Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości FT krytykuje plany UKE dotyczące podziału TP

FT krytykuje plany UKE dotyczące podziału TP

WitekT 27 Września 2007 09:31

0 0

France Telecom krytykuje plany UKE, który rozważa podział Telekomunikacji Polskiej na osobne spółki - od usług hurtowych (zajmującej się infrastrukturą) i detalicznych (od marketingu). Pozwoliłoby to uzyskać równe warunki dostępu do linii dla wszystkich graczy na rynku - pisze Gazeta Wyborcza.



Pomysł wziął się m.in. stąd, że niezależni operatorzy narzekają, iż w rozliczeniach z nimi TP stosuje zbyt wysokie stawki hurtowe. Po ewentualnym podziale TP musiałaby sprzedawać samej sobie usługi w takiej samie cenie jak innym.




France Telekom, strategiczny inwestor TP, w wydanym w odpowiedzi komunikacie skrytykował stanowisko UKE, uznając, że jego realizacja byłaby sprzeczna z prawodawstwem Unii Europejskiej.

Anna Streżyńska, prezes UKE, mówi, że nie jest to sprzeczne ani z polskim prawem, ani europejskim, a UE sama pracuje nad prawem wprost umożliwiającym podział lokalnych, dawnych monopolistów na dwie firmy. Dzielą już Włosi, a TeliaSonera sama uprzedza ruch regulatora i wydziela ze swoich struktur firmę zajmującą się obsługą infrastruktury. W Polsce taki model działania przyjęła też Netia.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza, wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15. ~mx2  2007-09-27 13:09:03  host: nat-pr2.aster.pl

    do 14: prywatyzację TP SA przeprowadziła głównie ludzie z SLD - trzymaj się faktów. pisałem już o tym pod inną informacją, nie będe się powtarzał. Oprócz SLD w sprawię zamieszany był Kulczyk oraz kilka osób z AWS. Prywatyzację zapoczątkowano jeszcze za czasów rządu Oleksego !!!!

  • 0

    16. ~poznaniak  2007-09-27 13:15:18  host: 213-238-99-225.adsl.inetia.pl

    Kto sprzedał TPSA? W którym roku sprzedano TPSA? Z jakiej partii była p. Alicja Kornasiewicz - wiceminister skarbu? Kto w rządzie protestował przeciw temu modelowi sprzedaży? Odpowiedz na te pytania i przestań kłamać!

  • 0

    17. ~ukenamuniu  2007-09-27 19:02:00  host: nat-go2.aster.pl

    ATP i ds: nie kumam, podział na infrastrukturę i usługi ma być tym samym, co podział na hurt i detal??

  • 0

    18. ~ds  2007-09-27 20:27:26  host: nat-be2.aster.pl

    @ukenamuniu: to skrót myślowy. chodzi o wydzielenie części, która ma infrastrukturę i sprzedaje usługi hurtowe firmom telekomunikacyjnym świadczącym w oparciu o to usługi dla klienta końcowego. Za to ta część (hurtowa/infrastrukturalna, jak zwał, tak zwał) nie prowadzi sprzedaży dla klientów docelowych. I tyle...

  • 0

    19. ~  2007-09-27 20:44:06  host: nat-go2.aster.pl

    ds: dzięki, Ok.

  • 0

    20. ~  2007-09-27 23:04:16  host: oo7.ipartners.pl

    @16 w 2000 roku, czyli wtedy, gdy do TP wprowadzono inwestora strategicznego przeciwko sprzedawaniu TP wraz z monopolem protestowalo owczesne ministerstow lacznosci. Ale liczyla sie kasa, wiec przegralo ;-(

  • 0

    21. ~valkimer  2007-10-02 15:42:04  host: 212.160.172.70

    UKE pojeb...ło do końca ,niech idą krowy paś

  • 0

    22. ~Marcin  2007-10-05 12:49:54  host: coo191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po pierwsze, to o takim podziale trzeba bylo myslec, jak sie sprzedawalo spolke inwestorowi. Podzial w tej chwili jest nie fair.

  • 0

    23. ~Marcin  2007-10-05 12:50:43  host: coo191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po drugie, w tej chwili problemem nie sa stawki stosowane przez TP, lecz totalny brak nakladow na infrastrukture ze strony alternatywnych, wiec podzial to de facto karanie TP za to, ze inni nie inwestuja.

  • 0

    24.  2007-10-05 12:53:10

    Marcin: a ja uważam wręcz odwrotnie - po cholerę budować jedne kable obok drugich, skoro JEDEN podmiot może to obsługiwać i sprzedawać usługi innym? Tak będzie taniej PRZEDE WSZYSTKIM dla klientów, nie tylko pod względem kosztów dostępu do klienta, ale możliwość występowania SKUTECZNEJ i REALNEJ konkurencji na rynku usług.

  • 0

    25. ~steve  2007-10-07 12:29:11  host: drz164.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: akurat tu chodzi o klientow... Jakos nie chce mi sie w to wierzyc, patrzac na dotychczasowe pomysly uke.

  • 0

    26. ~steve  2007-10-07 12:30:06  host: drz164.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a jesli juz taki model przyjac, to trzeba bylo o tym pomyslec wczesniej, zanim sie komus firme z infrastruktura sprzedalo.

  • 0

    27. ~steve  2007-10-07 12:31:02  host: drz164.neoplus.adsl.tpnet.pl

    aha, no i napisz jeszcze, czy w tej chwili brak jakichkolwiek nakladow na infrastrukture ze strony alternatywnych ma sluzyc wolnej konkurencji?

  • 0

    28. ~KKW  2007-10-07 16:41:52  host: inet20909na-3.eranet.pl

    Na realna i skuteczna konkurencje to jest szansa pod warunkiem, ze UKE sie wezmie za alternatywnych tez, ktorzy aktualnie smieja sie UKE w twarz

  • 0

    29. ~  2007-10-08 13:44:30  host: com166.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale sie uke nie wezmie raczej, bo i po co. Wybor tepsy jako chlopca do bicia ma przeciez gleboki sens! tepsa nie jest lubiana w spoleczenstwie z zasady, wiec igrzyska i konferencje prasowe mozna bezpiecznie urzadzac i utwierdzac lud w tym przekonaniu.

  • 0

    30.  2007-10-08 13:45:34

    29: oj jaka ta TP biedna... To samo mówiłeś kilka lat temu, kiedy TP zniszczyła NOM i konkurencję na rynku?

  • 0

    31. ~stasiu  2007-10-08 13:46:46  host: inet20909na-2.eranet.pl

    I jak slychac, to wiekszosci sil politycznych oczywiscie sie to podoba

  • 0

    32. ~  2007-10-08 13:49:31  host: com166.neoplus.adsl.tpnet.pl

    30: Ta i to jest powod, zeby teraz rozjezdzac tepse? Z restza nawet nie tu problem, problem w tym, ze w tej chwili ceny zawyzaja alternatywni a nie tepsa. A obrywa sie tylko tepsie

  • 0

    33.  2007-10-08 13:51:10

    32: nie - ale sądzę, że nie można sprawy rozpatrywać jednostronnie, że TP jest biedna i niewinna. Jak to mawiają - raz na wozie, raz w nawozie. ;) Mógłbyś rozwinąć temat zawyżania cen przez alternatywnych?

  • 0

    34.  2007-10-08 13:52:51

    32: dodam jeszcze jedno, zanim mi odpiszesz - weź pod uwagę magiczne pojęcie "udziału rynkowego" i jego wpływu na możliwość kształtowania cen.

Dodaj swoją opinię