Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gaca: chcemy 1800 MHz na równych warunkach

Gaca: chcemy 1800 MHz na równych warunkach

WitekT 14 Maja 2012 12:42

0 0

UKE w połowie lipca planuje ogłosić przetarg na częstotliwości 1800 MHz. Według wcześniejszych zapowiedzi pierwsza część przetargu miała faworyzować P4 i nowe podmioty, które jeszcze nie posiadają częstotliwości na tym paśmie. To nie podoba się konkurencji.

Oczywiście, jesteśmy zainteresowani wzięciem udziału w przetargu na częstotliwość 1800 MHz. Chcielibyśmy jednak, aby był to przetarg, w którym wszyscy będą mieli równe szanse - mówi Mariusz Gaca, prezes Centertelu.

Zgodnie ze pierwotnymi zapowiedziami UKE pod wodzą Anny Streżyńskiej, w pierwszej części przetargu preferencyjnie mają być traktowane podmioty, które nie mają jeszcze dostępu do pasma 1800 MHz, czyli P4 lub zupełnie nowe telekomy. Nowa prezes UKE Magdalena Gaj mówiła z kolei niedawno o koncepcji 5 bloków po 5 MHz.




Chcielibyśmy, aby sposób przydzielania tej częstotliwości, która, jak wiadomo, jest dobrem bardzo rzadkim, nieodnawialnym i może być przyznana raz na wiele lat, odbył się w taki sposób, by wszyscy mieli identyczny punkt startu i żeby wygrał ten, który zaoferuje najbardziej atrakcyjne warunki dla dysponenta częstotliwości, czyli dla Skarbu Państwa - podkreśla Gaca dodając, że preferowanie jednych podmiotów względem drugich nie spełnia warunków pełnej transparentności.

O tym, przed jakimi problemami może stanąć Urząd przy konstruowaniu zasad przetargu pisaliśmy szerzej w felietonie pt. 1800 MHz: jak rozdać, co zyskać?

Źródło tekstu: Newseria, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 2

    11. ~  2012-05-14 13:48:22  host: z35-16.opera-mini.net

    Ja bym postawil na infrastrukture. Roaming to jak jezdzenie przez cale zycie pozyczonym samochodem w sytuacji gdy srodek transportu jest nam konieczny do normalnego przezycia

  • 3

    12.  2012-05-14 13:54:51

    Jak P4 zgarnie 1800 to myślę, że będzie rozbudowywać sieć. Zoptymalizowałoby się wtedy przeciążone 900. Nie ma sensu podejmować decyzji o rozbudowie nie wiedząc jakie częstotliwości będą zdobyte. A 2100 jak na operatora wielkości P4 jest w tej chwili wystarczające, relatywnie (odnosząc do ilości klientów) prawdopodobnie dużo lepiej rozbudowane niż W3.

  • -4

    13. ~  2012-05-14 14:13:01  host: 77-255-224-168.adsl.inetia.pl

    Tylko na równych zasadach. P4 miało dwie szanse na darmowe wręcz częstotliwości i z żadnej nie skorzystali wiec nie mozna dalej prowadzić ich za rączkę. Ten operator i tak nie potrafi zoptymalizować posiadanych juz zasobów więc dodatkowe wprowadzą jeszcze większe zamieszanie. TM i Orange przynajmniej dobrze wykorzystają pasmo

  • -4

    14. ~  2012-05-14 14:31:05  host: z42-14.opera-mini.net

    OMG ILE PLUSOW I MINUSOW MAM PROPOZYCJE DAJCIE MI SAME PLUSY ZEBYM ICH MIAL NAJWIECEJ

  • -2

    15. ~robson  2012-05-14 14:57:57  host: apn-77-115-195-191.dynamic.gprs.plus.pl

    wszystlkim tylko nie dyskontowemu badziewiu Play, które nie buduje własnej sieci

  • 0

    16. ~  2012-05-14 15:15:31  host: 178.182.245.157.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Powoli robi się to nudne, Najlepsze rozwiazanie to przetarg na połowę częstotliwości przeprowadzony na równych zasadach, druga połowa pasma do rozdania w aukcji powinna preferowac mniejszych operatorów spoza W3. Play po ewentualnej wygranej nie ma innego wyjścia i będzie na pewno rozbudowywać zasięg sieci.

  • 1

    17. ~REd  2012-05-14 15:18:24  host: user-109-243-79-125.play-internet.pl

    Ciekawe jak Gaca wpadł na tak błyskotliwy pomysł :) Orangutan od samego początku siedzi w 1800 i jakoś nie widać żeby poprawił sieć postawiona jak startowała Idea. Cześć gratow jeszcze z Nortela maja :)

  • 1

    18.  2012-05-14 15:19:55

    Lepiej dla Play, zasięgiem na UMTS przebił Orange, które teraz nic nie robi. Jak Orange wygra ten przetarg to znów będzie wyżyłowany priorytet na GSM 1800 tak jak jest obecnie ? Wolę nie ryzykować.

  • 0

    19. ~zeus  2012-05-14 15:21:55  host: apn-95-41-19-4.dynamic.gprs.plus.pl

    t-mobile i orange=networks= wspoldzielenie infrastruktury, ten fakt powinien byc rowniez brany pod uwage w tym przetargu. jestem za preferencyjnym traktowaniem pozostalych podmiotow.

  • 0

    20.  2012-05-14 15:24:18

    W sumie Orange będzie walczyć zaciekle, przecież ich marne GSM900 ledwo dyszy tak, że stawiają GSM1800 na totalnych odludziach.

  • 0

    21.  2012-05-14 16:17:05

    W sumie P4 w tym momencie częstotliwości potrzebuje najbardziej z drugiej strony nie bez racji są ci którzy mówią że są sami sobie winni.Mogli mieć całe E-GSM to się z połówki rozmyślili,pewnie by mieli 1800 to nie brali udziału w przetargu i mamy. W zamian mamy grupę pod wodzą agenta SB która te częstotliwości marnotrawi a teraz nawet przejęła i zaczęła psuć najlepszego (moim zdaniem) polskiego operatora.

  • 0

    23.  2012-05-14 16:25:26

    @22.Wszystko zależy jak mocny gracz kupi te częstotliwości.W niemczech e-plus czy Viag Interkom(teraz O2) mają prawie 100% powierzchni kraju w DCS

  • 0

    24. ~b  2012-05-14 16:35:51  host: arq207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    23* zgadza się, tyle ze wątpliwe jest przy tym nasyceniu rynkunowy podmiot targnie się na pokrywanie zasięgiem całego kraju( przynajmniej tak mi się wydaje )- choćby dcs/lte- jakiś to pomysł jest, ale nie wiem czy będzie opłacalny biznesowo. Być może , gdyby Centek nie dostał 900, żylibyśmy w kraju z GSM450 a 1800 pokryte było by większość szlaków komunikacyjnych i miast.Inna rzecz, ze 450 mogła by się najlepiej sprawdzać na Mazowszu , Wielkopolsce i całym Pomorzu- w górach byłby problem. No to sobie pogdybałem. BTW- tez kiedyś plusa uważałem za najlepszego operatora ;)

  • 0

    26. ~Łukasz  2012-05-14 17:50:36  host: 093105250105.raciborz.vectranet.pl

    Powiem tak powinni odebrać częstotliwości tym podmiotom co lecą sobie w kulki chodzi o Aero2 i Mobyland, Centernet, Plus, to jeden wielki duży właściciel który posiada bardzo dużo pasma 1800 mhz które jest marnotrawione, co gorsza jest to że UKE i UOKiK na to zezwolili aby takie cyrki się działy, co do Playa to nie dziwię się że plują sobie w brodę że zrezygnowali ale czy mieli na to kasę??? Gdyby nie Play nie było by dziś rewolucji na polskim rynku, Play powinien mieć tyle pasma ile konkurecja z W3 , aby można było rozmowy głosowe dać na 1800 Mhz na na całym 900 Mhz i 2100 Mhz puścić UMTS/HSDPA, na 1800 Mhz dać GSM/LTE :) i problem z głowy :)

  • 0

    27. ~ehhh  2012-05-14 20:32:44  host: public-gprs88508.centertel.pl

    Poprawcie tytuł na "Gaca: chcemy 1800 MHz". Tylko oni dostali częstotliwości 900/1800 ZA DARMO !!!! pfffff to jest jawne plucie w twarz konkurencji ! LUDZIE ONI SĄ W DALSZYM CIĄGU MONOPOLEM NA RYNKU !!!!! komu dopingujecie ?:(( z dala od nich !

  • 0

    28. ~  2012-05-14 21:09:06  host: z41-11.opera-mini.net

    @27. Czy ty się z choinki urwałeś? Nikt nigdy nie dostawał nic za darmo. Operatorzy W3 dostawali pasma bez przetargu ale płacili za nie o wiele więcej niż Play czy pozostałe firmy krzaki które obecnie przejął Solorz. Za 2100 MHz zapłacili prawie 3 razy więcej niż Play. Najpierw się zorientuj a potem pisz bo piszesz bzdury jak mało kto na tym forum.

  • 0

    29. ~Słoneczny  2012-05-14 21:22:05  host: 89-77-234-215.dynamic.chello.pl

    Fakt, że P4 to "papudroki", ale z perspektywy konsumenta, dobrze by było gdyby dać im szanse na te częstotliwości. Teraz jak jest, każdy widzi, a raczej słyszy. Play jest tani i na tym jego zalety się kończą.

  • 0

    30. ~mirekb  2012-05-14 21:37:14  host: public-gprs149624.centertel.pl

    ciekawe..to ostatnia szansa dla play by dostac czesc blokow 1800 za rozsadne pieniadze..do 800 i 2,6 p4 juz dzis nie ma szans.w3 o tym wie ale potrzeby t i centka sa duze.wlasnie sie zalogowalem do u900 centka,bez pozwolenia radiowego ;-)moze uke zrobi kontrolę??dawno nie bylo nic o takowych slychac

  • 0

    31.  2012-05-14 22:15:58

    Fajnie gdyby play dostał te 1800 bym w moim mieście miał neta na lte jako 1 operator ludzie u mnie w miejscowości z neta są zadowoleni ja sam testowałem i bardzo często jest 6/7 mb/s i co fajne 3g ma dobry zasięg na całe miasto nie to co w plusie do mojego domu dociera tylko 2g na podwórku 3g może 1 kreska trzeba przejść się wzdłuż ulicy aby złapać lepszy zasięg :D

  • 0

    32. ~Patryk  2012-05-15 07:33:31  host: user-31-174-234-190.play-internet.pl

    Osobiście uważam, że w pierwszym przetargu P4 powinno być faworyzowane. Dopiero przy drugim należałoby wprowadzić procedury wolnorynkowe, a to dlatego, że P4 jest słabsze finansowo i brak faworyzacji w pierwszym przetargu byłoby równoważne z brakiem konkurencyjności rynku. Niestety nawet w kapitalizmie państwo musi czasem interweniować, by konkurencja oraz demokracja nie była fikcją.

Dodaj swoją opinię