Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gadulstwo rozgrzewa mózg

Gadulstwo rozgrzewa mózg

LuiN 24 Lutego 2011 08:53

0 0

Dłuższe, trwające ponad 50 minut rozmowy przez telefon komórkowy mogą zwiększyć aktywność mózgu w miejscu najbardziej zbliżonym do anteny aparatu - podano w The Journal of the American Medical Association.

Dr Nora D. Volkow, dyr. National Institute on Drug Abuse w Maryland, która kierowała badaniami, zastrzega się, że zarejestrowane zmiany są nieznaczne. Aktywność mózgu w pobliżu anteny aparatu zwiększała się o 7%.




Uczeni poddali badaniom 47 osób, którym przyłożono do obu uszu dwa telefony komórkowe, tak by nie wiedziały, z którego aparatu dopływa sygnał. Podczas rozmowy badano aktywność ich mózgu polegającą na pomiarze stężenia glukozy przy użyciu urządzenia o nazwie PET.

Wyniki testów świadczą o tym, że mózg jest czuły na promieniowanie elektromagnetyczne wysyłane przez telefony komórkowe. Prof. Henry C. Lai z University of Washington, twierdzi w komentarzu na łamach JAMA, że jak na razie, udało się jedynie wykazać, iż dłuższe rozmowy przez telefon komórkowy mogą wywołać mniej istotne skutki, np. przyczyniać się do zaburzeń snu. To jednak za mało by móc stwierdzić, że telefony komórkowe mogą przyczynić się do powstawania guzów mózgu.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2011-02-24 09:29:42

    Czyli używanie telefonu komórkowego NIE POWODUJE raka mózgu. Możemy spokojnie ich używać. Taka jest Polska, np. Życie jest oparte wieloma stereotypami - a to gubi ludzi...

  • 0

    2. ~LORD  2011-02-24 09:37:29  host: host-81-190-218-182.wroclaw.mm.pl

    @ Karkos20 - widać że jesteś młody i lekkomyślny ,wiec powiem Tobie że czasami warto zastanowić sie nad czymś 2 razy niż korzystać z tego ile się chce. Gdyby nie było w tym haczyka to nikt nawet by nie wspominał o współczynniku SAR. Z lekcji biologii niedługo się dowiesz co się dzieje gdy białko jest podgrzewane ( Twój mózg ). Pozdrowienia dla "zielonych".

  • 3

    3. ~paolo  2011-02-24 09:51:12  host: 77-255-111-42.adsl.inetia.pl

    dlatego w jednym telefonie mam słuchawke Bluetooth a w drugim korzystam z słuchawki na kabelku :)

  • 1

    4. ~  2011-02-24 10:01:07  host: z25-12.opera-mini.net

    Czy oni oszaleli? 2 telefony do głowy? Ciekawe jakie. Czy te co mają anteny na dole czy górze aparatu. To istotne. No i częstotliwość fali. Trochę to ogólnikowe. Mnie interesuje czy bardziej grzeje 900 czy 2100 MHz. A może 1800?

  • 0

    6. ~ag  2011-02-24 10:27:14  host: bp53.internetdsl.tpnet.pl

    @karlos20: dziecko czytaj ze zrozumieniem bo chyba za dlugo rozmawiasz przez telefon i juz sa tego skutki. Powyzej jest napisane: ze nie mozna jednoznacznie stwierdzic ze telefony komórkowe mogą przyczynić się do powstawania guzów mózgu, co nie = ze telefony komórkowe NIE POWODUJĄ raka mózgu. Zrozumiales?

  • 0

    7. ~  2011-02-24 10:35:05  host: 77-255-232-161.adsl.inetia.pl

    @4; 2100 grzeje bardziej.

  • 1

    8.  2011-02-24 10:48:34

    Sami nie wiedzą, co sądzić. Powiedzmy sobie szczerze - my ludzie jesteśmy mocno ograniczeni i nie wiemy jak jest naprawdę. Ja wolę nie kusić losu. W domu rozmawiam poprzez tryb głośnomówiący, trzymając telefon jak najdalej od głowy. A poza domem, staram się rozmawiać jak najkrócej. BTW, nikt nie wmówi mi, że fale obecne w codziennym życiu nie mają wpływu na zdrowie (np. telefony, radio, BT, WiFi). Tak samo nikt nie wmówi mi, że korzystanie ze słuchawek jest w 100% bezpieczne i nie chodzi mi o głośność

  • 2

    10. ~  2011-02-24 11:11:44  host: aepa177.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ad 9, nie odwracaj kota ogona, mowa jest o telefonach, odpowiadam serio.

  • -1

    11. ~  2011-02-24 11:28:35  host: z30-05.opera-mini.net

    Tak, zdecydowanie ten artykuł dotyczy kobiet. Faceci nie gadają dłużej podczas jednego polaczenia niz 15 minut.

  • 3

    12. ~  2011-02-24 11:39:37  host: z23-01.opera-mini.net

    11. No chyba ze akurat facet musi rozmawiać z kobietą. :)

  • 0

    13.  2011-02-24 11:48:17

    To bzdety, moi drodzi po moim pierwszym komentarzu, chyba to Wy jesteście dziećmi... Mnie nic się przez tyle lat korzystania z komórki nie stało, więc nie grozi nam zaden rak czy guzy mózgu (to też może to być nowotwór). A producenci komórek nie wpuściliby na rynek takiego urządzenia, który by przekraczałby norm SAR, UE, itd.

  • 0

    14. ~  2011-02-24 11:55:48  host: 77-255-232-161.adsl.inetia.pl

    @13; ile lat korzystasz z tel. komórkowego? Ja korzystam 14rok i także na razie nie odczuwam, co nie znaczy że za lat 10 będzie podobnie. Jedno jest pewne, że obojętne to nie jest.

  • 2

    15. ~  2011-02-24 11:58:46  host: 212.160.172.70

    tak? myslicie, ze komukolwiek zalezy na waszym zdrowiu? wiecie co to aspartam? pewnie nie a wpieprzacie go rowno kazdego dnia. A fale mikrofalowe ZAWSZE szkodzily i BEDA ZAWSZE szkodzily zdrowiu - teoretycznie sa normy SAR ale to tylko normy poniewaz nie istnieje cos takiego jak badania DLUGOTERMINOWE! zdrowy rozum mowi ze wszystko co nie jest naturalne jest szdokliwe ad. 13 wypuszczali i takie urzadzenia ktore w normach z zdanej strony sie nie miesily i liczyli tylko na to, ze nie wyjdzie na jaw.

  • 2

    16.  2011-02-24 12:22:52

    Nie lubię długo rozmawiać z komórki. Dlaczego? Bo po takiej rozmowie czyję dyskomfort w okolicy ucha i nie jest to związane z głosem. Niestety jedni są bardziej wrażliwi na fale i to czują. dlatego zawsze zalecam słuchaweczki na kabelku lub w ostateczniści słuchawki bluetooth. Karlos20 jeżeli masz 20 lat to oszczędzaj zdrowie, bo najgorsze latka przed Tobą, kiedy zaczniesz się sypać. Oby jak najpóźniej.

  • 0

    17. ~mirekb  2011-02-24 15:22:48  host: apn-77-113-70-160.dynamic.gprs.plus.pl

    z tym promieniowaniem to sie nigdy nie dowiemy jak to jest naprawde..osobiscie uwazam ze z 1h dziennie gadania mnie wystarczy.zdrowy rozsadek i tyle

  • 0

    18. ~  2011-02-24 16:11:53  host: nat.pansa.pl

    @7: Odwrotnie

  • 0

    19. ~Górnik  2011-02-24 19:31:27  host: apn-77-114-82-79.dynamic.gprs.plus.pl

    ja tam gadam godzinami, podobnie jak indianie budowali sobie domy z ród uranu, i też im mówili, ze to może szkodzić, ale jak jaj nie urwie to nie zobaczę na coś trzeba umrzeć ;

  • 0

    20. ~  2011-02-24 20:53:41  host: 77-255-68-86.adsl.inetia.pl

    9. ~salvatore - nie, chyba że kuchenka ma nieszczelne drzwiczki i część promieniowania się wydostaje na zewnątrz.

  • 0

    21. ~  2011-02-24 20:54:56  host: 77-255-68-86.adsl.inetia.pl

    16. avt31 - ja czuję dyskomfort po ok. 40 minutach, przekładanie słuchawki do drugiego ucha nie pomaga.

Dodaj swoją opinię