane i ludzie mają czasem gorszą jakość niż przed NetWorks,ogólnie nie jestem przeciwko NetWorks tylko niech to NetWorks będzie robione z głową

  • 0

    52. ~  2013-10-08 13:29:21  host: n07-04-04.opera-mini.net

    48,no i przez to że połączyli zasięg teraz ludzie nie będą wiedzieć czy 3G jest od Orange czy od T-Mobile,ja ze swojego przykładu dobrze wiem że przed NetWorks w mojej lokalizacji T-Mobile miało 3G na poziomie lejka czyli jakieś 7 kb/s,już lepiej było ustawić na sztywno na 2G zasięg modemu i przynajmniej było do 200 kb/s w mobilnym necie,po połączeniu zasięgu dzięki nadajnikom Orange T-Mobile ma normalny zasięg 3G 3-5 MB/s,a czasem jak zrzuci na nadajniki T-Mobile to dalej jest prędkość lejka,chyba nie poprawili choć nadajniki T wiszą na maszcie,dlatego to jest złe że przed połączeniem nadajników tego nie poprawili,a infrastruktura Plus i Play jako druga obok NetWorks i połączenie tych dwóch grup infrastruktur NetWorks i Plus+Play na zasadzie roamingu byłoby korzystniensze bo wtedy w razie awari NetWorks zostałby zasięg Plusa, w razie awari Plusa byłby zasięg NetWorks,a tam gdzie NetWorks pogorszył zasięg ludzie mogliby korzystać z zasięgu Plus+Play,wtedy miałoby to większy sens,a narazie NetWorks jest na 15 i co później to się okaże

  • 0

    53. ~  2013-10-08 13:32:21  host: n07-04-04.opera-mini.net

    cd 52, miało być NetWorks jest póki co na 15 lat czyli jeszcze zostało 13 lat umowy między sieciami i nie wiadomo czy ją przedłużą

  • -1

    55. ~Norb  2013-10-08 13:35:23  host: 213.158.216.92.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    ~50 no taki jest pan Solorz, miał monopol było dobrze, widzi zagrożenie ze strony T-M i Orange to już knuje. Orange i T-M realizują ciekawy projekt, ich łączna ilość BTS to miało być ok 10 tyś, co jest całkiem sporym wynikiem.

  • 1

    56. ~  2013-10-08 13:38:17  host: n07-04-04.opera-mini.net

    49,bez przesady,maszty co 10-15 km i w miastach na dachach budynków albo gdzieś na uboczu jakieś maszty znowu tak bardzo tego krajobrazu nie szpecą,równie dobrze można powiedzieć że maszty ja cyfrową a wcześniej analogową tv szpecą krajobraz,a czasem z tych samych masztów nadaje tv i sieci komórkowe,a światłowody po co mają kłaść firmy komótkowe skoro jest i będzie się rozwijać LTE też da rozmów to już zamiast światłowodów lepiej będzie jak firmg komórkowe będą inwestować w nadajniki do komórek a nie w kable

  • -1

    57. ~oo  2013-10-08 13:38:36  host: 212.160.172.70

    na zdrówko!

  • 1

    58. ~  2013-10-08 13:40:38  host: n07-04-04.opera-mini.net

    55,ja się nie dziwie Zygmuntowi,a jak ty się dziwisz to sprawdź co robi Orange w Hiszpani - protestuje przeciwko łączeniu zasięgu dwóch sieci komórkowych - dostrzegasz podobieństwo ? ja tak

  • -1

    59. ~  2013-10-09 08:36:13  host: public-gprs515215.centertel.pl

    A odkąd to Orange i T-Mobile w Polsce chcą się połączyć?

  • -1

    60. ~Ralfi  2013-10-09 14:59:00  host: cmw113.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~58, Polkomtel mógł dołączyć do Orange w rozbudowie sieci, nie bardzo im sie chciało i mają efekt, TM było z tego co pamiętam ostatnie w kolejności jeśli chodzi o rozmowy o powołaniu Networks.

  • 0

    62. ~ERYK  2013-10-11 21:20:43  host: 89-73-22-4.dynamic.chello.pl

    dobrze powiedziane, Streżyńska i niejaki DYL to dopiero były dwa zające w kapuście ;)

Dodaj swoją opinię