Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gaj: najważniejsza jest infrastruktura i miedzynarodowa współpraca

Gaj: najważniejsza jest infrastruktura i miedzynarodowa współpraca

WitekT 20 Marca 2012 13:55

0 0

Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku oraz towarzyszący im wzrost zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne najwyższej jakości, wymaga od operatorów inwestycji w rozwój infrastruktury - uważa Magdalena Gaj, prezes UKE.

Jednym z głównych instrumentów służących stymulowaniu rozwoju sieci i usług szerokopasmowych jest prowadzony przez UKE projekt inwentaryzacji. Trwa proces zbierania danych i kontroli przedsiębiorców, które zaowocują obrazem rynku za rok 2011 na potrzeby dalszych regulacji oraz zapewnienia dostępu do Internetu w ramach "ostatniej mili".

Kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci ma także współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego. Jeszcze w I połowie 2012 roku UKE planuje przygotowanie uniwersalnej pod względem technicznym i rozliczeniowym oferty dla jednostek samorządu terytorialnego. Będzie ona opisywała warunki udostępniania przez samorząd sieci wybudowanych z funduszy Unii Europejskiej.
Magdalena Gaj przypomniała także, że trwa audyt wykonania Porozumienia UKE-TP. Podkreśliła, że ocena wywiązywania się TP ze zobowiązań w kwestii niedyskryminacji operatorów alternatywnych będzie miała znaczny wpływ na przyszłe decyzje regulacyjne. W tym roku UKE podsumuje także realizację porozumienia zawartego z operatorami telefonii ruchomej (inwestycje w "białych plamach" w zamian za wolniejszy spadek stawek MTR).

Prezes UKE uważa, że skuteczne działanie regulatora rynku telekomunikacynego i pocztowego wymaga także zaangażowania na arenie międzynarodowej. W 2012 roku UKE skoncentruje się na współpracy w ramach trzech kluczowych dla sektora gremiów - Unii Europejskiej, Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego oraz Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji. Aktywność w ramach UE to przede wszystkim ścisła współpraca z pozostałymi europejskimi regulatorami w ramach BEREC (ang. Body of European Regulators of Electronic Communications).

Prezes UKE zapowiedziała także między innymi prace nad regulacją hurtowego rynku dostępu szerokopasmowego i przeprowadzenie analizy pozycji rynkowej operatorów telewizji kablowych i wprowadzenie pełnej symetrii stawek MTR, zgodnie z planem 1. stycznia 2013 roku. Od strony konsumentów - podpisanie z operatorami telekomunikacyjnymi memorandum dotyczącego przejrzystości i jakości warunków świadczenia usług i ścisłą współpracę z UOKIK w zakresie transparentności umów i regulaminów świadczenia usług oraz poprawy sytuacji konsumentów.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~janek  2012-03-20 15:05:28  host: public-gprs259353.centertel.pl

  stawka 9 groszy proponowana przez W3 to chyba rozsądne wyjście, jeśli opy mają nadal rozwijać infrastrukturę i upowszechniać np. LTE

 • 0

  2. ~  2012-03-20 15:13:58  host: z57-16.opera-mini.net

  Mtr 9gr to i tak sporo ale z racji zbierania kasy na 900 800 1800 2600 to uczciwe.i tak placi konsument.ok..ptc juz placze ze zablokuje reklamy,ciekawe jak wyjdzie.mirekb

 • 0

  3. ~vojtas  2012-03-20 15:30:13  host: host-144-163.hstl6.put.poznan.pl

  Jakim cudem ta kobieta jest prezesem UKE? Gdzie Pani Strzeżyńska - odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.

 • 0

  4. ~goojek  2012-03-20 16:04:35  host: user-164-126-51-48.play-internet.pl

  Skoro MTR sa neutralne finansowo dla operatoro to jak od ich wysokosci moze zalezec czy opy beda mialy funusze na inwwstycje czy nie beda mialy srodkow na rozbudowe sieci? Czy ktos moze to raz na zawsze wyjasnic? Z jednej strony neutralnosc finansowa MTR a z drugiej strony wymogi wysokiego MTR by inwestowc w rozwoj?

 • 0

  5. ~  2012-03-20 16:32:52  host: idstelecom.k.omnitec.pl

  I oto chodzi aby być za,a nawet przeciw.

 • 0

  6. ~  2012-03-20 16:40:00  host: z45-12.opera-mini.net

  Niby MTR jest bez znaczenia dla dochodów ale znajdzie się operator który przy znacznie obniżonym MTR zechce obniżyć stawki i pozostali będą musieli zareagować czyli de facto dochody spadną wszystkim a inwestycje które są przed operatorami są ogromne. T i O budują NetWorkS Solorz LTE. Jedynie Play zamarł z inwestycjami i właśnie Play miałby największą szansę obniżyć stawki do np 22 gr. Też uważam że te 9 gr może być. Chociaż MTR 9gr daje możliwość obniżek czyli pole do konkurowania cenami.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet