Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gaj: nieważne czy będą 2 aneksy, ważne stosowanie nowych MTR-ów

Gaj: nieważne czy będą 2 aneksy, ważne stosowanie nowych MTR-ów

WitekT 11 Stycznia 2013 10:16

2 0

Każda ze stron ma argumenty, ale nie będę się ustosunkowywała do tej dyskusji, bo dla mnie to, czy w jednym aneksie będą dwie stawki, czy jedna jest zupełnie obojętne. Mnie interesuje wykonanie decyzji, czyli 8 groszy od stycznia do końca czerwca i 4 od lipca - mówi w wywiadzie dla serwisu rpkom.pl Magdalena Gaj, Prezes UKE.

Przypomnijmy, że 17. grudnia operatorom doręczono decyzję UKE dotyczącą nwych stawek MTR. Operatorzy do dziś nie doszli do porozumienia w kwestii wdrożenia tych stawek do umów dwustronnych, dlatego na wniosek P4 Urząd rozpoczął publiczne konsultacje projektu decyzji administracyjnej w tej sprawie. O samej problematyce stawek hurtowych szeroko pisaliśmy w felietonie pt. Magiczne MTR-y, czyli wymiana psa za milion na dwa koty po pół miliona.

To, co mnie cieszy w aneksach - niezależnie czy mówią o jednej stawce, czy o dwóch od razu - to zapisano w nich, że rozliczenia po nowej stawce 8 groszy mają odbywać się od 1. stycznia 2013 roku. Niezależnie od tego, kiedy dojdzie do podpisania umowy między operatorami. Operatorzy rozliczą nawet z datą wsteczną wobec podpisania aneksu.Tego nie gwarantuje decyzja administracyjna zastępująca aneks komercyjny, którą będą musiała wydać, jeśli telekomy same nie dojdą do porozumienia - mówi Gaj.

Jak dodaje, nie było miejsca na porozumienie inwestycyjne z operatorami, podobne do tego sprzed półtora roku, gdzie zahamowano spadek MTR-ów w zamian za inwestycje o wielkości 350 mln zł w "białe plamy", bo od 2009 roku wszyscy wiedzą, że stawki od 2013 roku będą opartę o model pure LRIC. W Europie wszyscy będą mieli stawkę w okolicach 1 eurocenta, może za wyjątkiem Niemiec.




Decyzja w sprawie MTR, wydana jeszcze przez moją poprzedniczkę, przedłużała operatorom komórkowym asymetrię do końca 2012 roku i utrzymywała wyższe stawki MTR w zamian za inwestycje. Ale przecież ostatnie z tych inwestycji mają być zrealizowane do połowy 2014 roku. A jeśli telekomy ich nie zrealizują, to co im mogę zrobić? Wydam decyzje obniżające stawki MTR za 2012 rok? Trzeba podchodzić do sprawy mniej populistycznie - mówi Prezes UKE.

Choć MTR-y powodują spadek przychodów, to spadek stawek hurtowych ma niewielki wpływ na zysk, który jest przeznaczany na inwestycje. Magdalena Gaj mówi, że z jednej strony CAPEX obliczany jest jako procent przychodów. Inwestycje są więc tym wyższe, im wyższe przychody. Z drugiej strony, poziom przychodów jest ważny dla rad nadzorczych, czy banków, czyli ciał, które godzą się na takie, czy inne wielkości inwestycji telekomów.

Stąd, moim zdaniem, ta dyskusja. Zresztą zbyt rozbuchana przez operatorów. Zadałam im pytanie o wielkość ruchu, jaką przekazują między swoimi sieciami, żeby stwierdzić, czy i gdzie jest problem. Być może on był, gdy Play korzystał z asymetrii stawek. Ponieważ dziś mamy symetrię, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby za chwilę, telekomy wymieniały się ruchem na zasadzie barteru - powiedziała Prezes UKE.

Źródło tekstu: rpkom.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • -1

    1. ~  2013-01-11 10:28:27  host: v40-03.opera-mini.net

    Na zasadzie jakiego barteru, co za bzdury ta pani gada, przeciez wolumen ruchu wymieniany pomiedzy sieciami jest rozny i w szczegolnosci z Play asymetryczny na niekorzysc tegoz, stad marudzenia Play o jak najnizsza stawke mtr zeby jak najmniej tracili na symetrii mtr przy niekorzystnym bilansie ruchu. Bez pojecia zadnego, a najezdza jeszcze na poprzedniczke.

  • -1

    2. ~Avo  2013-01-11 10:29:12  host: agii244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    17 grudnia a nie 17 lutego

  • 1

    3.  2013-01-11 10:50:00

    Avo: poprawione, dzięki! :-)

  • 2

    4.  2013-01-11 11:58:39

    Skoro Gaj sama przyznała że przymusowa opcja nie może wymusić rozliczeń od stycznia, no to chyba logiczne że W3 będzie dążyć do tej opcji. Efekt będzie taki że 8gr będzie od czerwca, a 4gr od grudnia.

  • 2

    5.  2013-01-11 12:09:45

    ale ta baba gada bez sensu i nieskladnie, normalnie jak baba z targu

  • 1

    6. ~  2013-01-11 13:46:37  host: 212.182.23.57

    To juz jasne dlaczego Play nie chce podpisac Polkomtelowi aneksu i szuka wymowek

  • 0

    7.  2013-01-11 14:16:51

    Play ma dobrowolnie zrezygnować z resztek asymetrii od stycznia, która ratuje go przed nadmierną opłatą za ruch przychodzący i nie mając pewności, że W3 nie przedłuży tego stanu po pierwszym lipca prowadząc takie przepychanki jak teraz? A Gajowy w lesie masztów nie widzi tego zagrożenia i rżnie głupa mówiąc o dwóch aneksach? Czy ona naprawdę chce nam na siłę udowodnić, że jest niespełna rozumu? No bo chyba nie chce udowodnić usilnego działania na korzyść W3 kosztem jednego operatora? I to tego słabszego, wprowadzającego konkurencję na rynek ?

  • 0

    8. ~mirekb  2013-01-11 14:50:57  host: apn-95-41-227-27.dynamic.gprs.plus.pl

    wyegzekwuje to a opy wyjdą z tego cało.cały pic zeby stawki detalicznej do p4 nie ruszac pod zadnym pozorem..dlatego swiadomi konsumenci powinni teraz wlasnie najbardziej uczulac znajomych z w3-jest po rowno mtr a stawki jak 6 lat temu(juz prawie 6 lat psują rynek wyzszym mtr ;-))-cos nie halo,ktos mnie kroi ;-)z w3 jeszcze troche ludzi odejdzie-lider mnp o tym wie.za rok bedzie juz inaczej-będą spiewac juz we 4 jednym glosem

  • -1

    9.  2013-01-11 14:58:48

    No to oczywiste. Mówiłem już pod newsem o pretensjach Play, ze tylko bieżącą obniżkę Plus im zaproponował... Jakie to ma znaczenie czy będzie stawka "lipcowa" w bieżącym załączniku czy nie? Przecież i tak nie będzie obowiązywać. Jaki niby problem za 4 miesiące zmienić ponownie umowę? Czego się boją? Że nie zmienią? Śmieszne trochę zastrzeżenia w kontekście obowiązku nałożonego decyzją Biura Szeryfa ;-)

  • 0

    11.  2013-01-11 15:31:51

    9. wlo Przy dwóch aneksach pewnie będzie można dwu krotnie będzie można tą decyzję odciągać. Jeżeli jeden aneks obejmował by obydwie stawki, to KE nakazałaby wdrożyć to przed wakacjami.

  • 0

    12. ~r  2013-01-11 20:19:15  host: 89-76-24-80.dynamic.chello.pl

    #9: wlo, a plus czemu robi w pory i nie wpisze drugiej stawki? Planują coś kombinować, mają jakieś obawy, czy jak?

  • 0

    13.  2013-01-11 20:42:12

    12. - pytanie, czemu miałby robić w pory? Musi wprowadzić te 4 grosze i na pewno wprowadzi. Nie rozumiem czemu Ty kombinujesz, zę oni coś mogą kombinować? Będą płacić kary jak nie zmienią... Teraz szybko trzeba zmieniać umowy a jak wiadomo łatwiej "negocjować" jedną pozycję niż dwie. Nie sądzę by cokolwiek mieli kombinować. No chyba, zę Szeryf coś wie i świadomie ich chroni czy broni mówiąc co mówi ;-)

  • 0

    14.  2013-01-11 20:43:32

    11. - przy jakich dóch aneksach? Ty kiedykolwiek jakąś umowę podpisywałłeś? Jak będą zmieniać umowę od lipca czy tam od siepnia, to aneks dot., bieżacej zmiany nie będzie miał żadnego znaczenia! Żadnego!!

  • 0

    15.  2013-01-11 20:54:59

    14. wlo A skąd wiesz że będą zmienić od lipca? Mieli zmieniać od stycznia i jakoś nie zmienili. Teraz Plus symuluje że chce, zamieszczając w aneksie tylko stawkę 8gr, później znowu będzie symulował że chce (jakiś powód sobie wymyśli) i znowu trzeba będzie odpalać całą machinę (UKE, KE) żeby go pogonić.

  • 0

    16.  2013-01-11 20:56:35

    15. - nie wiem... Ale gdzieś słyszałem, że powinni? Rozumiem, ze pozostali nie symulują tylko naprawdę są chorzy i podpisali już umowy na obie stawki w obu terminach?

  • 0

    17.  2013-01-11 21:34:39

    16. wlo Nie wiem czy chorzy, każdy symuluje na swój sposób.

  • 0

    18. ~ADAM  2013-01-14 17:43:56  host: 78.156.175.17.ip.dev.euron.pl

    Cyt. "Ale przecież ostatnie z tych inwestycji mają być zrealizowane do połowy 2014 roku..." - Pani Gaj jest niestety w błędzie bo termin zakończenia tych inwestycji upłynął dokładnie z końcem 2012 roku.

  • 0

    19. ~m  2013-01-15 11:40:57  host: hbd13.internetdsl.tpnet.pl

    Dlaczego W3 tak bardzo chce tracić klientów? Ja już nie mam argumentów dla rodziny, żeby została w Oranżerii. Ile jeszcze można czekać na czas, kiedy będzie można swobodnie dzwonić do znajomych, z których już większość w Play? Przechodzić czy czekać?

Dodaj swoją opinię